22
ژوئن

4 عنصر اساسی در تنظیمات دوربین

دوربین‌های دیجیتال امروزه دارای گزینه‌های بسیار مشترکی با گوشی‌های هوشمند هستند. بسیاری از تنظیمات در دوربین‌های DSLR و گوشی‌های هوشمند یکسان است، پس آموختن این موارد اساسی در عکاسی با گوشی هوشمند نیز به شما کمک می‌کند. این عناصر، عناصری هستند که همه عکاسان هرروز با آن‌ها سروکار دارند ولی شاید به‌اندازه کافی در این مفاهیم عمیق نمی‌شوند. استفاده از حالت اتوماتیک در دوربین گزینه اصلاً مناسبی نیست و هیچ عکاس حرفه‌ای استفاده از حالت اتوماتیک را تائید نمی‌کند؛ پس بهتر است هرچه صحیح‌تر مفاهیم پایه عکاسی را بیاموزیم.

ایزو

camera iso
ایزو یکی از مفاهیم بسیار مهمی است که در عکاسی در شب و عکاسی در محیط‌های کم‌نور به کمک عکاس می‌آید، می‌توان ایزو 800 را در دوربین‌های کانن، نیکون، فوجی عدد مناسبی بدانیم که در این عدد معمولاً نویزهای بزرگی دیده نمی‌شود و می‌توان از آن به‌عنوان بالاترین ایزو در نظر بگیریم. در دوربین‌های نسل جدید سعی می‌شود تا از سنسور دیجیک استفاده شود تا نویزهای سفید ایجاد شود، نویزهای سفید در تصویر آسیب کمتری به کیفیت می‌زنند تا نویزهای قرمزرنگ، درهرصورت امروزه کمپانی‌های مشهوری مانند نیکون و کانن در زمینه ایزو پیشرفت‌های بسیار زیادی کرده‌اند.

ایزو چیست؟ درواقع ایزو میزان حساسیت سنسور دوربین شما به نور است. هرچه عدد ایزو بالا برود، میزان حساسیت سنسور نیز بالاتر است و هر چه ایزو پایین‌تر باشد حساسیت به نور کمتر است. ایزو دست شمارا باز می‌گذارد تا در شرایط نوری بسیار کم با بالا بردن عدد ایزو و حساس‌تر کردن سنسور، عکس خوبی بگیرید.

در عکس بالا شما عکسی را مشاهده می‌کنید که در شب عکاسی شده است ولی عکاس برای ثبت حرکت آتش نیاز به استفاده از سرعت شاتر بالا داشته است، پس عکاس ناگزیر است که از ایزو بالا استفاده کند چون باید از سرعت شاتر بالا استفاده کند. در این عکس از ایزو بسیار بالا 3200 استفاده‌شده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این عکس با فرمت RAW عکاسی شده است و عکاس بر روی عکس ویرایش‌هایی انجام‌شده است، ولی در کل عکس بسیار خوبی ثبت‌شده است.

در عکس بالا نیز حرکتی شبیه به‌عکس قبلی را مشاهده می‌کنید، عکاس با هوشمندی و انتخاب فرمت RAW توانسته به‌خوبی عمل کند.

اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که نباید از ایزو بالا در هرجایی استفاده کرد، علت این موضوع به این شرح است که نویزهایی که ایجاد می‌شود در LCD دوربین شما به‌خوبی مشاهده نمی‌شود و شما عکس خود را می‌گیرید و سپس در سیستم عکس را مشاهده می‌کنید و شاهد نویزهای بسیار زیادی هستید. البته در شرایطی که شما برای عکاسی در شب به‌سرعت شاتر بالا برای فریز کردن نیاز دارید مجبور هستید که از ایزو بسیار بالا استفاده کنید، در استفاده از ایزو بالا باید به این نکته توجه کنید که از فایل RAW برای عکاسی استفاده کنید.

سرعت شاتر

میزان و مدت‌زمانی که نور به سنسور شما می‌رسد، درواقع همان سرعت شاتر است. درواقع مدت‌زمان شاتر، مدت‌زمانی است که شما به شاتر اجازه می‌دهید بازبماند و نور به سنسور برسد. سرعت شاتر در عکاسی نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد، شما با زیاد کردن سرعت شاتر می‌توانید حرکات را فریز کنید و با پایین آوردن سرعت شاتر می‌توانید حرکات را به‌صورت کشیده ثبت کنید، معمولاً از سرعت شاتر پایین در عکاسی از آب بسیار استفاده می‌کنند.

در عکس بالا عکاس به‌خوبی توانسته با سرعت شاتر پایین حرکت آب را به مخاطب القا کند، در این عکس عکاس از سرعت شاتر 0.5 ثانیه استفاده کرده است.

در عکس بالا عکاس از سرعت شاتر 30 ثانیه استفاده کرده است و به‌خوبی می‌توان تفاوت سرعت شاتر در عکس قبلی و این عکس را متوجه شد که عکاس توانسته با تمایز میان سرعت‌ها به‌خوبی تصاویر را ثبت کند.

سرعت شاتر بسیار بالا می‌تواند عکس‌های فریز را برای ما به ارمغان بیاورد، در فریز کردن ما باید سرعت شاتر را با حرکت جسم هماهنگ کنیم.

در این عکس، عکاس به‌خوبی توانسته حرکت چرخ دوچرخه را فریز کند، از سرعت شاتر 500/1 استفاده کرده است تا به‌خوبی بتواند حرکت را فریز کند.

عکاسی با سرعت شاتر بالا برای فریز کردن اشیا در حال حرکت کمی دشوار است و به تمرین زیاد نیاز دارد، اگر در ابتدای این کار باکمی سختی مواجه شدید، دلسرد نشوید.

دیافراگم
دبافراگم دوربین

شاید یکی از گیج‌کننده‌ترین مفاهیم در عکاسی همین دیافراگم باشد، دیافراگم بر روی جنبه‌های بسیار زیادی در عکاسی اثر می‌گذارد فقط یک زمینه در دیافراگم دخیل نیست. هر چه دیافراگم ما بسته‌تر باشد، یعنی عدد آن بزرگ‌تر باشد، نور کمتری به لنز وارد می‌شود و عمق میدان بسیار زیادی در عکس‌داریم، اگر از دیافراگم بسیار باز استفاده کنیم، عدد کوچک‌تری را انتخاب می‌کنیم و عمق میدان کمی نیز داریم، درازای این موارد نور بسیار زیادی به سنسور ما می‌رسد. به‌عنوان‌مثال دیافراگم 2.8 یک دیافراگم باز است که نور بسیار زیادی را وارد لنز می‌کند ولی برای عکاسی طبیعت مناسب نیست، در عکاسی طبیعت ما باید از دیافراگم بسته استفاده کنیم تا بتوانیم همه‌چیز را واضح ثبت کنیم.

همان‌طور که گفتیم دیافراگم فقط بر روی نور تأثیر ندار بلکه بر روی وضوح تصویر ما نیز تأثیر مستقیم دارد، هر چه دیافراگم ما بازتر باشد عمق میدان کم‌تر است، یعنی در محدوده کوچک‌تری اجزای واضح داریم ولی اگر از دیافراگم بسته استفاده کنیم همه‌چیز در تصویر ما واضح ثبت می‌شوند.

در تصویر بالا عکاس از دیافراگم 11 و لنز 17 میلی‌متری استفاده کرده است و دیافراگم بسته باعث شده تا همه‌چیز در تصویر واضح ثبت شود.

در تصویر بالا از عمق میدان کم استفاده‌شده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید فقط جانور در فوکوس قرار دارد و بقیه اجزای صحنه محو هستند.

عمق میدان و کاربردهای آن

عمق میدان کم در عکاسی پرتره و عکاسی هنری بسیار مهم و تأثیرگذار است. هم‌چنین در عکاسی طبیعت، ورزشی، مستند ما نیاز به دیافراگم بسته و تصاویر واضح داریم.

وایت بالانس

وایت بالانس نیز مانند ایزو در رابطه با سنسور است ولی این بار در رابطه بارنگ‌هایی است که در سنسور ایجاد می‌شوند. هر منبع نوری رنگی متفاوت دارد، البته در دوربین عکاسی همه‌چیز در دست شما است، شما می‌توانید از یک روز آفتابی طوری عکس بگیرید که انگار یک روز ابری است و این بازی‌ها مربوط به وایت بالانس است. شما باید سعی کنید که در هر محیطی متناسب با نور همان محیط عکاسی کنید، اگر در نور آفتاب شدید هستید باید با وایت بالانس مناسب با نور روز استفاده کنید و اگر زیر نور فلورسنت هستید باید از وایت بالانس مناسب با آن عکاسی کنید، پس وایت بالانس نکته و عامل بسیار مهمی است. این دمای هر رنگی است که باعث ایجاد تفاوت‌ها می‌شود و یادگیری انجام دادن تنظیمات دستی وایت بالانس نیز بسیار مهم است.

در عکس بالا از همان صحنه با وایت بالانس رو به آبی عکاسی شده است، مشاهده می‌کنید که در غلظت رنگ‌ها تفاوت‌هایی ایجادشده است.

شما باید دوربین خود را بشناسید

اگر شما به‌عنوان یک عکاس دوربین خود را به‌خوبی نشناسید نمی‌توانید با آن عکس‌های خوبی بگیرید، تسلط داشتن بر روی منوهای دوربین یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر عکاس تازه‌کاری باید بداند. اگر تازه شروع به عکاسی کرده‌اید بهتر است از این زمینه شروع کنید و تنظیمات و منوهای دوربین را به‌خوبی بیاموزید.

نتیجه‌گیری
نکات ذکرشده در این مقاله از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تنظیمات هر دوربین دیجیتال است که راه موفقیت در عکاسی فقط تسلط به این فاکتورها است پس بهتر است به‌خوبی این موارد را بیاموزیم.

بیشتر بخوانید
مثلث نوردهی چیست ؟
پنج دلیل برای عکاسی در حالت RAW به جای JPEG
iso-ایزو چیست
شاتر (shutter) دوربین دیجیتال