28
جولای

6 ترس رایج در عکاسی

یکی از مسائلی که عکاسان تازه کار با آن بسیار درگیر هستند، ترس است. در واقع در هر کار هنری در آغاز ترس هایی برای هنرمند وجود دارد. اما نباید به ترس های خود بها بدهیم و استرس ها در هر کاری و در آغاز هر کاری طبیعی است و این شما نیستید که در آغاز کار خود با ترس مواجه شده اید بلکه 90 درصد از عکاسان تازه کار در ابتدای کار خود با ترس هایی رو به رو می شوند. در این مقاله قصد داریم تا بتوانیم این ترس ها، یعنی ترس های رایج را بررسی کنیم بتوانیم راه حل موثری برای آن ارائه دهیم تا شما بتوانید به خوبی ترس و اظطراب خود را کنترل کنید تا این ترس شما بر روی شما و کارتان تاثیر منفی نداشته باشد.

ترس از تکنولوژی
یکی از متداول ترین فوبیا ها و یا همان ترس ها، ترس از تکنولوژی است و این موضوع تنها در ارتباط با دوربین و عکاسی نیست بلکه در هر زمینه ای این ترس از تکنولوژی وجود دارد و هر فردی می تواند از این موضوع فوبیا و یا ترس داشته باشد؛ اما شاید فوبیا از عکاسی با سایر فوبیا های تکنولوژی کمی متفاوت باشد، در فوبیا از عکاسی ما با ترس هایی مانند جلوگیری از یادگیری سرعت شاتر، دیافراگم و سایر تنظیمات است. این ترس موجب می شود تا مدت ها عکاسان تازه کار از تنظیمات خودکار برای عکاسی استفاده کنند زیرا همین ترس است که آن ها را از استفاده از سرعت شاتر و دیافراگم و یا نورسنجی دستی منع می کند. ابتدا باید گفت این ترس نباید به هیچ وجه شما را به فردی تبدیل کند که تنها از نورسنجی اتوماتیک استفاده می کند چون در آن صورت شما فرد موفقی در عکاسی نخواهید شد، این ترس، ترس بسیار مضری است و هر چه سریع تر باید با آن مقابله شود و نگذارید که این ترس شما را تنبل کند.
در ابتدای هر کاری شما باید آزمون و خطاهای خود را داشته باشید، اگر در حین عکاسی با تنظیمات دستی نمی توانید عکس خوبی بگیرید بهتر است هزاران بار تمرین کنید تا اینکه سریع دوربین خود را بر روی تنظیمات اتوماتیک تنظیم کنید. این ترس برای یک عکاس تازه کار بسیار بد و مضر و مخرب است و اگر شما نیز عکاس تازه کاری هستید و این ترس را دارید باید هر چه سریع تر با تکرار و تمرین ترس خود را کنار بگذارید.
ترس از انسان ها
یکی از ترس های بسیار رایجی که در عکاسی به خصوص عکاسی مستند اجتماعی وجود دارد ترس از انسان ها است. این ترس بسیار به جا است. شاید به این ترس نوعی خجالت نیز گفته شود. در واقع اگر از انسان ها بترسید نمی توانید حس خوبی به آن ها منتقل کنید و اگر سوژه شما حس خوب شما را نگیرد بی شک عکس شما عکس خوبی نخواهد شد. یکی از راه های برطرف کردن این ترس صحبت با افراد است. در ابتدای شروع عکاسی با فرد مورد نظر خود صحبت کنید. از شخصیت او از کارش و صحبت های دوستانه ای را به میان بکشید، این موضوعات و بحث ها باعث می شود تا سوژه شما جلوی دوربین شما احساس خوشایندی داشته باشد. باید در نظر داشته باشید در بسیاری از شرایط نیز شما نه وقت صحبت کردن را دارید و نه شرایط جوری است که بتوانید به تک تک سوژه های خود صحبت کنید، در این جا می توانیم راه دیگری را برای شما پیشنهاد کنیم، اگر سوژه شما متوجه عکاسی شد تنها یک لبخند کوچک به او بزنید و به هیچ وجه نگاه خود را ندزدید، شما کار بدی نمی کنید، یک عکاس هستید که روایت می کنید پس از کار خود نترسید و خجالت نکشید. اگر عکاسی از فاصله نزدیک برای شما دشوار است می تواندی از لنز های تله استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که این لنز تله نباید به عادت شما تبدیل شود و فقط برای راه افتادن دست شما در عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد.
ترس از بد شدن عکس
شاید این یکی از شایع ترین ترس ها بین تمام عکاسان باشد، این ترس همیشه با یک عکاس همراه است و تنها راه برطرف کردن آن تنها یک کلمه است، تمرین! شما فقط با تمرین و تکرار می توانید کار خود را به بهترین تبدیل کنید، منتظر معجزه نباشید هیچ اتفاق ماورایی قرار نیست عکس شما را بد یا خوب کند تنها شما هستید که با تمرین و تکرار و شناخت موقعیت و شناخت نور و سوژه می توانید عکس خود را به نحو احسنت ثبت کنید. اگر در این جا به نورپردازی اشاره های مکرر می کنیم چون یکی از ارکان اصلی عکاسی است که این روزها بسیار نادیده گرفته می شود و بسیاری از عکاسان جوان به نورپردازی و نورسنجی اتوماتیک روی آورده اند، پس بهتر است برای پیشرفت بیشتر شما جز آن دسته از افراد نباشید.
یکی دیگر از نکات مهم عکاسی با دوربین فوکوس کردن است و شما باید یاد بگیرید که چگونه به خوبی فوکوس کنید، فوکوس کردن بیشتر از هر چیزی نیاز به تمرین دارد و اگر تمرین زیادی نداشته باشید نمی توانید به راحتی فوکوس کنید.
ترس از امتحان کردن مسائل جدید
یکی از کارهایی که عکاسی شما را از سایر عکس ها متمایز می کند نوآوری است، تا به این جای کار همه عکاسان پرتره های بسیار عالی گرفته اند، عکس های طبیعت بی نظیری گرفته شده است، عکس های مستند اجتماعی بسیاری گرفته شده است، شما چه چیزی برای عرضه دارید؟ شما چه چیز جدیدی را وارد دنیای عکاسی می کنید؟ چقدر بر روی کار خود فکر می کنید؟ این ها فاکتورهایی هستند که شما را از عکاسان معمولی برتر می کند، تا خلاقیت نداشته باشید دیده نمی شوید.
خلاقیت نه تنها در سوژه بلکه در تکنیک نیز مشاهده می شود و شما باید از تکنیک های جدید و به روز استفاده کنید و بتوانید حتی خود نیز تکنیک هایی را ابداع کنید تا کار شما بیش از پیش و بهتر و بهتر دیده شود.
HDR photo
ترس از دیده نشدن
یکی ازترس های بسیار بزرگ هر عکاس دیده نشدن و نادیده گرفته شدن است. شما نیز شاید بارها با این فکر دسته و پنجه نرم کرده باشید که اگر عکسم را در فیس بوک یا اینستاگرام به اشتراک بگذارم با بازدید های زیادی رو به رو نشوم. این ترس با همه افراد است، منظور از همه فقط عکاسان نیست؛ همه انسان ها، ذات انسان دیده شدن است و انسان دوست دارد که دیده شود و ترس از دیده نشدن در همه انسان ها به یک اندازه است. برای حل این موضوع به تیتر قبلی مراجعه می کنیم، یعنی خلاقیت، خلاقیت شما را نمایش می دهد، به بهترین نحو.
ترس از کمبود تجهیزات

