07
آگوست

چگونه در فصل زمستان از برف عکس‌های خوبی بگیریم؟

اگر شما هم عاشق فصل زمستان باشید بی‌شک عکاسی از برف یکی از هیجان‌انگیزترین موضوع‌ها برای شما خواهد بود. در عکاسی در فصل زمستان و در عکاسی از برف تکنیک‌هایی وجود دارد که در صورت رعایت کردن این اصول به‌راحتی می‌توانید از برف عکس‌های بسیار خوبی بگیرید.

در این مقاله به بررسی نکاتی می‌پردازیم تا عکاسان تازه‌کار بتوانند به‌راحتی از صحنه‌های برفی عکس‌های بی‌نظیری تهیه کنند، در این مقاله با ما همراه باشید تا شما هم بتوانید در این روزهای زمستانی و سر، در یک روز برفی دوربین خود را در دست بگیرید و از صحنه‌های برفی عکس‌های بی‌نظیری تهیه کنید.

بر روی کنتراست‌ها تمرکز کنید

درصحنه‌های برفی و در زمستان چون همه اجزا و عناصر تقریباً سفیدرنگ هستند استفاده از فوکوس اتوماتیک کمی اشتباه است و شما به‌سختی می‌توانید با فوکوس اتوماتیک عکس خوبی بگیرید. شما با استفاده از فوکوس دستی و هم‌چنین تمرکز بر روی کنتراست‌ها می‌توانید عکس‌های بسیار خوبی بگیرید. درصحنه‌های برفی سعی کنید که بر روی نقاط پر کنتراست تمرکز کنید، به‌عنوان‌مثال فوکوس کردن بر روی یک شاخه‌ای که بر روی آن برف نشسته است می‌تواند بسیار ایده خوبی باشد، سعی کنید درصحنه‌های برفی بر روی چنین صحنه‌هایی تمرکز کنید تا بتوانید عکس بهتری بگیرید.

snow
سعی کنید نقطه فوکوس خود را بر روی نقاط تیره‌تر قرار دهید تا فوکوس شما نیز ساده‌تر شود و همچنین عکس شما نیز از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

تنظیمات دوربین

سعی کنید در عکاسی از صحنه‌های برفی از فرمت RAW استفاده کنید، در عکاسی با فرمت RAW شما دست‌باز تری در ادیت و ویرایش عکس‌دارید و اگر عکس شما شامل تن یکرنگی شده باشد شما می‌توانید با فرمت RAW کنتراست‌هایی ایجاد کنید. اگر در دوربین نیکون استفاده می‌کنید می‌توانید از Matrix استفاده کنید تا بتوانید عکسی با نورسنجی بهتر بگیرید.

نورسنجی یکی از اجزای اصلی عکاسی در برف است، چون در عکاسی در برف همه‌چیز سفید است شما باید به وایت بالانس و نورسنجی خود بسیار بیشتر از همیشه دقت کنید، اگر وایت بالانس شما درست تنظیم‌نشده باشد ممکن است تن آبی و تن صورتی در تصویر شما ایجاد شود که اگر با فرمت RAW نیز عکاسی نکرده باشید دیگر نمی‌توانید عکس خود را ویرایش کنید و اساساً عکس شما دیگر بی‌استفاده است.

باحالت اولویت دیافراگم عکاسی کنید

snow
Digital composite of snowflakes and frost.

در دوربین شما حالت‌های مختلف دوربین مانند اولویت شاتر، اولویت دیافراگم، حالت پرتره و بسیاری از حالت‌های دیگر وجود دارد، پیشنهاد می‌شود درصحنه‌های برفی از حالت اولویت دیافراگم و یا AV در دوربین‌های کانن و حالت A در دوربین‌های نیکون استفاده کنید. در این حالت دوربین شما ایزو و سرعت شاتر را به‌صورت پیش‌فرض انتخاب می‌کند و شما باید دیافراگم را انتخاب کنید، در این حالت هرگاه که فکر کردید نور شما درصحنه کم است می‌توانید دیافراگم خود را بازکنید.

تازه و بانشاط عکاسی کنید

سعی کنید که اگر برای عکاسی در برف به بیرون می‌روید در ساعات اولیه بارش برف به عکاسی بروید، در این ساعات هر برف از بافت بهتر و تمیزتری برخوردار است و هم برف نیز آب نشده است و آفتابی در آسمان وجود ندارد که شما نگران آب شدن برف‌ها باشید.

