20
سپتامبر

چگونه عکاس شوم؟

بسیاری از کاربران ممکن است هیچ آشنایی با دوربین نداشته باشند و در اول راه عکاسی باشند. برای شروع هر کاری ما به یک راهنما نیاز داریم، راهنمای خوب می‌تواند جهت کاری ما را عوض کند. در عکاسی نیز امیدواریم که ما بتوانیم راهنمای خوب شما باشیم. شاید این مقاله برای کاربران حرفه‌ای خسته‌کننده و بی‌معنی باشد ولی بی‌شک برای کاربران ابتدایی بسیار مقاله تأثیرگذاری خواهد بود. بی‌شک بسیاری از مخاطبان این مقاله تازه‌کاران هستند پس اگر یک عکاس حرفه‌ای هستید این مقاله برای شما جذابیتی نخواهد داشت ولی اگر یک عکاس غیرحرفه‌ای و تازه‌کار هستید حتماً با ما همراه باشید.

خرید تجهیزات

یک واقعیت در عکاسی وجود دارد که تجهیزات شمارا عکاس نمی‌کند بلکه شما هستید که به تجهیزات معنا می‌بخشید. شما یک عکاس غیرحرفه‌ای هستید و باید بدانید که چه تجهیزاتی برای شما مناسب است. ولخرجی و خرج کردن پول زیاد در ابتدای کار اصلاً به‌هیچ‌وجه عملی منطقی و درست نیست. شما ابتدا باید اصول را یاد بگیرید که تجهیزات گران‌قیمت به شما اصول را آموزش نمی‌دهند.

برای خرید تجهیزات ابتدا باید بودجه خود را تعیین کنید، پس از تعیین بودجه باید به سراغ سایت‌های دوربین و برند موردنظر خود بروید. بهترین مرجع برای بررسی دوربین سایت برند های مختلف است. به سایت‌ها رفته مقالات در رابطه با دوربین موردنظر خود را به‌دقت مطالعه کنید، عکس‌های نمونه دوربین‌ها را نگاه کنید و سپس چند مورد را برگزینید. پس از انتخاب چند نمونه دوربین به سراغ یک مشاور رفته و از او بخواهید که در بین انتخاب‌ها بهترین آن را به شما معرفی کند. اگر نیازی به خرید تجهیزات نورپردازی دارید بازهم نیاز نیست به سراغ نورها و سافت باکس های گران‌قیمت رفته، باید کار خود را با تجهیزات باقیمت مناسب شروع کنید.
photographer

به عکاسان مشهور توجه کنید

یکی از بهترین کارها برای عکاسان تازه‌کار توجه به کارهای افراد مشهور است. این افراد نیز مانند شما روزی آماتور بودند و سپس با تلاش پست مار توانسته‌اند نامی از خود در تاریخ به‌جا بگذارند. بررسی کار و آثار هنرمندان مشهور به شما کمک می‌کند تا از اسلوب کاری آن‌ها تقلید کنید، از تقلید کردن نترسید در ابتدای راه شما باید تقلید کنید تا بتوانید راه را بیاموزید و بعد از گذشت چند وقت می‌توانید به اسلوب شخصی خود دست پیدا کنید.

روش عکاسی دستی را انتخاب کنید

هیچ‌گاه در ابتدای راه عکاسی این اشتباه را نکنید که از روش اتوماتیک استفاده کنید و برای خود این عذر را بیاورید که چون آماتور هستید باید از حالت اتوماتیک استفاده کنید، این مسیر راهی اشتباه است. همه بزرگان تاریخ عکاسی به این روش عکاسی کرده‌اند، درگذشته عکاسان راهی جز عکاسی دستی برای عکاسی نداشته‌اند ولی امروزه رشد تکنولوژی شمارا تنبل می‌کند پس باید بسیار مراقب باشید که به استفاده از حالت اتوماتیک عادت نکنید.

برای عکاسی کردن منتظر بهانه نباشید، اگر می‌خواهید عکاس شوید باید دوربین شما مانند عضوی از بدن شما از شما جدا نشود. در همه جای منزل، اتاق، آشپزخانه و تمام نقاط منزل می‌توانید عکاسی کنید پس منتظر بهانه نباشید، دوربین خود را بردارید و از همه‌جا عکاسی کنید.

دوره‌های عکاسی و ورکشاپ ها

در این مسیر بی‌شک یک استاد می‌تواند بهترین کمک را به شما بکند. اگر وقت شرکت در کلاس‌های طولانی‌مدت را ندارید می‌توانید از ورکشاپ ها و دوره‌های کوتاه‌مدت استفاده کنید. ورکشاپ ها می‌توانند در مسیر یادگیری عکاسی بسیار به شما کمک کنند پس این دوره‌ها برای کسانی که وقت کمی دارند بسیار مؤثر است. اگر به‌اندازه کافی برای کلاس رفتن وقت دارید باید از مقاله‌های آموزشی و کتاب‌های آموزشی در این زمینه نیز استفاده کنید. مقاله‌های آموزشی اطلاعات به‌روزی را در اختیار شما قرار می‌دهند که شاید یک استاد در کلاس نتواند این مطالب را به شما یادآوری کند. اگر عکاسی را به‌عنوان حرفه خود انتخاب کرده‌اید علاوه بر دنبال کردن مقالات آموزشی باید اخبار دنیای دوربین را نیز دنبال کنید و از آخرین دوربین‌های موجود در بازار اطلاعات کسب کنید.
photographer

با عکاسان دیگر در ارتباط باشید

سعی کنید همیشه با افرادی که درزمینهٔ عکاسی فعالیت دارند همکاری کنید و در گروه‌ها و انجمن‌های عکاسی عضو شوید. این کار باعث می‌شود همیشه مانند یک رود در جریان باشید و از اخبار روز اطلاع کسب کنید.

معمولاً گروه‌های عکاسی فعال در طول ماه دوره‌هایی برای تمرین موضوعی خاص برگزار می‌کنند و از نمایشگاه‌های عکاسی دیدن می‌کنند. این کار هم باعث می‌شود از اتفاق‌های اطراف خود باخبر باشید و هم به شما کمک می‌کند تا از آثار بقیه و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. سعی کنید در صفحه‌های اجتماعی فعال باشید و همیشه عکس‌های خوب خود را به اشتراک بگذارید، این عمل باعث می‌شود تا از دیدگاه‌های بقیه دوستان خود استفاده کنید و ایرادهای کارتان را برطرف کنید.

همه‌چیز را امتحان کنید

در ابتدای راه عکاسی شما باید این را یاد بگیرد تا از همه‌چیز عکاسی کنید. در ابتدای راه هیچ‌گاه نسبت به موضوع خاصی موضع نگیرید و همیشه انعطاف‌پذیر باشید. این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید بادید بازتر زمینه علاقه و فعالیت اصلی خود را در آینده انتخاب کنید.

از نظرات بقیه استفاده کنید

مادر و پدر شما، دوست شما، خواهر شما بی‌شک عکس‌های شمارا دوست دارد و همیشه شمارا تحسین می‌کند، عکس‌های خود را به فردی نشان دهید که بدون در نظر داشتن علاقه به شما نظر بدهد. همان‌طور که اشاره شد صفحه‌های اجتماعی زمینه بسیار مناسب برای انتقاد است و شما با به اشتراک گذاشتن اثر خود در صفحه اجتماعی دیگر با مادر و پدر خود روبه‌رو نیستید بلکه با کاربری روبه‌رو هستید که کار شمارا به دید زیبایی و زشتی می‌بیند واصلا برای او اهمیت ندارد که شما ناراحت شوید و خوشحال بلکه نظر واقعی خودش را می‌گوید. از گرفتن نظر واقعی افراد نترسید، به‌روزی فکر کنید که همین اطراف بی‌طرف از شما تعریف می‌کنند.

اتاق تاریک کوچکی برای خود درست کنید

در گوشه اتاق خود به‌وسیله یکپارچه کوچک برای خود یک اتاق تاریک کوچک دست کنید و در این قسمت به تمرین نورپردازی بپردازید. این کار بسیار مفید و کاربردی است و شما می‌توانید به‌راحتی از این ایده استفاده کنید و نورپردازی‌ها را یاد بگیرید. این ایده بسیار برای تازه‌کاران کاربردی است و اگر دوست دارید که در کار خود پیشرفت کنید باید از همه امکانات خود استفاده کنید.

دقت کنید و این نکته را به خاطر بسپارید که برای عکاس شدن باید زحمت کشید، این قانون برای هر کاری صادق است و برای رسیدن به موفقیت پشتکار شرط اصلی است. پس ناامید نشوید و به کار خود ادامه دهید.

 

بیشتر بخوانید
نام اتاق مخصوص عکاسی با نور کم چیست
اصول عکاسی مدلینگ
عکاسی از جزئیات