11
جولای

6 راه‌کار برای عکاسی سیاه‌ سفید از طبیعت

امروزه عکاسی سیاه‌ سفید بسیار رایج شده است و بسیاری از عکاسان هنری و عکاسان ابتدایی و غیرحرفه‌ای رو به عکاسی سیاه‌ سفید از طبیعت آورده‌اند، عکاسی سیاه‌وسفید با عکاسی رنگی متفاوت است و در عکاسی سیاه‌وسفید باید قوانینی را رعایت کرد و به آن‌ها پایبند ماند. برای بهتر شدن عکس‌های سیاه‌وسفید خود می‌توانید با ما همراه باشید تا نکات کلیدی در عکاسی سیاه‌وسفید را به یاد بسپارید.

1-یاد بگیرید که از چه صحنه‌هایی عکس سیاه‌وسفید بگیرید
در عکاسی رنگی شما می‌توانید در هر صحنه‌ای از طبیعت عکاسی کنید و عکس‌های زیبایی بگیرید، در عکاسی از طبیعت رنگ‌ها باعث می‌شوند که شما دید زیباتری از طبیعت داشته باشید، این رنگ‌ها هستند که یک عکس طبیعت را زیبا می‌کنند چون در طبیعت رنگ‌های بسیار زیبایی وجود دارد، برای اینکه بتوانیم عکس سیاه‌وسفید خوبی از طبیعت بگیریم باید بدانیم که از چه صحنه‌هایی عکس بگیریم، همه صحنه‌های طبیعت برای عکاسی سیاه‌وسفید مناسب نیستند پس قدم اول این است که بدانیم چه مکانی را برای عکاسی انتخاب کنیم. یکی از نکات بسیار مهمی که باید در عکاسی سیاه‌وسفید از طبیعت به خاطر بسپارید این است که حتماً در ساعات طلایی به عکاسی بروید، ساعات طلایی بعد از طلوع آفتاب و قبل از طلوع آفتاب هستند پس به این نکته بسیار دقت کنید.

عکاسی سیاه سفید از طبیعت

در عکاسی سیاه‌وسفید از طبیعت شما یک عامل قدرتمند به نام رنگ را ندارید پس باید به روشی این کمبود را جبران کنید، برای جبران کردن این موضوع باید از ترکیب‌بندی بسیار قوی و محکم استفاده کنید. در ترکیب‌بندی خوب در عکاسی سیاه‌وسفید باید از خطوط اصلی در ترکیب‌بندی، بافت‌ها، فرم‌ها استفاده کنید. برای مثال به‌عکس پایین نگاه کنید، در عکس پایین کنتراست بسیار خوبی میان آبشار و پس‌زمینه به وجود آمده که همین کنتراست باعث تقویت‌شده است. هم‌چنین تقارن و خطوط عمودی در تصویر زیر بسیار مهم هستند.

برای تقویت ترکیب‌بندی عکس‌های طبیعت سیاه‌وسفید خود می‌توانید به‌عکس های عکاس مشهور آنسل آدامز نگاه کنید، این عکاس توانسته عکس‌های سیاه‌وسفید بی‌نظیری از طبیعت ثبت کند. هم‌چنین ادوارد واتسون نیز در این زمینه عکس‌های بسیار خوبی ثبت کرده است. اگر بخواهید در سایت 500px این عکاسان را پیدا کنید می‌توانید به‌عکس های Cole Thompson, Rob Dweck, Arnaud Bertrande, Thibault Roland, Joel Tjintjelaar مراجعه کنید.

هنگامی‌که به‌عکس، عکاسان بسیار مشهور در این زمینه نگاه می‌کنید در وهله اول به ترکیب‌بندی عکس‌ها توجه کنید، چون در این عکس‌های ترکیب‌بندی‌های بسیار قوی استفاده‌شده است. هنگامی‌که عکس‌های عکاسان مشهور را نگاه می‌کنید این سؤال‌ها را از خود بپرسید که چه ترکیب‌بندی در این عکس استفاده‌شده است؟ چه تضاد و کنتراستی در عکس وجود دارد؟ با پرسیدن این سؤال‌ها درنهایت می‌توانید عکس خوبی بگیرید.

2-به بافت و کنتراست دقت کنید

این موضوع در عنوان قبلی نیز اشاره شد ولی به دلیل اهمیت می‌توان بار دیگر نیز به این مورداشاره کرد. با استفاده از کنتراست شما می‌توانید شدت و میزان نور در هر قسمتی را نمایش دهید، با کنتراست مناسب شما کاری که رنگ در عکس انجام می‌دهد را کامل می‌کنید. در عکس پایین از کنتراست به‌خوبی استفاده‌شده است، در این عکس ما حالت سیلوئت یا ضد نور راداریم که عکاس توانسته با خاکستری درآوردن آسمان این موضوع را به‌خوبی نمایش دهد.

اگر در عکس شما سنگ‌ها، آب، شن و ماسه و هر یک از مظاهر طبیعت با بافت خاصی وجود دارد باید به یافت اشیا بسیار دقت کنید و سعی کنید بافت اشیا را به‌صورت دقیق عکاسی کنید، بافت اشیا در عکاسی سیاه‌وسفید از طبیعت باعث می‌شود که مخاطب با دیدن بافت به نوع شی پی ببرد.در عکس پایین عکاس توانسته به‌خوبی بافت اشیا را نمایش دهد، بافت آسمان، بافت سنگ‌ها، بافت آب همه و همه به‌خوبی به مخاطب می‌فهماند که هر شی‌ء چه نوع جنسی دارد. البته عکاس از سرعت شاتر پایین استفاده کرده این و بافت آب بسیار لطیف و غیرطبیعی ثبت‌شده است و فضایی غیرواقعی به وجود آمده است.

3-باحالت سیاه‌وسفید دوربین عکاسی کنید

یکی از ویژگی‌های مثبت دوربین‌های دیجیتال این است که این دوربین‌ها دارای حالت عکاسی سیاه‌وسفید هستند. اگر از حالت عکاسی سیاه‌وسفید استفاده کنید در LCD دوربین خود نیز می‌توانید صحنه را سیاه‌وسفید ببینید و این موضوع به تصور بهتر از تصویر سیاه‌وسفید به شما کمک می‌کند. سعی کنید همیشه با این حالت عکاسی کنید تا در کامپیوتر با مشکل مواجه نشوید.

دقت کنید که با فرمت RAW عکاسی کنید، همان‌طور که می‌دانید فرمت RAW این امکان را به شما می‌دهد که در سیستم به‌خوبی بر روی عکس خود ویرایش انجام دهید.

4-از فیلتر neutral density استفاده کنید

فیلتر neutral density یا فیلتر ND در عکاسی طبیعت به عکاس کمک می‌کند تا نورهای بهتری را دریافت کند، یک عکاس طبیعت باید یاد بگیرد که از این فیلتر در عکاسی خود استفاده کند چون این فیلتر در تولید عکس بهتر بسیار کمک می‌کند.

برای درک بهتر روش کار و روند کار این فیلتر می‌توانیم با روند زیر حرکت کنیم، اول باید ایزو خود را در پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید، استفاده از ایزو 100 یا 200 بسیار مناسب است. سعی کنید از دیافراگمی استفاده کنید که همه اجزای صحنه واضح باشند، از دیافراگم 11 تا 16 استفاده کنید و سعی کنید از دیافراگم‌های باز استفاده نکنید. اما در رابطه با سرعت شاتر باید بگوییم که این عامل به شما بستگی دارد، اگر در محیطی هستید که از نور بسیار زیادی برخوردار هستید می‌توانید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید ولی اگر نور محیط شما کم است مجبور هستید که از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. در استفاده از فیلتر ND سعی کنید دیافراگم و سرعت شاتر را مطابق با اعداد ذکرشده نگاه‌دارید و سعی کنید با سرعت شاتر بازی کنید.

به‌عنوان‌مثال در عکس پایین از دیافراگم 11 و ایزو 200 استفاده‌شده است و سرعت شاتر نیز 5/1 است. سرعت به‌اندازه کافی پایین است و می‌توان حرکت کسی در سطح آب ایجاد کند.

در تصویر پایین همان صحنه با همان تنظیمات و سرعت شاتر 180 ثانیه عکاسی شده است ولی تفاوت این عکس با عکس بالایی در فیلتر ND است که در این عکس فیلتر ND استفاده‌شده است که باعث بهتر شدن تصویر شده است.

عکاسی سیاه سفید از فضای باز

5-به صحبت‌ها و عملکرد اطرافیان خود توجه نکنید

شاید ژانر عکاسی شما با دوستان و رقیبان شما متفاوت باشد، سعی کنید به نظریات منفی توجهی نکنید، قرار نیست که همه دنیا را به یک‌شکل ببینند شما زاویه دید خود رادارید و دوست شما زاویه دید خود را دارد پس سعی کنید از نظرات منفی ناراحت نشوید و این نظرات بر روی کار شما تأثیر نگذارد.

در تصویر زیر شما عکس بسیار منحصربه‌فردی را تماشا می‌کنید که عکاس این عکس با ثبت این عکس در صفحه شخصی خود با نظرات بسیار عجیب‌وغریبی مواجه شده است ولی درنهایت این عکس توانسته رتبه اول در سایت 500PX را به دست بیاورد، پس همیشه هم نباید به هر حرفی توجه کرد. 

هر فردی در ساحلی توانست یک عکس بسیار ساده و روتین بگیرد ولی عکاس به‌خوبی سنت‌شکنی کرده است و توانسته عکس بسیار خوبی ثبت کند. پس همیشه بر طبق روال بودن کار درستی نیست.

6-سفر

سعی کنید که اگر عکاسی طبیعت در اولویت شما قرار دارد سفر کنید، سفر درگرفتن عکس‌های بسیار خوب به شما بسیار کمک می‌کند. سعی کنید به‌جاهایی بروید که تابه‌حال سفرهای زیادی به آنجا نشده است و عکس‌های زیادی ازآنجا در سایت خا و در دست عکاسان قرار ندارد. درواقع دید منحصربه‌فرد شما می‌تواند این مناطق را خاص کند پس به این نکته بسیار توجه کنید. اگر به‌جایی می‌روید که عکس‌های زیادی ازآنجا گرفته‌شده است، سعی کنید از زاویه دید جدیدی به صحنه نگاه کنید تا بتوانید عکس بسیار خوبی بگیرید.

 

بیشتر بخوانید