25
آگوست

چگونه در عکس‌های خود عمق ایجاد کنیم؟

یکی از موضوعاتی که عکاسان با آن بسیار دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ایجاد عمق در تصویر است. نقاشان نیز در تصاویر و تابلوهای خود با عمق دست‌وپنجه نرم می‌کنند، آن‌ها با استفاده از انواع پرسپکتیو این عمق را در تصویر خود به وجود می‌آورند، آن‌ها حتی می‌توانند در برخی از شرایط در بسیاری از چیزها نیز اغراق کنند و به این صورت تصویر خود را با عمق نمایی بیشتری به نمایش بگذارند، بسیاری از نقاشان برای ایجاد کردن عمق از پرسپکتیو محیطی استفاده می‌کنند و به‌وسیله جو عمق را نشان می‌دهند، عکاسان با واقعیت سروکار دارند و باید از عناصر واقعی برای ایجاد عمق استفاده کنند. برای ایجاد عمق در عکاسی باید از اصولی پیروی کرد که در این مقاله ما به بررسی این اصول می‌پردازیم.

1-از خطوط راهنمایی کننده استفاده کنید

یکی از راه‌های ایجاد عمق در عکس استفاده از لنزهای واید است. یکی دیگر از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند که شما بتوانید عمق بیشتری در تصویر ایجاد کنید این است که با استفاده از خطوط راهنمایی کننده عمق را در تصویر به وجود بیاورید.

در عکس بالا مثالی که زدیم به‌وضوح مشاهده می‌شود، در پس‌زمینه تصویر حالتی محو مشاهده می‌شود و در جلو تصویر نیز صخره‌هایی دیده می‌شوند که این صخره‌ها چشم مخاطب را به درون تصویر راهنمایی می‌کند.

wide lens
در تصویر پایین نیز کوه‌ها باعث می‌شوند که چشم مخاطب به داخل و درون صحنه جلب شود، در مرکز تصویر کوهی قرارگرفته است که ازنظر ارتفاع از سایر کوه‌های اطراف کوتاه‌تر است و همین موضوع باعث می‌شود تا چشم مخاطب به‌خوبی به مرکز تصویر جلب شود و بتواند به‌راحتی کوه وسط تصویر را مشاهده کند، البته در آسمان نیز جنب‌وجوش ابرها به‌عکس زیبایی دوچندانی بخشیده است.

2-از پرسپکتیو استفاده کنید

پرسپکتیو یکی از آسان‌ترین راه‌ها و بهترین راه‌ها برای ایجاد عمق است، در تصویر زیر شما یک نمونه بارز پرسپکتیو را مشاهده می‌کنید، اگر درصحنه‌های شهری شروع به عکاسی کنید بی‌شک می‌توانید از پرسپکتیوهای بسیار شدید، پرسپکتیو سه‌نقطه‌ای نیز استفاده کنید و بدون هیچ مسئله‌ای به‌راحتی عمق را به مخاطب خود القا کنید.

اگر به تصویر پایین دقت کنید خواهید دید که خطوط پرسپکتیو به‌صورت قرمز در پس‌زمینه ثبت‌شده‌اند و شما به‌راحتی می‌توانید این خطوط را مشاهده کنید، حتی اگر این خطوط قرمز نیز در پس‌زمینه وجود نداشت شما به‌راحتی می‌توانستید این موضوع را درک کنید که این تصویر دارای پرسپکتیو است.

3-به پس‌زمینه، میان عکس و پیش‌زمینه دقت کنید

wide lens
بسیاری از عکاسان هنگامی‌که به این وادی وارد می‌شوند با قانون یک‌سوم آشنا می‌شوند و در دوربین‌های همه ما نیز نمودار تقسیم‌بندی این قانون وجود دارد، درواقع این قانون می‌خواهد به ما بیاموزد که ما می‌توانیم به‌وسیله این ترکیب‌بندی به‌راحتی پس‌زمینه، پیش‌زمینه و سوژه خود را تفکیک کنیم تا تصویر ما بهتر دیده شود. درواقع استفاده درست از این قانون باعث می‌شود که چشم به خوبی در میان این سه ناحیه به چرخش بپردازد و بتواند به راحتی اجزای فرعی واصلی عکس را از هم جدا کند. این موضوع به‌خوبی باعث می‌شود تا مخاطب ما بتواند به‌راحتی تصویر را سه‌بعدی ببیند.

