29
جولای

نکاتی که در رابطه با عکاسی باید بیاموزید

نکات مهم درباره عکاسی

در کتاب ها و در وب سایت های عکاسی همیشه با انبوهی از آموزش ها و نکاتی مواجه می شوید که می خواهند طریقه درست عکاسی کردن را به شما بیاموزند، عکاسی یکی از هنرهای بسیار خاص است که شاید با بقیه هنرها کمی تفاوت داشته باشد، با ورود عکاسی بسیار از افراد و بسیاری از هنر ها شروع به مخالفت با عکاسی کردند و عکاسی را زیر سوال بردند و در هر صورت در این جا ما به بررسی نکاتی می پردازیم که در هیچ مدرسه ای و در هیچ کلاس درسی شاید به آن ها اشاره نشده باشد ولی نکات مهمی در عکاسی هستند و باید به آن ها توجه کرد، شاید در این میان نکاتی نیز وجود داشته باشد که جنبه مثبت زیادی نداشته باشد ولی در هر صورت باید به این نکات نیز اشاره شود، این مقاله برای افرادی بسیار مناسب است که تازه شروع به عکاسی کرده اند و باید با برخی حقایق این زمینه آشنا شوند.

یاد گرفتن عکاسی آسان نیست
اگر در ابتدای راه هستید باید به شما بگوییم که عکاسی اصلا آسان نیست، یعنی هیچ کاری آسان نیست و در هر زمینه ای برای رسیدن به بهترین باید تلاش کرد، بسیاری از افراد بر این باورند چون در عکاسی دوربین عکاسی در حال عکس گرفتن است و فرد نیاز نیست کار خاصی انجام دهد عکاسی کاری بسیار آسان است ولی سخت در اشتباه هستید، شاید عکسی که به نظر شما خوب است و به نظر شما عالی ترین عکستان را گرفته اید از نظر یک استاد یک عکس بسیار بد باشد، به خود مغرور نشوید، عکاسی مانند دریایی بی پایان است و شما به جز با تمرین و تکرار و آموزش نمی توانید این راه طولانی را بپیمایید، هرگاه فکر کردید که دیگر نیازی به یادگیری ندارید در آن لحظه بدانید چیزهای بسیار زیادی است که شما نمی دانید و باید بیاموزید، همیشه باید در حال آموختن باشید، راز یک عکاس خوب و حرفه ای در این است که هیچ گاه از آموزش دیدن ترس و غرور ندارد.
دوربینDSLR شما دارای گزینه های بسیار زیادی است که شما اصلا از وجود آن ها اطلاع نیز ندارید، پس دوربین خود را در دست بگیرید و آموزش را از دم دست ترین ابزار یعنی دوربین خود شروع کنید و عکاسی را با آموزش درگیر کنید.

عکاسی رشته ارزانی نیست
یکی از نکاتی که باید به آن توجه بسیار کرد این است که عکاسی به هبچ وجه رشته ارزانی نیست، این یک حقیقت بدیهی است و نمی توان آن را انکار کرد و نادیده گرفت، برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای شما نیاز به یک دوربین حرفه ای نیز دارید و یک دوربین حرفه ای با کیفیت خوب، قیمت ارزانی ندارد پس باید حتما در ابتدای راه این نکته را مد نظر داشته باشید، شما در عکاسی پول خرج خواهید کرد، پس جدی باشید تا نتیجه پول هایی که خر ج کرده اید مثبت باشد.
هر ژانری از عکاسی دارای لوازم جانبی خاص خود است و شما به عنوان یک عکاس باید به این نکته توجه داشته باشید که باید از خرید هرگونه لوازم جانبی اضافه دوری کنید.

تجهیزات عکاسی سنگین هستند
اگر داریم از سختی های عکاسی سخن می گوییم به این دلیل است که این موضوعات واقعیت های عکاسی هستند و اگر شما عاشق این کار نباشید حتی حمل تجهیزات نیز برای شما سخت و دشوار می شود، پس باید با این نکات حتما آشنایی داشته باشید و روزی را پیش بینی نکنید که از انتخاب خود پشیمان شده اید، عکاسی شغل و کار پرزحمتی است و شما باید عاشق راه خود باشید تا بتوانید از این راه به زیبایی و هدف خود برسید.

