عکاسی پرتره
10
مه

10 نکته کلیدی در عکاسی پرتره

شما چگونه عکس پرتره می‌گیرید؟ قبل از عکاسی به فاکتورها نشانه‌های خاصی توجه می‌کنید؟ آیا شما در عکاسی روش شخصی خود رادارید؟تبدیل‌شدن به یک عکاس پرتره خوب کار سختی نیست. عکاسی پرتره یکی از زیباترین ژانرهای عکاسی است، شما در این ژانر به‌راحتی می‌توانید احساس را از طریق سوژه خود به مخاطب برسانید. در عکاسی پرتره سوژه شما یک انسان است و تمام احساسات شمارا دارد به همین دلیل شما می‌توانید به‌راحتی حس خود را از طریق سوژه به مخاطب خود برسانید. برخی مواقع قواعد نانوشته‌ای در برخی از حوزه‌ها وجود دارد که در هیچ کتابی یافت نمی‌شود ولی اگر شما این قواعد را رعایت نکنید به نتیجه خوبی نمی‌رسید. این قواعد نانوشته یا براثر تجربه به دست می‌آیند و یا باید از یک فرد بسیار باتجربه فراگرفته شود، در این مقاله ما سعی کرده‌ایم که بخشی از این قواعد نانوشته را با زبانی ساده به شما عزیزان یادآوری کنیم. اگر به عکاسی پرتره علاقه‌مند هستید بی‌شک این مقاله برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

1-پرسپکتیو خود را انتخاب کنید

بیشتر عکاسان پرتره زاویه دید و پرسپکتیو هم‌سطح چشم را برای عکاسی انتخاب می‌کنند. این زاویه بی‌شک مناسب‌ترین زاویه برای عکاسی پرتره است. اگر شما به‌صورت سفارشی کارکنید بی‌شک نمی‌توانید ایده‌های خارج از عرف را در کار خود اجرا کنید چون بیشتر مشتری‌ها در این زمینه علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. اگر برای خودتان عکاسی کردید می‌توانید پرسپکتیوهای نامتعارف را امتحان کنید، این پرسپکتیوها در عکاسی هنری بسیار مهم و تأثیرگذار هستند. معمولاً عکاسی از زاویه پایین برای انسان مناسب نیست و حس ترس را به مخاطب القا می‌کند، پس بهتر است از زاویه بالا استفاده کنید.

2-از ارتباط چشمی استفاده کنید

ارتباط چشمی در عکاسی پرتره بسیار مهم و تأثیرگذار است و اگر شما بدانید که با ارتباط چشمی چه معجزه‌هایی می‌توانید بکنید یک‌لحظه هم از آن غافل نمی‌شوید. ارتباط چشمی رکن اصلی عکاسی پرتره است و شما می‌توانید از روش‌های مختلف از این ارتباط چشمی استفاده کنید:

به دوربین نگاه کنید: به سوژه خود تأکید کنید که در هر حالتی از دوربین چشم برندارد، در این صورت به‌خوبی حس سوژه از طریق چشم‌ها به مخاطب القا می‌شود و مخاطب به‌راحتی حس و انرژی را از تصویر دریافت می‌کند، حتی چشم‌ها می‌توانند حالاتی مانند شادی و غم را نیز نمایش دهند، چشم‌ها می‌توانند بخندند و گریه کنند پس شما به‌عنوان یک عکاس از این قابلیت به‌خوبی استفاده کنید.

از نگاه افراد به یکدیگر استفاده کنید: در این روش شما می‌توانید از نگاه یک کودک که به پدر خود نگریسته استفاده کنید، نگاه یک مرد به زن، زن به فرزند و همه این نگاه‌ها می‌تواند به‌خوبی حس را به مخاطب القا کند. در اینجا هنگامی‌که شما بر نگاه افراد به یکدیگر تأکید می‌کنید درواقع رابطه میان افراد را با نگاه آن‌ها به مخاطب توضیح می‌دهید بدون اینکه از کلمه‌ای استفاده کنید. درواقع یکی دیگر از معجزه‌های چشم در عکاسی پرتره همین است که از حس درون نگاه می‌توان فهمید چه رابطه عاشقانه‌ای در عکس وجود دارد.

3-قانون ترکیب‌بندی را بشکنید

ترکیب‌بندی قوانین و قواعد خاصی دارد و بی‌شک شما با قسمتی از قواعد ترکیب‌بندی آشنا هستید ولی همیشه ماندن در چهارچوب قوانین نیست که به ما کمک می‌کند، برخی مواقع برای ایجاد خلاقیت باید قوانین را شکست و از این قانون‌شکنی استفاده کرد. یکی از این قوانین، قانون قسمت سوم کادر است که موضوع و سوژه ما باید در وسط کادر قرار بگیرد، شما می‌توانید همین قانون ساده را بشکنید و سوژه خود را در کناره‌های کادر قرار دهید.