شاید این ترس از دید شما کمی خنده دار باشد ولی واقعا این یک ترس بزرگ میان عکاسان است. عکاسی با تجهیزات کم فکر می کند نمی تواند به عکاسان قدر دنیای عکاسی مقابله کند. اگر بگوییم تجهیزات هیچ تاثیری در عکاسی ندارد بی شک دروغی بیش نیست، تجهیزات درگرفتن یک عکس خوب بسیار تاثیر گذار است ولی الزاما همه چیز نیست! شاید این حرف کمی شعادگونه به نظر بیاید ولی برای اثبات حرف به یکی از نمونه های زنده مراجعه می کنیم. هانری کارتیه برسون، عکاس اجتماعی بسیار تاثیر گذار، در طول عمر خود تنها با یک دوربین ساده و یم لنز نرمال عکاسی کرد ولی درتاریخ ماندگار شد. این ماندگاری به دلیل دید بسیار باز عکاس است نه تجهیزات عکاس.

بیشتر بخوانید
توصیه های حرفه ای برای مردم عادی: ۵ ترفند عکاسی برای هر کسی که دوربین دارد
۹ توصیه آسان برای عکاسی بهتر با تلفن‌هوشمند
چگونه پیش‌زمینه در عکاسی پرتره تأثیر می‌گذارد؟