تجهیزات درست را انتخاب کنید
در سطرهای قبلی به این موضوع اشاره کردیم که تجهیزات مهم است و شاید خرید تجهیزات کمی گران باشد ولی اگر انتخاب درستی داشته باشید می دانید که چه تجهیزاتی را در چه زمانی خریداری کنید، تازه کارها میل بسیار زیادی به خرید تجهیزات اضافی دارند، این کار بسیار اشتباه است و شما باید بدانید که خرید مناسب تجهیزات رمز موفقیت یک عکاس بسیار خوب است. اگر می توانید حتی تجهیزات ساده را درست کنید، امروزه ویدئو های آموزشی بسیاری از در این زمینه وجود دارند که به عکاس این امکان را می دهد تا به راحتی از ابزار ساده تجهیزات عکاسی بسازد، پس دقت کنید که خرج زیاد شما را عکاس حرفه ای نمی کند.
Leica SL
تجهیزات حرف اصلی را نمی زند
بله درست است، تجهیزات در عکاسی مهم است ولی اگر تجهیزات ندارید به این معنی این نیست که نمی توانید عکاس خوبی شوید، شما باید بدانید که مهم تر از تجهیزات دید شما است، دید شما است که به تجهیزات شما معنی می دهد، دید خود را قوی کنید.

حرفه ای شدن زمان می برد
شما در هر رشته نیز فعالیت می کنید باید صبور باشید و تمرین کنید تا حرفه ای شوید، شما یک شبه نمی توانید ره صد ساله را طی کنید و باید سال ها تلاش کنید و با پشتکار به هدف خود برسید، در عکاسی از همه چیز مهم تر پشتکار است، ممکن اس در میان راه دلسرد شوید ولی کسی پیروز است که بر این دلسردی ها غلبه کند و بتواند راه را با ایمان به خود ادامه دهد.

شبکه های اجتماعی دوست نیستند
اگر عکسی از خود رد شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید باید جنبه وتوانایی تحمل هر کامنتی از هر فردی را داشته باشید، افرادی که در شبکه های اجتماعی هستند دوستان شما نیستند وتنها یک مخاطب هستند و برایشان مهم نیست از کار شما تعریف کنند یا خیر، پس باید با روحیه بالا عکس خود را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید و توانایی تحمل هر گونه کامنتی را داشته باشید.
اگر می خواهید از آفتاب عکاسی کنید باید صبح زود بلند شوید.
یکی دیگر از مسائلی که هر عکاسی با آن درگیر است عکاسی از ساعات طلایی است، شما به عنوان یک عکاس باید از ساعات طلایی درست ترین استفاده را بکنید و برای عکاسی از ساعات طلایی باید سحر خیز باشید، این نیز یکی از سختی های راه عکاسی است که باید هر عکاس خوبی این راه را طی کند، اگر عاشق این کار باشید تمام این سختی ها شیرین است.
تنظیم دوربین
ویرایش فقط یک ابزار است
امروزه ادیت یا همان ویرایش عکس به یکی از ارکان عکاسی یا به زبانی دیگر به دست راست عکاسان بدل شده است. ویرایش افراطی کار درستی نیست و شما باید بدانید که فقط در شرایط ضروری باید عکس های خود را ویرایش کنید، ویرایش یک ابزار است یک روش نیست.
علاقه مند باشید

یکی از شروط اصلی ورود به حوزه عکاسی عشق است! شما باید عاشق عکاسی باشید و برای یادگیری حریص باشید و در غیر این صورت به نتیجه نخواهید رسید، عکاسی برای یک علاقه مند یک شغل نیست، یک بخشی از زندگی است.

بیشتر بخوانید
بهترین گوشی عکاسی در شب
۶ ترس رایج در عکاسی
چگونه پیش‌زمینه در عکاسی پرتره تأثیر می‌گذارد؟