تمیز کردن لنز دوربین DSLR
28
جولای

چگونه لنز دوربین DSLR خود را تمیز کنیم؟

ممکن است بسیاری از شما لنزهای کثیفی داشته باشید که لنزها بر روی عکس‌های شما نیز تأثیر گذاشته است و باعث شده است که عکس‌های تاری بیندازید، ولی جرئت این را هم ندارید که لنز خود را بازکنید و آن را تمیز کنید. تمیز کردن لنز نیز مانند تمیز کردن تمام قسمت‌های دوربین دارای اصولی است که باید این اصول را رعایت کرد تا بتوانید به‌خوبی لنز را تمیز کنید و خسارتی نیز به خودتان نزنید. د ر هنگام تمیز کردن لنز باید بسیار مراقب باشید که در محیط بسیار تمیزی باشید که گردوخاکی در این محل وجود نداشته باشد. البته به این نکته توجه کنید که تمیز کردن لنز تنها زمانی باید صورت گیرد که لنز شما بسیار کثیف است و نباید تمیز کردن لنز به یک عادت برای شما تبدیل شود بلکه باید هنگامی‌که نیاز است لنز خود را تمیز کنید.

از فیلتر UV و فیلتر آسمان استفاده کنید

قبل از اینکه بخواهیم روند تمیز کردن لنز را توضیح دهیم بهتر است راه‌های پیش‌گیری را به شما بیاموزیم که حتی‌الامکان از تمیز کردن دستی لنز خودداری شود. استفاده از فیلترهای UV و فیلتر آسمان می‌تواند بسیار به شما کمک کند و شمارا تا مدت ها از تمیز کردن لنز بی‌نیاز کند. نباید فیلترها را نادیده بگیرید، فیلترها می‌توانند بسیار مفید واقع شوند ولی بسیاری از عکاسان اهمیت استفاده از فیلتر UV را نادیده می‌گیرند. حتی فیلتر UV می‌تواند برخی آسیب‌هایی که از طریق تابش نور به درون لنز اتفاق می‌افتد را نیز کاهش دهد و باعث شود که اتفاقی برای لنز شما و اجزای داخلی آن نیفتند. هودهای لنز نیز تجهیزات بسیار مناسبی هستند که می‌توانند باعث شوند که لنز شما در امان بماند و برخی تابش‌های مزاحم نیز به لنز شما وارد نشود.

مایع تمیزکننده لنز

در بسیاری از مغازه‌ها شما می‌توانید مایع‌های مخصوص تمیز کردن لنز را پیدا کنید و موضوعی بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است. سعی کنید از این مایع به‌کرات استفاده نکنید، اگر اثرانگشت بسیار عمیقی بر روی لنز شما وجود دارد از این مایع استفاده کنید ولی اگر اثرانگشت کوچکی بر روی لنز وجود دارد سعی کنید با پارچه مخصوص و حرکت و دورانی آن پارچه این اثرانگشت‌ها را از بین ببرید. حتماً از پارچه مخصوص استفاده کنید و از پارچه‌های پرزدار استفاده نکنید، اگر کثیفی لنز شما عمیق است سعی کنید از مقدار کمی مایع لنز، یک یا دو قطره استفاده کنید و سپس به‌وسیله پارچه مخصوص چند حرکت دورانی کوچک لنز خود را تمیز کنید.

بسیاری از عکاسان از پارچه پیرهن خود برای تمیز کردن لنز استفاده می‌کنند ولی باید گفت که این کار اصلاً کار اصولی نیست و تا حد امکان باید از این کار پرهیز کرد تا بتوان لنز خود را برای سال‌ها سالم استفاده کرد.

پارچه مخصوص

پارچه‌های مخصوص تمیز کردن لنز پارچه‌های نازکی هستند که از پرز عاری هستند و برای تمیز کردن لایه بیرونی لنز استفاده می‌شود. سعی کنید تا حد امکان از دستمال‌کاغذی برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید چون پرزهای زیادی را بر روی لنز به‌جا می‌گذارد.

پارچه کلفت مخصوص تمیز کردن لنز

نسل دیگری از پارچه‌ها برای تمیز کردن لنز وجود دارند که جدیدتر هستند و دارای جنس میکرو فایبر هستند. این پارچه‌ها می‌توانند چربی‌ها و کثیفی‌های عمیق‌تری را از روی لنز شما از بین ببرند و برای تمیز کردن کثیفی‌های بسیار عمیق بسیار مناسب است. این پارچه‌ها بسیار راحت شسته می‌شوند و دیگر نیازی به استفاده از محلول‌های تمیزکننده برای شستن این پارچه‌ها نیست.

دقت کنید اگر کثیفی روی لنز شما بسیار عمیق است ابتدا به‌وسیله مایع‌های تمیزکننده آن را از روی لنز پاک‌کنید و سپس با پارچه به تمیز کردن بپردازید.

دمنده‌ها

دمنده‌ها ابزاری برای تمیز کردن دوربین هستند که دارای مخزنی هستند که در این مخزن هوا است و شما با فشردن آن هوا را به‌صورت مستقیم و با سرعت‌بالا به لنز و یا سطح سنسور خود می‌دمید. دمنده‌ها انواع مختلفی دارند و در استفاده از آن‌ها بسیار مراقبت بود که به اجزای داخلی لنز آسیبی نرسد. دمنده‌ها برای پاک کردن گردوغبار از روی سنسور و لنز بسیار مناسب هستند.

قلم‌موها

قلم‌موها یکی از بهترین ابزارها برای تمیز کردن گردوخاک هستند، به‌وسیله قلم‌موها شما می‌توانید به‌راحتی گردوخاک و اشیایی که بر روی سنسور و یا بر روی لنز شما چسبیده است را جدا کنید، البته از استفاده از قلم‌موها در تمیز کردن سنسور باید بسیار دقت کنید که ذرات بر روی سنسور کشیده نشود و به سنسور آسیبی نرسد.

تمیز کردن لنز دوربین DSLR

ژل Silica

در قسمت پایین تعدادی از بهترین کیت‌های تمیزکننده لنز را ارده کرده‌ایم، بی‌شک مدل‌ها و برندهای دیگر نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است ولی این گزینه‌ها پیشنهاد عکاسان بسیار مشهور است:

  • Adorama Professional Lens Cleaning Kit
  • Adorama Mini Lenspen – Lens cleaning tool
  • Quantaray – Lens Cleaning Set
  • Adorama Lens Cleaning Tissue, Three Packages.
  • Nikon Micro Fiber Cleaning Cloth
  • Giottos Rocket Air Blaster, Manual Air Blower with Extra-Large Rubber Bulb – 7.5″ Long
  • Olympus SILICA-5 – Silica gel (pack of 5 )
  • Eforcity Camera Cleaning Blower Brush Featuring Detachable Brush Head and Soft Bristles
  • HOYA 77UV/HQ 77MM Non-Coated UV-G Series UV Filter

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که تمیز کردن اجزای داخلی لنز بسیار سخت است و باید با دقت بسیار زیاد و در محلی عاری از گردوخاک انجام گیرد؛ اگر محیط مناسب برای انجام دادن آن را ندارید و حتی اگر فکر می‌کنید توانایی انجام دادن آن را ندارید بی‌شک هیچ اشکالی ندارد و باید کار را به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. این موضوع در رابطه با سنسور بسیار حساس‌تر است و باید در رابطه با سنسور بسیار حساس باشید، اگر سنسور شما مشکلی پیدا کند بی‌شک درست کردن آن هزینه و زمان بسیار زیادی از شما می‌گیرد و نباید بر روی این موضوع وسواس بیش‌ازحد داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید