10
اکتبر

8 نکته‌ای که باید قبل از خرید لنز بدانید

بعد از خرید دوربین همه کاربران درگیر انتخاب لنز مناسب برای دوربین خود می‌شوند. برخی کاربران بعد از گذشت چندین سال عکاسی هنوز در انتخاب یک لنز مناسب مشکلاتی دارند. اگر شما هم قصد خرید یک لنز مناسب برای دوربین خود رادارید، با خواندن این مقاله می‌توانید انتخاب بهترین داشته باشید.

1-بودجه، چقدر پول‌دارید؟

بودجه هر فردی متفاوت است و درواقع میزان پول شما است که مشخص می‌کند که چه لنزی می‌توانید بخرید. اما ناامید نشوید، اگرچه هر چه بیشتر پول داشته باشید می‌توانید لنز بهتری بخرید ولی در ادامه این مقاله ما به بررسی مواردی می‌پردازیم که شما با داشتن یک منبع مالی متوسط نیز می‌توانید لنزهای خوبی تهیه کنید، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شما بدانید که در خرید یک لنز خوب باید چه نکاتی را رعایت کنید.

اولین درسی که باید در انتخاب یک لنز مناسب در نظر بگیرید این است که شما باید بدانید از لنز خود چه می‌خواهید. هدف شما از خرید لنز بسیار مهم‌تر از مقدار پولی است که می‌خواهید برای خرید لنز خرج کنید. در خرید هر ابزار عکاسی در هر مقاله آموزشی ما با این جمله مواجه می‌شویم که محور اصلی نیاز شما است. شما باید بدانید که می‌خواهید چه عکسی با لنز خود بگیرید. اگر هدف شما از خرید یک لنز عکاسی از بنا و طبیعت است بی‌شک یک لنز واید بیشتر از لنز تله به درد شما می‌خورد.

این حساسیت شما در خرید کمک می‌کند تا بتوانید استفاده بهتری از لنز خود بکنید. خرید لنزهای بسیار گران صرفاً بهترین انتخاب نیست. اگر شما پول زیادی را صرف خرید یک لنز کنید و ندانید که می‌خواهید با لنز خود چه کنید پس این خرید شما هیچ ارزشی ندارد.

2-APS-C یا فول فریم؟

بسیاری از کمپانی‌ها لنزهایی برای هر دو دوربین APS-C و فول فریم دارند و رنج تنوع لنزها در برخی کمپانی‌ها زیاد است. اما همین نکته ممکن است شمارا در هنگام خرید لنز گیج کند.

ممکن است در حال حاضر شما دوربین APS-C داشته باشید و بخواهید دوربین خود را به یک دوربین فول فریم تبدیل کنید. بی‌شک دوربین‌های APS-C سبک‌تر هستند و لنزهایی که برای این دوربین‌ها است سبک‌تر از لنزهای دوربین‌های فول فریم است. حالا مسئله‌ای به وجود می‌آید که شما با انبوهی از لنزهای APS-C مواجه هستید که برخی از آن‌ها بر روی دوربین فول فریم نیز سوار می‌شوند. درواقع اندازه سنسور به زاویه دید نیز بستگی دارد و بزرگی و کوچکی سنسور دوربین ما به زاویه دید ما وابسته است.

پس با همه این تفاسیر سعی کنید تا اگر دوربین APS-C یا فول فریم خریداری می‌کنید لنزهای مناسب با سنسور دوربین‌ها را استفاده کنید تا بتوانید تصویر واقعی از لنز داشته باشید. با قرار دادن یک لنز فول فریم بر روی بدنه APS-C تصویری با زاویه دید بسته‌تر از زاویه دید واقعی به دست می‌آورید پس بهتر است از هر لنزی بر روی بدنه مناسب خود استفاده کنیم.

camera lens

وجه اشتراک لنزهای بالا چیست؟ هر دو این لنزها 35 میلی‌متری هستند و دارای دیافراگم 1.4 هستند. لنز کانن سمت چپ بسیار بزرگ‌تر از لنز فوجی فیلم سمت راست است. لنز سمت چپ برای دوربین فول فریم است و لنز سمت راست برای دوربین APS-C است.

 

3-فریب فاصله کانونی را نخورید!