4-تجربیات با نور

یکی دیگر از عناصر تأثیرگذار در عکاسی پرتره نور است، بی‌شک عکاسی و به‌خصوص عکاسی پرتره با نور تعریف می‌شود. شاید ما همیشه عادت کرده باشیم تا از نورهای ساده برای نورپردازی در عکاسی پرتره استفاده کنیم ولی همین نور می‌تواند یک عنصر برای بازی کردن باشد و شما می‌توانید به‌راحتی با نور بازی کنید و این بازی با نور به یک بخش زیبایی از کار شما تبدیل شود. استفاده از نورهای عمودی و افقی می‌تواند بسیار به این بخش از کار شما کمک کند.

تکنیک‌های نورپردازی مانند اوپن فلاش یا مالتی اکسپوژر می‌تواند به دست‌یابی شما به نورهای منحصربه‌فرد کمک کند.

5-سوژه خود را از منطقه امن خارج کنید

بی‌شک در عکاسی از هر فردی شما با محدوده‌های مشخصی روبه‌رو هستید، در عکاسی از یک مرد بازاری ممکن است بسیار از چهارچوب‌ها را رعایت کنید و به قانون‌شکنی فکر نکنید، در عکاسی از یک مدل ممکن است شما به این موضوع توجه کنید که فرد باید زیبا و بدون عیب و نقص نشان داده شود، ولی باید از این نقاط امن و محدوده امن خارج شد. محدوده امن را درواقع افراد و شخصیت آن‌ها به وجود می‌آورند، بی‌شک هر فردی بر اساس هر شخصیتی محدوده امنی برای خود دارد، شما به‌عنوان یک عکاس می‌توانید این محدوده امن هر فرد را بشکنید واژ درون افراد عکاسی کنید و نقابی که همیشه به چهره افراد هست را بردارید.

6-طبق علاقه سوژه عمل کنید

بسیاری از اوقات شما در حال عکاسی از فردی هستید ولی حسی که باید از آن فرد بگیرید را نمی‌گیرید در این شرایط شما باید کاری را انجام دهید که افراد دوست دارند، اگر اخمو هستند با آن‌ها شوخی کنید تا حس خوبی در عکس شما به جریان بیفتد.

عکاسی پرتره

7-جلب‌توجه کنید

سعی کنید تا از عادت‌ها خارج شوید. در روز ما هزاران تصویر در هر رسانه‌ای می‌بینیم ولی کدام تصویر واقعاً ما را جذب می‌کند؟ شما باید از عادت‌های روزمره بگذرید تا بتوانید ماندگار شوید. استفاده از رنگ‌های غیرمعمول از زوایای دید غیرمعمول و همه‌کاره‌ای غیرمعمول می‌تواند شمارا نشان دهد. در این زمینه شما باید به‌صورت شخصی یا با توافق با مشتری خود این کار را انجام دهید چون بسیاری از مردم از تغییر می‌ترسند پس بی‌شک قبول نمی‌کنند تا متفاوت دیده شوند، اگر مشتری شما این موضع را قبول نکرد شما می‌تواند در حوزه شخصی خود این کار را انجام دهید ولی حتماً این کار را انجام دهید.

8-بر روی یک قسمت از بدن تمرکز کنید

در عکاسی پرتره گاهی اوقات نیازی نیست که شما تمام چهره فرد را در کادر خود داشته باشید. استفاده از بخشی از بدن فرد و سوژه می‌تواند به شما کمک کند تا به‌راحتی تمرکز فرد را بر روی آن ناحیه معطوف کنید و یا حتی می‌توانید سؤالی در ذهن مخاطب خود ایجاد کنید.

9-قسمتی از سوژه را برگزینید

در چهره هر فرد بخشی از صورت بسیار به چشم تر از نواحی دیگر است. در بسیاری از افراد چشم‌ها می‌توانند تأثیر بسیار زیادی روی مخاطب بگذارند. اگر مخاطب شما چشم‌های زیبایی دارد شما باید از این چشم‌ها استفاده کنید و با نمایش آن به مخاطب خود بفهمانید که باید به این نقطه توجه کند. اگر عکس شربت گل دختر معروف افغان را دیده باشید به‌وضوح می‌توانید این موضوع را درک کنید، عکاس چشم‌های سوژه را دیده و مخاطب نیز فقط جذب سوژه می‌شود. در این عکس یک ارتباط چشمی بی‌نظیر مشاهده می‌شود.

عکاسی پرتره

10-سریالی عکاسی کنید

یکی از راه‌های بسیار بامزه در عکاسی پرتره به‌خصوص عکاسی از کودکان استفاده از عکاسی به‌صورت سریالی است. در این روش شما می‌توانید حرکت لحظه‌به‌لحظه افراد را ثبت کنید و همین موضوع باعث روایت یک داستان در تصویر می‌شود

 

بیشتر بخوانید: