11
ژوئن

چگونه عکس‌های خوبی از ماه بگیریم

ماه به دو دلیل سوژه‌ی سختی برای عکاسی است؛ درخشان بودن و دور بودن. اما با تجهیزات و تنظیمات ویژه می‌توانید به این هدف برسید.

ماه سوژه‌ی سختی برای عکاسی است. وقتی در شبی که ماه کامل است به بیرون می‌روید، ماه بزرگ به نظر می‌رسد، انگار بر آسمان غالب شده است. اما وقتی یک عکس سریع از آن می‌گیرید، مثل یک لامپ سفید کوچک به نظر می‌رسد.

برای عکاسی از ماه لازم است چند نکته را رعایت کنید.

آنچه یک عکس خوب از ماه را  می‌سازد

قبل از عکس گرفتن از ماه، باید دو نکته را به خاطر داشته باشید: ماه بسیار بسیار درخشان است و بسیار بسیار دور است. این نکات شاید به نظر واضح برسند، اما در حقیقت عوامل اصلی هستند که عکاسی از ماه را دشوار می‌سازند.

به دلیل درخشان بودن ماه، و به این دلیل که تنها اجرام قابل مقایسه با آن،  ستاره‌ها و سیاره‌ها هستند، ماه بزرگتر از آنچه هست ظاهر می‌شود. اما در واقعیت، فقط یک جسم کوچک در آسمان شب است. این یعنی بدون لنز تله‌فوتو قادر به ثبت یک کلوزآپ خوب از آن نیستید.
عکاسی از ماه

اگر می خواهید یک عکس کلوزآپ از ماه بگیرید، به یک لنز حداقل ۲۰۰ میلی‌متری روی یک دوربین فول‌فریم نیاز خواهید داشت (که حدود ۱۳۰ میلی‌متر روی یک کراپ‌سنسور است). هرچقدر فاصله‌ی کانونی بیشتر باشد، بهتر است.

در درجه‌ی دوم، ماه درخشان‌تر از هر جسم دیگری در آسمان است – در کنار نورهای مصنوعی. با این که چشم ما برای دیدن ماه و محیط اطراف، به اندازه‌ی کافی داینامیک رنج دارد، اما ممکن است دوربین از این داینامیک رنج برخوردار نباشد. این یعنی باید نورپردازی کافی را انجام دهید و آن را تنها جسم درخشان در یک آسمان سیاه کنید یا محیط اطراف را نورپردازی کنید و آن را به یک حباب سفید تبدیل کنید.

یک عکس خوب از ماه می‌تواند این مشکلات را حل کند. این عکس می‌تواند به صورت کلوزآپ با لنز تله فوتو ثبت شود تا  جزئیات کوچک را نمایش دهد، یا راهی برای متعادل‌ ساختن نور ماه باشد که بتوانید جزئیات دیگر را هم در تصویر ببینید.

تجهیزات

وقتی از ماه عکس می‌گیرید، در صورت استفاده از سه‌پایه بهترین نتایج را می‌گیرید اگرچه لزوما نیازی به سه‌پایه ندارید.

اگر می خواهید یک عکس کلوزآپ از ماه بگیرید، به یک لنز حداقل ۲۰۰ میلی‌متری روی یک دوربین فول‌فریم نیاز خواهید داشت (که حدود ۱۳۰ میلی‌متر روی یک کراپ‌سنسور است). هرچقدر فاصله‌ی کانونی بیشتر باشد، بهتر است.

عکاس‌های نجومی از قانون معروف به  Loony 11  برای عکاسی از ماه استفاده می‌کنند (در واقع بیشتر یک راهنما است). بر اساس این قانون اگر گشادگی دیافراگم برابر با f/11 باشد، سرعت شاتر صحیح با ایزو رابطه‌ی عکس دارد. به بیان دیگر، اگر گشادگی دیافراگم برابر با f/11 و ایزو برابر با ۱۰۰ باشد، سرعت شاتر صحیح، ۱/۱۰۰ خواهد بود؛ اگر ایزو ۴۰۰ باشد، سرعت شاتر باید ۱/۴۰۰  باشد.
عکاسی از ماه

قانون Loony 11 یک نقطه‌ی شروع خوب است اما آن را تبدیل به یک آیه نکنید. همیشه می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید. اگر گشادگی دیافراگم را به اندازه‌ی یک استاپ باز کنید، باید سرعت شاتر را هم یک استاپ تغییر دهید. بهترین حالت این است که دوربین را روی مود دستی بگذارید، تنظیمات آن را برابر با f/11، ایزوی ۱۰۰ و سرعت شاتر f/100 قرار دهید.

نکات و ترفندهای دیگر

اگر یک تلسکوپ دارید و لنز تله‌فوتو ندارید می‌توانید از یک تیوپ الحاقی برای نصب دوربین روی تلسکوپ استفاده کنید. اگر به عکاسی نجومی علاقه‌مند هستید، این راه‌حل بهتر است زیرا می‌توانید از اجرام دیگر مثل حلقه‌های زحل هم عکس بگیرید.

همچنین می‌توانید با تلفن هوشمند و دوربین دوچشمی به نتایج خارق‌العاده‌ای برسید. فقط نیاز به یک اداپتور دارید تا آن‌ها را به هم وصل کنید و یک سه‌پایه می‌خواهید تا همه چیز را ثابت نگه‌دارید. سایت iAstrophotography به کاربرد تلفن هوشمند در عکاسی نجومی اختصاص یافته است پس اگر به دنبال این ماجراجویی هستید دیدن آن خالی از لطف نیست.

قانونی Looney 11 کاملا محیط اطراف عکس را نادیده می‌گیرد. نورپردازی را صرفا برای ماه انجام می‌دهد. اگر به دنبال ثبت ماه به عنوان بخشی از یک چشم‌انداز هستید، بهترین روش برای انجام این کار ثبت دو تصویر است: یکی نورپردازی برای ماه و دیگری نورپردازی برای منظره. همچنین می‌توانید یک نمونه از دو عکس متفاوت را در ادامه ببینید.

سپس در فتوشاپ یا ویرایشگر تصویر مورد نظر خود، می‌توانید دو عکس را ترکیب کنید. در نتیجه بهترین خروجی را از دو عکس می‌گیرید: یک چشم‌انداز واضح همراه با ماه.

این  ترفند صرف‌نظر از تصویری که ماه را با آن ترکیب می‌کنید، نتیجه‌بخش است. تقریبا بر همه‌ چیز تأکید می‌کند. اگرچه ماه سوژه‌ی جذابی است اما عکاسی از آن دشوار است.

ی رازهای عکاسی از ماه را روشن می کند و کمک می کند تلاشتان را آغاز کنید.

۱

فازهای ماه

دانستن فازهای ماه برای اینکه بفهمید از چه عکس می گیرید کاملا مهم است. این بخش ممکن است برای برخی ابتدایی باشد ولی من می خواهم مطمئن شوم که اصول اولیه پوشش داده شده است. به طور خلاصه، ماه بر اساس مکانش بر روی مدار خود در مقایسه با مکان خورشید، در بین فازهای خود جابجا می گردد. نموداری که بر روی سایت Moon Connection قرار دارد بهترین چیز برای ماست که ببینیم ماه بر روی نقاط مختلف مدار خود چگونه ظاهر می شود

عکاسی از ماه

۲

زمان بندی همه چیز است

جای بسی خوشحالی برای شما دارد که برنامه ماه کاملا منظم است. و این برنامه بر روی اینترنت به راحتی در دسترس است. پیشنهاد می کنم ابتدا یک ماه آن را فقط مشاهده کنید تا کاملا با آن خو بگیرید. از همان سایت های اینترنتی استفاده کنید تا یاد بگیرید ماه دقیقا در چه فازی قرار دارد. سپس با ابزاری مانند Time and Date بفهمید ماه چه زمانی از روز در جایی از زمین که شما بر روی آن قرار دارید طلوع و غروب می کند. مسلح شدن به این اطلاعات که ماه در چه فازی قرار دارد و کی طلوع و غروب خواهد کرد شما را قادر می کند که در مورد عکاسی از ماه برنامه ریزی کنید.

۳

برای شروع

بیایید با یکی از مشهورترین فازهای ماه شروع کنیم. ماه کامل برای هزاران سال بشر را مسحور کرده است. چه بهتر که این ماه را عکاسی کنیم. اگر شما تا کنون از ماه کامل وقتی در زمانی حدود اواسط شب دقیقا بالای سرتان قرار گرفته بدون استفاده از یک لنز زوم عکاسی کرده باشید احتمالا از نتیجه نا امید شده اید. دلیل اینجاست که وقتی چشم ما می تواند یک تطبیق فوق العاده بین تضاد نور زیاد ماه و تاریکی اطراف آن انجام دهد، دوربین ما به شدت محدود تر است.