منظور از فریب فاصله کانونی چیست؟ فریب فاصله کانونی درواقع همان میل خرید به لنزهای زوم است. همه افراد در هنگام خرید به این فکر می‌افتند که بهتر است یک لنز زوم بخرند تا بتوانند فاصله‌های کانونی متفاوتی داشته باشند. ولی شما نباید قریب این تفکر را بخورید و فقط و فقط باید به نیاز اصلی خود توجه کنید. درست است که ما در لنزهای زوم فاصله کانونی متنوع‌تری داریم ولی تجربه و برخی مشاهدات ثابت کرده است که لنزهای فیکس اغلب کارکرد بهتری نسبت به لنزهای زوم دارند.

4-از چه موضوعی می‌خواهید عکاسی کنید؟

شما می‌خواهید از چه موضوعی عکاسی کنید؟ برای عکاسی از چه موضوعی لنز تهیه می‌کنید؟ ممکن است شما بخواهید عکس‌های پرتره بگیرید و برای عکاسی پرتره لنز 50 میلی‌متری فیکس می‌تواند لنز خوبی باشد. یا ممکن است شما بخواهید ازگل‌ها و حشرات عکس‌های ماکرو بگیرید، در این حالت یک لنز ماکرو بافاصله کانونی زیاد ممکن است به کمک ما بیاید. و یا حتی ممکن است شما بخواهید از حیات‌وحش و یا یک رویداد ورزشی عکاسی کنید که در این صورت لنز سوپر تله‌فتو به درد شما می‌خورد. تفسیر بالا تنها بخش کوچکی از کارکرد متنوع لنزها بود و هر فردی ممکن است بخواهد از کارکرد متنوعی از لنز خود استفاده کند.

هدف ما از بیان نکات ظاهراً ساده بالا این بود که شما باید بدانید که می‌خواهید با لنز خود از چه موضوعی عکاسی کند، موضوع عکاسی شما می‌تواند نوع لنز را برای شما تعیین کند. اگر بخواهم یک نصیحت دوستانه بکنم بهتر است این جمله را بگویم که بنز خود را تنها بر اساس نیاز خود خریداری کنید، فقط نخواهید که یک لنز به مجموعه لنزهای خود اضافه کنید، اگر دو لنز خود را با دقت انتخاب کنید ممکن است دیگر نیازی به خرید هیچ لنزی نداشته باشید.

5-لنز زوم بخریم یا لنز فیکس؟

همیشه این بحث داغ میان عکاسان وجود دارد که لنز فیکس بهتر است یا لنز زوم؟ لنز زوم می تواند برای عکاسی از موضوعاتی مانند عروس بسیار کاربردی و خوب باشد چون دیگر نیازی نیست برای گرفتن عکس‌های متنوع مدام لنزهای خود را عوض کنیم. همان‌طور که می‌دانید این امکان در لنزهای فیکس وجود ندارد و ما نمی‌توانیم فاصله کانونی لنز فیکس را تغییر دهیم.

ویژگی مهم و مثبت لنزهای فیکس کیفیت عکس‌های این لنز است. لنزهای فیکس اغلب دارای دیافراگم‌های بازتری هستند. به‌عنوان‌مثال لنز 55-18 میلی‌متری دارای بازترین دیافراگم 5.6 است که اگر بخواهیم این عدد را با یک لنز نرمال فیکس مقایسه کنیم می‌توانیم از لنز 50 میلی‌متری فیکس یاد کنیم که دارای بازترین دیافراگم 1.4 است. همین ویژگی باعث می‌شود تا شما بتوانید بوکه های بهتری داشته باشید و هم‌چنین در فضاهای کم‌نور بهتر عکاسی کنید. پس با همین مقایسه کوتاه و کوچک می‌توان فهمید که لنز 50 میلی‌متری از لنز 55-18 میلی‌متری برای عکاسی بهتر است.

با همه این تفاسیر انتخاب لنزهای فیکس یا زوم امری بسیار سلیقه‌ای است و شما باید بدانید که چه ویژگی از لنز را ترجیح می‌دهید، کیفیت بهتر یا داشتن فاصله کانونی متنوع.
لنزهای زوم، لنزهای بی‌استفاده‌ای نیستند، اگر شما یک عکاس طبیعت باشید که با دیافراگم‌های 8،11، یا 16 عکاسی می‌کنید و نیازی به دیافراگم‌های بسیار بازندارید لنز زوم می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

برای عکاسی از حرکت‌ها بهتر است از لنزهای تله باقابلیت فوکوس اتوماتیک خوب استفاده کرد.

