عکاسی ماکرو
27
سپتامبر

ارزان‌ترین راه برای ساخت یک لایت باکس در عکاسی ماکرو

آیا تا به حال عکاسی ماکرو کرده‌اید؟ اگر تابه‌حال یک عکس ماکرو هم گرفته باشید از لذت بی‌حدواندازه عکاسی ماکرو باخبر هستید و نیازی به توضیح اضافی نیست ولی اگر تابه‌حال عکاسی ماکرو نکردید و از ترس تجهیزات گران‌ قیمت از صد قدمی این ژانر هم رد نشده‌اید با ما همراه باشید تا یک‌راه ارزان و ساده را برای عکاسی ماکرو به شما آموزش دهیم.

برای عکاسی ماکرو چه چیزهایی نیاز داریم؟ یک لنز بسیار گران‌قیمت؟ تجهیزات نورپردازی کامل و گران؟ تجهیزات عجیب‌وغریب؟ خیر در اینجا ما با ابزار بسیار ساده عکس‌هایی ماکرو خوبی می‌گیریم. هرچند نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که عکاسی ماکرو با تجهیزات کامل و گران‌قیمت لطف دیگری دارد ولی اگر نتوانیم این تجهیزات را فراهم کنیم نباید خود را از عکاسی ماکرو محروم کنیم بلکه باید راهی پیدا کنیم تا بتوانیم با کمترین امکانات بهترین کارها را انجام دهیم.

در نورپردازی عکس‌های ماکرو عوامل بسیار زیادی تأثیرگذار است و شما می‌توانید نورهای بسیار زیادی مانند فلاش ها، سافت باکس، رفلکتورها، و بسیاری دیگر از تجهیزات نورپردازی را فراهم کنید و شروع به کارکنید. در اینجا ما یک حقه بسیار ارزان در عکاسی ماکرو را به شما آموزش می‌دهیم ولی قبل از آن اصولی در عکاسی ماکرو وجود دارد که باید نگاهی اجمالی به آن بیندازیم و این نکات را سرلوحه عکاسی ماکرو خود قرار دهیم.نکته ریزی که وجود دارد این است که اگر لنز ماکرو ندارید و توانایی خرید لنز ماکرو باقیمت بالا و کیفیت عالی را ندارید می‌توانید از رینگ معکوس استفاده کنید و آن را بر روی لنز نرمال خود سوار کنید تا بتوانید یک عکس ماکرو بسیار عالی بگیرید.

عکاسی ماکرو

عمق میدان در عکاسی ماکرو

در عکاسی ماکرو عمق میدان بسیار اهمیت دارد. اگر از لنزهای ماکرو بافاصله کانونی زیاد استفاده کنید و یا از اکستنشن تیوپ ها استفاده کنید فاصله شما با موضوع کاهش می‌یابد و عمق میدان بسیار کمی دارید. در عکاسی ماکرو به دلیل همین فاصله کم‌نور کمی نیز به سوژه می‌رسد به همین دلیل برای جبران این نور کم باید از دیافراگم‌های باز استفاده کرد.

بهترین کار در عکاسی ماکرو استفاده از دیافراگم بسیار باز است و سعی کنید تا حد امکان از آفتاب و نور خورشید استفاده کنید چون این نور بهترین نور در هر ژانر عکاسی است.

حقه یک پاکت کاغذی سفید است

حقه ما درواقع یک پاکت سفید بسیار ساده است. پاکت کاغذی سفید را به‌راحتی می‌توانید از هر مغازه‌ای تهیه کنید. حتی ممکن است پاکتی که شما از یک مغازه خریداری می‌کنید یک پاکت سفید ساده باشد که به‌راحتیمی‌توانید از آن بهترین استفاده را بکنید.

این پاکت کاغذی سفید می‌تواند بسیار به کمک شما بیاید و می‌توانید با آن از گل، موجودات ریز و بسیاری از اشیا دیگر عکاسی کنید.

پاکت کاغذی به دلیل سفید بودن و عبور نور از آن می‌تواند نور بسیار خوبی را برای شما ایجاد کند و حتی استفاده از نوز آفتاب نیز در اینجا امکان‌پذیر است و شما می‌توانید با قرار دادن پاکت سفید خود در زیر نور آفتاب از نور آفتاب به‌عنوان منبع نور اصلی خود استفاده کنید.

از موجودات کوچک استفاده کنید

نکته دیگری که در عکاسی با این پاکت سفید کاغذی وجود دارد این است که باید از موجودات ریز استفاده کنید تا در زیر پاکت کاغذی شما جا شوند. پروانه‌ها، پشه‌ها و همه موجودات ریز می‌توانند موضوع بسیار خوبی برای عکاسی در زیر این پاکت کاغذی باشند.

هنگامی‌که موجودی را در این پاکت کاغذی قراردادید ابتدا در پاکت را ببندید و صبر کنید تا موجود آرام بگیرد و سپس به‌آرامی درب آن را بازکنید و شروع به عکاسی کنید.

کمبود نور در عکاسی ماکرو را جبران کنید

موضوع دیگری که در عکاسی با این پاکت کاغذی سفید وجود دارد این است که شما باید در صورت کمبود نور با اضافه کردن منابع نور این کمبود را جبران کنید.

یکی از موضوعات بسیار مهمی که وجود دارد این است که شما در عکاسی درون پاکت سفید بارنگ سفید سروکار دارید و حتماً باید به تنظیمات وایت بالانس خود بسیار دقت کنید چون در صورت تنظیم نبودن وایت بالانس رنگ سفید شما به آبی متمایل می‌شود و همین موضوع باعث خراب شدن عکس شما می‌شود.

برای اصلاح نور و رنگ در عکاسی با پاکت سفید می‌توانید از کارت خاکستری 18 درصد استفاده کنید تا بتوانید رنگ‌های خود را به درست‌ترین حالت ثبت کنید. دقت کنید که حتماً از حالت دستی استفاده کنید و از هرگونه تنظیم اتوماتیک دوربین خودداری کنید.

استفاده‌های دیگر از پاکت کاغذی

این پاکت کاغذی ساده می‌تواند درزمینهٔ های بسیاری به شما کمک کند و به داد شما برسد. اگر عکاس عروس و داماد هستید می‌توانید یک پاکت کاغذی سفید در ابعاد بزرگ‌تر تهیه کنید و با خود به محل عکاسی ببرید و از دسته‌گل عروس و یا از حلقه‌های عروس و داماد در این پاکت کاغذی عکس بگیرید.

حالا با این پاکت کاغذی شما می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی بگیرید و درزمینهٔ های دیگر عکاسی از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید