20
سپتامبر

9 سؤالی که قبل از خرید دوربین باید از خود بپرسید

شاید شما هم هنگام خرید دوربین دچار سردرگمی شده باشید و ندانید که چه دوربینی برای شما مناسب خواهد بود. در خرید دوربین فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد و اگر بخواهید دوربین خوبی بخرید باید به تمام این نکات را رعایت کنید. در هنگام خرید دوربین نکات اصلی وجود دارد که شما حتماً باید به آن‌ها توجه کنید.

چگونه یک دوربین دیجیتال خوب بخریم؟

1-مشخص کنید به چه دوربینی نیاز دارید

یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که فروشندگان دوربین با خریداران دارند همین موضوع است. علت تکرار این موضوع در مقاله‌های بسیار این است که این موضوع اساس و بنیان خرید یک دوربین خوب است. سؤالاتی وجود دارد که شما باید قبل از خرید دوربین این سؤالات را از خود بپرسید:

شما از دوربین خود چه می‌خواهید؟

digital camera

چه ژانری عکاسی می‌کنید؟ پرتره، طبیعت، ورزشی و…

در چه فضایی عکاسی می‌کنید؟ فضای داخلی، فضای خارجی، نور کم، نور زیاد و.

بیشتر مایل به استفاده از حالت اتوماتیک دوربین هستید و یا می‌خواهید حرفه‌ای عکاسی کنید؟

دوربین حرفه‌ای شما تا چه حد حرفه‌ای باشد؟

دنبال چه نوع لنزی هستید؟ لنز زوم، لنز فیکس و …

اندازه و ابعاد دوربین برای شما مهم است؟

بودجه مالی شما چقدر است؟

حتماً قبل از خرید دوربین این سؤال‌ها را از خود بپرسید و برای آن‌ها جوابی واضح پیدا کنید تا بتوانید یک دوربین بسیار خوب بگیرید. حتی شما می‌توانید جواب سؤالات خود را بر روی یک کاغذ بنویسید و کاغذ را به فروشنده ارائه دهید و بدون هیچ صحبتی فروشنده دوربین موردنظر شمارا به شما تحویل دهد.

2-مگا پیکسل همه‌چیز نیست!

digital camera
یکی از سؤالاتی که همه افراد هنگام خرید دوربین از فروشنده می‌پرسند این است که این دوربین چند مگا پیکسل است؟!

این به این معنا نیست که مگا پیکسل در دوربین مهم نیست ولی فقط و فقط نباید به مگا پیکسل توجه کرد بلکه نکات بسیار زیادی در خرید دوربین وجود دارد که این نکات نیز بسیار مهم هستند. امروزه شاید بتوان گفت که کمترین و حداقل وضوحی که دوربین‌های موجود در بازار وجود دارند می‌توان به 5 مگا پیکسل اشاره کرد. درواقع مگا پیکسل به ما قدرت بزرگ‌نمایی عکس را به ما نشان می‌دهد که ما می‌توانیم چقدر عکس را بزرگ کنیم.

اگر شما عکس‌های خود را در اندازه معمولی چاپ می‌کنید نیازی نیست تا دوربینی با مگا پیکسل بسیار بالا بخرید ولی اگر شما عکاس صنعتی هستید و یا عکس‌های شما در ابعاد بسیار بزرگ چاپ می‌شود ناچارید که از دوربین‌هایی با مگا پیکسل بالا استفاده کنید.

3-لوازم جانبی را در نظر داشته باشید

دقت کنید که در خرید دوربین فقط هزینه دوربین و لنز نیست بلکه بسیاری از لوازم جانبی وجود دارد که برای عکاسی ضروری هستند و شما مجبور هستید آن‌ها را بخرید. به‌عنوان‌مثال اگر یک دوربین دیجیتال خریداری کنید نمی‌توانید بدون کارت حافظه عکاسی کنید، پس کارت حافظه یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین لوازم جانبی هستند. بعد از کارت حافظه، کیف دوربین از مهم‌ترین تجهیزات عکاسی است. شما دوربین خود را باقیمت بسیار بالایی خریداری کرده‌اید و نمی‌توانید بدون هیچ مراقبتی آن را به بیرون از فضای خانه ببرید، پس کیف دوربین نیز ازجمله لوازم جانبی بسیار مهم است.

در لیست زیر به ترتیب اهمیت لوازم جانبی دوربین را نام‌برده‌ایم:

·کیف دوربین

·کارت حافظه

·باتری اضافی، شارژر

·لنز (اگر دوربین DSLR خریداری می‌کنید)

·فیلتر

·سه‌پایه/تک‌پایه

·فلاش اکسترنال

·رفلکتور

برخی از لوازم جانبی نام‌برده مانند فلاش اکسترنال از واجبات نیست ولی از لوازم جانبی بسیار کاربردی است. برای خرید کارت حافظه نیز کارت خای حافظه 16 و یا 32 مگابایتی از ظرفیت مناسبی برخوردار هستند.