برای انسان ها ماه به نظر اینقدر ها نورانی نمی رسد. ولی به آن فکر کنید؛ آن بالا یک کره بزرگ وجود دارد که کاملا با غباری خاکستری پوشیده شده و مقدار زیادی از نور خورشید را بازتاب می کند. پس نور زیادی است که باعث می شود وقتی دوربین ما برای جبران تاریکی اطراف آن نور را زیاد می کند، ماه به شکل نقطه ای نورانی در می آید. این مثل عکس گرفتن از یک حباب لامپ است؛ که مثال بدی نیست.

پس چه باید کرد؟ بهترین کار گرفتن ماه کامل هنگام طلوع آن است. ماه وقتی در حالت کامل خود قرار دارد که در تعادل با خورشید است، یعنی ماه تقریبا در همان زمانی که خورشید در حال غروب است طلوع می کند. این حالت برای عکاسی عالیست است اگر قانون ساعت طلایی را بدانید.
عکاسی از ماه

۴

نوردهی مناسب

نوردهی برای عکاسی از ماه می تواند کمی مشکل باشد. ابتدا با کمترین ایزویی که دروبینتان پشتیبانی می کند شروع کنید. سپس اگر دوربین شما نورسنجی نقطه ای دارد، از آن استفاده کنید. نقطه ای را هدف بگیرید که ماه را تا جایی که ممکن است بپوشاند تا اطلاعات دقیقی به دست بیاید.

اگر نورسنجی نقطه ای ندارید، جوری نوردهی کنید که انگار در روز عکاسی می کنید. ممکن است ماه به چشم شما اینقدرها نورانی نرسد ولی به یاد داشته باشید مغز و چشمان شما کار نوردهی و نورسنجی را خیلی بهتر از دوربین انجام می دهند.

اگر می خواهید بدون ثبت پیش زمینه از ماه عکاسی کنید، دیافراگمی حدود f/4 استفاده کنید در غیر این صورت اگر می خواهید چیزهای نزدیکتر را نیز ثبت کنید از f/11 یا f/16 استفاده کنید.

وقتی دیافراگم را تنظیم می کنید تا کل صحنه را به خوبی ثبت کند، ممکن است بفهمید به یک سه پایه نیاز دارید. با یک ایزوی پایین برای حذف نویزها و یک دیافراگم بسته برای عمق میدان زیاد و یک لنز زوم حداقل ۱۰۰ میلی متری، استفاده از یک سه پایه بسیار مطمئن تر است. اگرچه عکاسی از ماه با دوربینتان در دست در نور روز جواب خواهد داد (مثل دومین عکس این مقاله) ولی هر نور کمتر از نور کامل روز باید با سه پایه عکاسی شود.

۵

زوم کنید

اغلب دوربین های ببین و بگیر برای عکاسی از ماه خوب نیستند چرا که برای این عکاسی زوم زیاد الزامی است. چشم انسان تقریبا برابر با یک لنز ۵۰mm با یک سنسور فول فریم است. تعداد زیادی از دوربین های ببین و بگیر خیلی کمتر از این، در حدود ۳۰mm، هستند. به این دلیل در بسیاری عکس ها ماه به نظر یک ذره نورانی می رسد.

بنابر این گفته ها برای عکاسی از ماه نیاز به زوم دارید. حداقل با لنز زوم ۱۰۰mm، یا اگر می توانید بیشتر، شروع کنید. لنزهایی مثل Canon 100-400mm L و Nikon 200-400mm برای این عکاسی خیلی کاربردی اند. لنزهایی که نزدیک تر می روند به شما کمک می کنند تا بخش بیشتری از فریم را پر کنید. عکس بالا با یک لنز ۳۰۰mm و دوربین فول فریم Canon 5D گرفته شده و سپس کراپ (بریده) شده است. توجه داشته باشید که ماه پس از چند عکس خسته کننده خواهد شد.

۶

عناصر دیگر را بیاورید

 

اگر از ماه کامل عکس می گیرید، یا حتی یک هلال یا ماه نیمه، به عنوان چاشنی عناصر دیگر را به درون عکس بیاورید. عکاسی از ماه تنها، تاثیر گذار است ولی به دلیل شباهت همه ی عکس ها، پس چند عکس خسته کننده می شود. از ماه در حال طلوع بر روی سوژه های متفاوت عکاسی کنید؛ کوه ها، دریا، شهرها. از آن وقتی پشت شاخه های درخت مخفی شده است یا در شیشه ساختمانی بازتاب شده است عکاسی کنید.

بیشتر بخوانید
باید‌ها و نباید‌ها در عکاسی از طبیعت
عکاسی از دریا
مثلث نوردهی چیست ؟
عکاسی در هوای ابری