خط‌های راهنما یکی از راه‌های بسیار خوب برای ایجاد عمق درصحنه است، ولی ممکن است در هرجایی ما با خطوط راهنما سروکار نداشته باشیم. پس باید این موضع را به‌خوبی بیاموزیم تا بتوانیم سه بخش تصویر را از یکدیگر تفکیک کنیم.

به تصویر زیر دقت کنید، در تصویر زیر ساختمان‌هایی در پس‌زمینه مشاهده می‌شوند و هم‌چنین در پیش‌زمینه نیز عناصری داریم که این عناصر به‌خوبی از یکدیگر تفکیک‌شده‌اند و مخاطب با دیدن این تصویر به‌راحتی می‌تواند اجزای صحنه را از یکدیگر جدا کند.

در تصویر زیر نیز نمونه بسیار خوبی از تفکیک اجزای صحنه دیده می‌شود که صخره بزرگی در پس‌زمینه وجود دارد و در پیش‌زمینه نیز صخره‌های کوچکی دیده می‌شود و در قسمت وسط تصویر نیز آب قرارگرفته است و مخاطب با دیدن این تصویر به‌راحتی می‌تواند اجزای صحنه را از یکدیگر تفکیک کند.

4-از پرسپکتیو جوی استفاده کنید

یکی دیگر از پرسپکتیوهایی که در کار نقاشان نیز بسیار استفاده می‌شود، پرسپکتیو جوی است، در پرسپکتیو جوی ارزش دوری و نزدیکی اشیا بر اساس فاصله آن‌ها از ما و بخار و گردوغباری که درصحنه وجود دارد ایجاد می‌شود. هنگامی‌که بخاری درصحنه دیده می‌شود و هوا مه‌آلود است یکی از بهترین راه‌های ایجاد پرسپکتیو استفاده از پرسپکتیو جوی است و شما می‌توانید به این روش به‌خوبی به مخاطب خود فاصله را القا کنید.

portrait photography
در تصویر زیر اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که درخت‌ها در فاصله دورتری نسبت به ساختمان قرار دارند و همین پرسپکتیو جوی باعث شده است تا مخاطب به‌راحتی بتواند اجزای صحنه را از یکدیگر تفکیک کند.

5-از میان چیزی عکاسی کنید

گفتیم که برای ایجاد عمق در عکس‌های خود از لنز های واید استفاده کنید، اگر در شرایطی می‌خواستید از لنزهای تله استفاده کنید آنگاه چگونه باید عمق را به نمایش بگذاریم، هنگامی‌که از لنزهای تله استفاده می‌کنید بی‌شک و بدهی است که عمق شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند پس برای القا عمق می‌توانید از میان اشیایی که بسیار به شما نزدیک است عکاسی کنید. این کار باعث می‌شود تا به‌خوبی عمق به مخاطب القا شود.

دقت کنید که در این تکنیک شما باید بر روی سوژه جلویی تمرکز و فوکوس کنید تا به‌خوبی عمق به مخاطب القا شود و مخاطب شما فاصله را درکند.

در تصویر بالا شما می‌توانید به‌خوبی یک نمونه از این متد عکاسی را مشاهده کنید، این شیوه در عکاسی در عکاسی پرتره نیز بسیار تأثیرگذار است و شما می‌توانید به‌راحتی از این شیوه در خلق پرتره‌های بسیار زیبا نیز استفاده کنید.

6-به‌وسیله رنگ‌ها عمق ایجاد کنید

macro photo
یکی دیگر از موضوعاتی که عکاس به‌راحتی می‌تواند به‌وسیله آن درصحنه عمق ایجاد کند استفاده از رنگ‌ها برای ایجاد عمق است، در پس‌زمینه شما رنگ‌هایی وجود دارند که بدون شک با دور شد از آن‌ها ارش رنگی آن‌ها نیز تغییر می‌کند و شما می‌توانید از این موضوع به‌خوبی استفاده کنید و به‌وسیله رنگ نیز در عکس خود عمق ایجاد کنید.

تصویر زیر یکی از نمونه‌های بسیار خوب در ایجاد عمق بارنگ است که شما می‌توانید به‌راحتی عمق ایجادشده در پشت سر سوژه را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
عکاسی با گوشی هوشمند، چگونه با گوشی‌های اندروید عکاسی حرفه‌ای کنیم

چرا باید با نور طبیعی عکاسی کنیم؟
توصیه های حرفه ای برای مردم عادی: ۵ ترفند عکاسی برای هر کسی که دوربین دارد