31
جولای

7 نکته ای که باید در عکاسی از موزه ها و گالری ها رعایت کرد

زه ها و گالری های یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی هستند و بیشتر هنرمندان به عکاسی از این مکان ها علاقه دارند. در عکاسی از موزه ها و گالری ها نیز باید نکاتی را رعایت کرد که شما به عنوان یک هنرمند بادی به نکاتی که در عکاسی از موزه ها و گالری ها وجود دارد توجه کنید.

1-قوانین را چک کنید

در موزه ها و گالری ها قوانینی برای عکاسی وجود دارد، در بسیاری از مکان های بسیار تاریخی شما حتی اجازه عکاسی نیز ندارید، سعی کنید هیچ گاه قانون شکنی نکنید، اگر یک عکاس حرفه ای باشید حتماً به علائم هشدار دهنده توجه می کنید، در بسیاری از شرایط نیز شما باید بدون فلاش عکاسی کنید، عکاسی بدون فلاش به این دلیل است که برخی از آثار هنری دارای قدمت بسیار طولانی هستند و هر نور فلاش به مرور زمان باعث از بین رفتن کیفیت اصلی تصویر و یا اثر هنری می شود پس حتماً به این نکات توجه کنید و حتی برای حفظ آثار هنری نیز این قوانین باید توسط هر عکاسی رعایت شود.

برای پی بردن به قوانین عکاسی در هر موزه و گالری می توانید قبل از مراجعه به سایت موزه یا گالری مورد نظر خود مراجعه کنید و یا حتی در مکان می توانید از مسئول موزه در رابطه با عکاسی در تمام قسمت ها سؤال هایی بپرسید، اگر در یک گالری هنرمندی به شما اجازه نداد تا از اثر هنری اش عکاسی کنید، هیچ گاه ناراحت نشوید و سعی کنید به نظر آن هنرمند احترام بگذارید.

نکته دیگری که در بسیاری از موزه ها و گالری ها رعایت نمی شود قانون کپی رایت است، شما به عنوان یک عکاس با وجدان باید به این نکته، یعنی قانون کپی رایت بسیار توجه کنید.

موزه

2-برای راحتی خود باید چه کارهایی بکنید؟

عکاسی از موزه ها و نمایشگاه ها کار اصلاً سختی نیست، این موضوع تا به حال به صورت جدی پرداخته نشده است شاید به این دلیل است که بسیاری از عکاسان تازه کار از عکاسی در موزه ها و نمایشگاه های بزرگ ترس دارند. در عکاسی از موزه ها و نمایشگاه ها نباید به هیچ وجه از همه چیز عکاسی کنید، در اینجا نیز عکس های شما باید از ترکیب بندی و قاب بسیار حساب شده ای برخوردار باشد و باید به این نکته بسیار توجه کنید. در عکاسی از موزه ها و نمایشگاه ها باید این سؤال را از خود بپرسید که آیا می خواهید تمام عناصر را در یک کادر ترکیب بندی کنید؟ آیا می خواهید از یک اثر به صورت جداگانه عکاسی کنید؟ آیا می خواهید به صورت مستند وار یا به صورت هنری عکاسی کنید؛ تمام این سؤال ها باید از خودتان پرسیده شود پس به این موضوع بسیار دقت کنید.

3-ساختمان را فراموش نکنید

موزه ها و گالری ها در ساختمانی برگزار می شوند، بسیاری از عکاسان جذب عکاسی درون سالن ها می شوند و از ظاهر ساختمان غافل می شوند؛ شما به عنوان یک عکاس حرفه ای نباید اشتباه کنید و باید از ساختمان بنا نیز عکس هایی تهیه کنید، در برخی از موارد ساختمان موزه و گالری نیز خود یک اثر هنری است و حتی عکاسی از ساختمان می تواند به سوژه ای جداگانه تبدیل شود. موزه گوگنهایم یکی از این موارد است که فرانک لوید رایت توانسته به خوبی اثر هنری جاویدانی را از خود به جا بگذارد. پس در عکاسی از بناها نیز سعی کنید به سراغ بناهای بسیار خاص بروید، بی شک همه موزه ها دارای ظاهری بسیار زیبا هستند پس بنا و ظاهری آن نیز موضوع بسیار مهمی است.

4-به شیشه نزدیک شوید

موزه
در بسیاری از شرایط اشیا گران قیمت در موزه ها در پشت شیشه هایی قرار دارند که معمولاً عکاسی از پشت شیشه یکی از کارهای بسیار سخت برای هر عکاس است، عکاس مجبور است جوری عکاسی کند تا رفلکس های نورهای اطراف در شیشه و در عکس دیده نشود پس برای حذف این انعکاس ها باید راه‌حلی وجود داشته باشد که یکی از ساده ترین راه حل ها نزدیک شدن به شیشه اشیا است. استفاده از هود لنز نیز می توان کمک بسیار زیادی به حذف نورهای مزاحم کند.

5-عدم وجود نور کافی

در بسیاری از شرایط، شرایط نوری ساختمان و موزه مناسب نیست و نور بسیار کمی در صحنه وجود دارد، شما در این شرایط نمی توانید از ایزو و تنظیمات همیشگی خود استفاده کنید، در این شرایط شما مجبور هستید که سرعت شاتر خود را کاهش دهید و اولین مسئله ای که پیش می آید لرزش دست است. پس این جا به یک تجهیزات دیگر یعنی سه پایه نیز نیاز داریم. اگر نمی توانید از سه پایه استفاده کنید ایزو خود را افزایش دهید و با فرمت RAW عکاسی کنید، این موضوع باعث می شود تا شما به خوبی بعد از اتمام عکاسی عکس پر نور خود، البته پر از نویز، را در سیستم ویرایش کنید و نویزها را تا حد امکان از بین ببرید.

البته بهترین کار در عکاسی از موزه ها این است که سعی کنید با ایزو خود بازی کنید و سعی کنید به سرعت شاتر دست نزنید.

6-خلاق باشید

در عکاسی از موزه ها و حتی گالری ها نیز می توان از خلاقیت استفاده کرد، در عکاسی از این بناها معمولاً با زاویه دید مستقیم عکاسی می شود ولی شما می توانید برای ایجاد خلاقیت زاویه دید خود را عوض کنید و حتی می توانید سیاه و سفید عکاسی کنید. عکاسی از سایه ها، بافت ها و فرم ها نیز یکی دیگر از راه های بروز خلاقیت است.

7-تحقیق کنید و عکاسی کنید

در عکاسی از موزه ها و گالری ها یکی از اصلی ترین کارهایی که به عهده عکاس است تحقیق در رابطه با موزه است، شما باید بدانید که موزه در چه سبکی ساخته شده است و اثر چه هنرمندانی در آن نگه داری می شود. حتی باید در شرایطی برای عکاسی خوب از آثار یک هنرمند در رابطه با سبک هنرمند و زندگی او نیز تحقیق کنید، اگر این نکات را رعایت کنید بی شک می توانید یک عکس خوب از آثار هنرمند و موزه مورد نظر بگیرید.

نتیجه گیری

عکاسی از موزه یکی از ژانر های عکاسی است که در آن باید بسیار با دقت و حساب شده عکاسی کرد، گاهی اوقات ممکن است از طرف ارگانی برای عکاسی از یک موزه و یک گالری رفته باشید، در این شرایط اهداف آن ار گان در عکاسی بسیار مهم است.

نکاتی که در رابطه با عکاسی باید بیاموزید
۶ ترس رایج در عکاسی
۹ توصیه آسان برای عکاسی بهتر با تلفن‌هوشمند