4-خرید لوازم جانبی غیرضروری

digital camera

گفتیم که برخی لوازم جانبی ضروری هستند و شما باید آن‌ها را خریداری کنید مانند کارت حافظه و کیف دوربین، لوازم جانبی مانند فلاش، باتری اضافه، سه‌پایه هر چه قدر هم که ضروری باشند ابتدابه‌ساکن به کار عکاسی تازه‌کار نمی‌آید، پس اصلاً نیازی نیست که عکاس تازه‌کار همه این لوازم جانبی را رعایت کند، فقط لوازم جانبی اولیه و ضروری کافی است ولی در طول زمان می‌تواند لوازم جانبی موردنیاز خود را خریداری کند.

5-دوربین DSLR بخریم یا نخریم؟

بسیاری از کاربران و علاقه‌مندان به عکاسی با این سؤال روبه‌رو هستند. بسیاری از افراد بسیار علاقه دارند که دوربین حرفه‌ای خریداری کنند ولی هنگامی‌که قیمت‌ها را مشاهده می‌کنند پشیمان می‌شوند! این پشیمانی فقط شامل نبود بودجه نیست بلکه فرد موردنظر عکاس حرفه‌ای نیست و دوست دارد در اوقات فراغت خود عکاسی کند به همین دلیل علتی ندارد تا یک فرد معمولی ک هیچ علمی در عکاسی ندارد و فقط می‌خواهد از حالت اتوماتیک استفاده کند، پس‌نیازی نیست تا چند میلیون پول خرج کند تا فقط در تفریحات خود عکاسی کند. بسیاری از دوربین‌های بدون آینه و کامپکت وجود دارند که علاوه بر امکانات بسیار خوب از کیفیت عالی نیز برخوردار است. بسیاری از دوربین‌های بدون آینه حتی امکان تعویض لنز نیز دارند.

6-زوم اپتیکال

هنگام خرید دوربین ممکن است شما با دو واژه زوم اپتیکال و زوم دیجیتال مواجه شوید. زوم‌های اپتیکال عملکرد بهتری از زوم دیجیتال دارند. در زوم دیجیتال پیکسل‌های عکس بزرگ می‌شود و نویز در عکس ایجاد می‌شود کیفیت عکس پایین می‌آید. اگر شما به دنبال زوم اپتیکال هستید می‌توانید از لنزهای زوم استفاده کنید که بر روی لنزها نیز میزان بزرگ‌نمایی لنز را نشان می‌دهد.

7-در رابطه با دوربین خود مطالعه کنید

در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی راه بسیاری از بهانه‌های ما را بسته است. بی‌شک 90 درصد از افراد در شهرهای بزرگ به اینترنت دسترسی دارند و امروزه سایت‌های عکاسی و لوازم جانبی عکاسی به‌وفور یافت می‌شود پس حتماً قبل از خرید دوربین مطالعه کنید. این مطالعه بسیار به شما کمک می‌کند که با علم و دانش خرید کنید و فقط به گفته‌های فروشنده اطمینان نکنید. متأسفانه بسیاری از ما این کار را انجام نمی‌دهیم و به قولی کوتاهی می‌کنیم، این کار اثر بسیار مثبتی بر روی خرید ما دارد و ما نباید آن را نادیده بگیریم.

علاوه بر وب‌سایت‌های متنوع، کتاب‌های بسیار زیادی نیز در این زمینه وجود دارد که راه هرگونه عذر و بهانه‌ای را بسته است.

8-از تجربه افراد استفاده کنید

اگر قصد خرید دوربین بسیار گران‌قیمت و حرفه‌ای رادارید حتماً افرادی را پیدا کنید که از این دوربین استفاده می‌کنند و از تجربه‌های آن‌ها استفاده کنید، شاید آن‌ها پیشنهاد بهتری به شما دادند. بسیاری از مراکز فروش دوربین دارای سیستم مشاوره است که این افراد در خرید دوربین بسیار به شما کمک خواهند کرد. معمولاً این افراد؛ افرادی هستند که از علم و تکنولوژی روز به‌خوبی خبردارند و تجربه بسیار خوبی نیز در این زمینه‌دارند، پس مشاوره و تحقیق را نادیده نگیرید.

9-بعد از خرید

هنگامی‌که دوربین خود را خریدید از تحقیق دست برندارید! دفترچه دوربین خود را به‌دقت مطالعه کنید و در اینترنت در رابطه باقابلیت‌های دوربین خود تحقیق کنید. این موضوع بسیار مهم است. بسیاری از ما از برخی از قابلیت‌های دوربین خود حتی خبر هم نداریم و این موضوع به این دلیل است که مابعد از خرید دوربین در این زمینه فعالیتی نمی‌کنیم.

در خرید یک دوربین خوب عوامل بسیار زیادی وجود دارد که در این مقاله ما به نکات اصلی اشاره کردیم، در روزهای آینده لیستی از بهترین لنزها و بهترین دوربین‌های DSLR خدمت شما عزیزان ارائه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
عکاسی در شب با دوربین دیجیتال
دوربین دیجیتال در برابر آنالوگ؛ بهترین فناوری عکاسی برای ژانر پرتره چیست؟
تبدیل عکس های کهنه به دیجیتال
عکاسی دیجیتال یا آنالوگ
شاتر (shutter) دوربین دیجیتال