باتری‌های خود را گرم نگاه‌دارید

یکی از ریسک‌های بسیار بزرگ در عکاسی در برف این موضوع است که دوربین شما براثر سرما خراب شود. سعی کنید رد عکاسی از برف به‌صورت ناگهانی دوربین خود را از محیط گرم به محیط سرد نبرید چون این موضوع باعث می‌شود که لنز شما و دوربین شما بخار کند و آسیب ببیند. باتری‌های خود را همیشه گرم نگاه‌دارید، اگر سهل‌انگاری کنید ممکن است باتری شما منجمد شود و خراب شود و دیگر نتوان از باتری استفاده کرد. سعی کنید دو باتری با خود همراه داشته باشید.

دوربین خود را بپوشانید

اگر هوای محیط بیرون شما بسیار سرد باشد باید دقت کنید که به دوربین خود شوک دمایی ندهید و اگر از کاورهای دوربین استفاده کنید کار شما بسیار آسان‌تر خواهد بود. کاورهای دوربین معمولاً قیمت ارزانی دارند و شما حتی به‌راحتی می‌توانید این کاورها را خودتان درست کنید، پس از کاور دوربین غافل نشوید.

اجازه ندهید هوا شمارا متوقف کند

ممکن است سرمای هوا شمارا از ادامه راه منصرف کند ولی به یاد عکس‌های بی‌نظیری بیفتد که قرار است از صحنه‌های برفی بگیرید و به راه خود ادامه دهید، در سرما و در عکاسی در سرما سعی کنید گرم‌ترین لباس‌های خود را بپوشید و اصلاً به زیبایی ظاهر خود اهمیت ندهید چون این موضوع نباید در این موقعیت برای شما اهمیت داشته باشد.

به‌سرعت عکاسی کنید

در سرما و در زمستان چون برف‌ها در هر ثانیه تغییر حالت می‌دهند شما باید در عکاسی بسیار سریع باشید و از هر فرصتی بهترین استفاده را بکنید، همان‌طور که گفتیم از حالت AV در دوربین استفاده کنید تا کار شما سرعت بیشتری داشته باشد ولی هرچقدر هم که عجله داشتید از فوکوس خودکار استفاده نکنید چون کار شمارا خراب می‌کند.

صبور باشید

در عکاسی از برف باید بسیار راه بروید و به همه‌جا و حتی جاهای ناب بروید که در این مناطق برف دست‌نخورده است و شما می‌توانید از این ناحیه عکس‌های بسیار نابی بگیرید.

همه عکس‌های خود را نگاه‌دارید

اگر در حین عکاسی از عکس‌های بد خود خسته شوید و عکس‌های خود را پاک‌کنید اشتباه بسیار بزرگی می‌کنید، تا قبل از اینکه عکس‌های خود را در سیستم ندیده‌اید هیچ‌گاه عکس‌های خود را پاک نکنید، حتی اگر عکس شما نیز دلخواه نباشد با استفاده از فرمت RAW می‌توانید بر روی عکس ادیت هایی انجام دهید.

از پرسپکتیو استفاده کنید

استفاده از پرسپکتیو در عکاسی از برف دید تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آورد و بسیار مؤثر و درست است.

با سرعت شاتر بازی کنید

سعی کنید در کار خود خلاقیت داشته باشید و هرازگاهی بعد از گرفتن عکس‌های اصلی خود می‌توانید از بازی‌هایی با شاتر و دیافراگم استفاده کنید و بتوانید عکس‌هایی باحالت‌های بسیار متنوعی بگیرید.

از بوکه استفاده کنید

سعی کنید در عکاسی از برف هاله هایی آفتاب را پیدا کنید و از این هاله ها بوکه هایی به وجود بیاورید. برای ایجاد بوکه باید از عمق میدان بسیار کم استفاده کرد، هم چنین لنز شما نیز در تولید بوکه های زیبا بسیار مؤثر است. استفاده از دیافراگم‌های 3 و 5 برای ایجاد بوکه بسیار خوب است.

در آخر باید بگوییم که در روز برفی دل خود را به دریا بزنید و خودتان را خوب بپوشانید و از هیچ‌چیز نترسید، اگر نکات ایمنی را رعایت کنید هیچ مشکلی برای شما و دوربین شما ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید
عکاسی در برف (نوردهی)
همه چیز درباره‌ی عکاسی از دنباله ستارگان در آسمان زیبای شب
۸ گام برای ثبت تصاویری زیبا از مناظر با تکنیک نوردهی دراز مدت