 

6-وزن و اندازه لنز را در نظر داشته باشید

پس از همه این موارد نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که باید به وزن و اندازه لنز بسیار توجه کنید چون شما هستید که می‌خواهید همه‌جا لنز خود را حمل کنید. نکته‌ای که وجود دارد این است که ممکن است شما بخواهید همراه لنز خود چندین فیلتر بخرید، لنز شما اگر سبک‌تر باشد ممکن است قیمت کمتری نیز داشته باشد و اگر انتخاب شما لنز ارزان‌تر و سبک‌تر باشد می‌توانید فیلترهای بیشتری برای لنز خود بخرید.

7-کیفیت ساخت، مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت، فوکوس اتوماتیک

تقریباً همه کمپانی‌ها دارای لنزهایی با طبقه‌بندی‌های متفاوت هستند. لنزها در رده‌هایی مانند لنزهای ارزان‌قیمت، میان رده و یا لنزهای گران‌قیمت و بالا رده دسته‌بندی می‌شوند. در رابطه با فوکوس اتوماتیک می‌توان این‌گونه گفت که برخی از موتورهای فوکوس دارای سرعت فوکوس بیشتر و صدای کمتری هستند که اصطلاحاً به آن‌ها موتورهای فوکوس الترا سونیک می‌گوییم. هر چه موتور فوکوس لنز ما بهتر باشد و فوکوس سریع‌تری داشته باشد لنز از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.

قابلیت‌هایی مانند ضد آب بودن و یا ضد گردوغبار بودن، قابلیت‌هایی هستند که در همه لنزها مشاهده نمی‌شود و این قابلیت به‌صورت گسترده باعث بالا رفتن قیمت لنز می‌شود. کارکرد لنزهای شد گردوغبار زمانی مشخص می‌شود که شما برای عکاسی در یک بیابان پر از شن هستید و اگر لنز شما ضد گردوغبار باشد دیگر نگرانی در این زمینه نخواهید داشت. پس ضد آب بودن لنز و موتور فوکوس سریع لنز می‌تواند از ویژگی‌های کیفی یک لنز باشد.

8-کمپانی سازنده لنز، برند لنز

camera lens
پس از بررسی همه این موارد ما با مسئله‌ای بانام برند لنز مواجه می‌شویم. برندهای بسیار گوناگون و متنوعی برای خرید لنز وجود دارد و هرروز ما با لنزهای جدیدتر و بهتری در بازار روبه‌رو می‌شویم. در برخی موارد هنگامی‌که نوع لنز موردنظر شما خاص است مجبور هستید که به سراغ برندهای مشخصی بروید. نمی‌توان میان برندهای موجود در بازار، برند برتر را مشخص کرد زیرا هر لنزی در هر نوعی دارای مزایا و معایبی است ولی در کل نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که همیشه از فروشگاه‌های معتبر لنز خریداری کنید.

9-لرزش گیر لنز

موتور لرزش گیر لنز در داخل لنز قرار دارد که حرکت‌های دوربین و دست در هنگام عکاسی را کاهش می‌دهد. لرزش گیر بانام‌های مختلف در برندهای مختلف عرضه می‌شود، به‌عنوان‌مثال در لنزهای نیکون برای بیان عبارت لرزش گیر از واژه Vibration Reduction استفاده می‌شود که این عبارت در لنزهای نیکون Stabilizer خوانده می‌شود. در کل لرزش گیرها به شما کمک می‌کند تا در نورهای کم بتوانید عکس‌هایی با وضوح‌بالا بگیرید. لنزهایی با موتور لرزش گیر دارای قیمت بالاتری نسبت به لنزهای بدون موتور لرزش گیر است. برخی از کمپانی‌ها مانند سونی و پنتاکس لرزش گیر ها را در درون دوربین‌ها تعبیه کرده‌اند و از قرار دادن لرزش گیر در لنزها خودداری کرده‌اند.

در انتها باید گفت که این نکات شاید تمام مسائل مهم در خرید یک لنز خوب نباشد ولی این نکات می‌تواند تا حد بسیار زیادی به خرید یک لنز خوب به شما کمک کند.

لنزهای واید و عکاسی طبیعت
۲۳ پیشنهاد برای خرید لنز
چگونه لنز دوربین DSLR خود را تمیز کنیم؟
چگونه با لنز واید عکس طبیعت خوبی بگیریم؟