10
اکتبر

چگونه در شب عکس‌های واضح بگیریم؟

فوکوس کردن در شب و بر روی صحنه‌های تاریک یکی از مشکلات اصلی عکاسان است. فوکوس اتوماتیک یک روز خوب و مدرن در فوکوس کردن است و می‌تواند در بسیاری از شرایط به عکاس درگرفتن عکس بهتر کمک کند. فرض کنید در یک‌شب در منطقه‌ای نسبتاً تاریک قرار دارید و می‌خواهید از منظره‌ای عکاسی کنید. دوربین خود را بر روی سه‌پایه‌ای قرار می‌دهید اما هنگام فوکوس کردن رینگ فوکوس شما جلو و عقب می‌شود و نمی‌تواند نقطه‌ای را پیدا کند که روی آن فوکوس کند. حالا در این شرایط چه باید کرد؟

این مشکل ممکن است فقط در شب برای شما پیش نیاید، در هر مکان بسیار تاریکی ممکن است شما با این مشکل عدم فوکوس اتوماتیک دوربین مواجه شوید. در این مقاله ما به بررسی راه‌هایی می‌پردازیم تا شما بتوانید در شب به‌راحتی فوکوس کنید و عکس‌های واضحی بگیرید.

1-یک نقطه روشن را هدف خود قرار دهید

برای استفاده از فوکوس اتوماتیک در شب شما حتماً باید از یک نقطه روشن در کادر خود استفاده کنید تا دوربین بتواند به‌راحتی بر روی نقطه روشن فوکوس کند. این نقطه روشن می‌تواند چراغ‌های یک ساختمان یا نور ماه باشد. اگر دوربین شما بتواند نقطه روشن را تشخیص دهد تمام اجسامی که با جسم روشن هم‌راستا باشند در عکس شما واضح می‌افتند و دیگر شما مشکلی برای فوکوس کردن بر روی موضوع خود نخواهید داشت. البته باید به این نکته توجه کرد که بهتر است جسم روشن شما سوژه اصلی شما باشد.

2-بر روی لبه‌ها فوکوس کنید

فوکوس بسیاری از دوربین‌ها توسط سیستمی بانام تشخیص کنتراست سازمان‌دهی می‌شود. این موضوع و این عملکرد باعث می‌شد تا دوربین نقاط با کنتراست رنگی بیشتر را هدف فوکوس خود قرار دهد و بر روی مناطقی که از کنتراست رنگی بهتری برخوردارند راحت‌تر فوکوس کنند. پس بهتر است برای انتخاب سوژه موضوعاتی را انتخاب کنید که در تمام قسمت‌های کادر دارای کنتراست خوبی باشد. کنتراست کم در گوشه‌ها باعث می‌شود تا توجه مخاطب له تمام قسمت‌های کادر جلب شود و به‌خوبی تمام نقاط کادر فوکوس باشد.

night photography

3-از فلاش استفاده کنید

اگر منطقه‌ای بسیار تاریک برای عکاسی را انتخاب کرده‌اید و یا برای عکاسی ماکرو و زاویه نزدیک در شب به عکاسی می‌روید حتماً باید از فلاش استفاده کنید، در کل سعی کنید همیشه فلاش خود را در کیف دوربین خود حمل کنید زیرا فلاش ازجمله تجهیزات بسیار کاربردی است.

امکان استفاده از فلاش به‌صورت جداگانه و جدا از بدنه نیز وجود دارد و با این کار می‌توان نور بیشتری به سطح جسم تاباند.

4-بعد از فوکوس کردن دوباره ترکیب‌بندی خود را بررسی کنید

فوکوس کردن در شب بر روی موضوع امری بسیار حساس و ریز بینانه است. در فوکوس کردن باید به این نکته دقت کنید که فوکوس اتوماتیک بر روی کار شما جواب می‌دهد یا نه. بعد از اطمینان حاصل کردن از فوکوس دوربین بر روی نقطه موردنظر قبل از فشردن دکمه شاتر ترکیب‌بندی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه‌چیز بر سر جای خود قرار دارد. در برخی موارد فوکوس اتوماتیک بر روی سوژه ما جواب نمی‌دهد و ما باید از فوکوس دستی برای فوکوس کردن استفاده کنیم.

 

5- از گزینه back-button focus استفاده کنید

ممکن است دوربین شما از قابلیت back-button focus برخوردار باشد، در صورت پشتیبانی دوربین از این قابلیت با رفتن به منو دوربین می‌توانید دوربین و فوکوس خود را بر روی حالت back-button focus قرار دهید. با این قابلیت اگر عکس شما دارای فوکوس قابل‌قبول نباشد دوربین دوباره عکسی با فوکوس بهتر می‌گیرد.

6-از فوکوس دستی استفاده کنید

اگر دیگر هیچ راهی برای فوکوس کردن پیدا نکردید و هیچ نقطه روشنی در اطراف شما وجود نداشت باید از فوکوس دستی استفاده کنید. اما نگران نباشید فوکوس دستی در شب از فوکوس اتوماتیک آسان‌تر است.

در لنزهای باکیفیت فوکوس دستی بسیار آسان است و کاربر به‌راحتی می‌تواند بر روی موضوع موردنظر خود فوکوس کند. بر روی لنزهای پیشرفته میزان فاصله و دیافراگم متناسب با آن فاصله بر روی لنز قرار دارد و شما می‌توانید به‌راحتی بر اساس فاصله خود با موضوع دیافراگم مناسب را انتخاب کنید. برای دیدن اعداد بر روی لنز ممکن است لازم باشد از یک چراغ‌قوه کوچک و یا حتی نور تلفن همراه خود استفاده کنید.

7-فوکوس دستی بر اساس احتمالات

اگر در منطقه شما نور کافی وجود ندارد و دوربین نمی‌تواند نقطه مشخصی را برای فوکوس پیدا کند و هم‌چنین لنز شما از تعیین فاصله و دیافراگم مناسب برخوردار نیست، می‌توانید از احتمالات و حدسیات استفاده کنید. برای شروع این احتمالات ابتدا باید دیافراگم خود را در بازترین حالت قرار دهید و از دیافراگم‌های پایین استفاده کنید. این دیافراگم باز باعث می‌شد تا تمام نورهای موجود درصحنه بر روی دوربین شما ثبت شود. اگر در شب بدون هیچ منبع نور قوی عکاسی می‌کنید باید از لنزهای واید استفاده کنید. استفاده از لنزهای تله برای عکاسی در شب و مناطق بسیار تاریک پیشنهاد خوبی نیست.

در وهله اول برای شروع حدسیات خود می‌توانید فاصله خود با سوژه اصلی را تخمین بزنید و اگر این امکان برای شما وجود ندارد می‌توانید به یک فوکوس نسبی در تصویر برسید و بعدازاین فوکوس نسبی که از مشاهده از منظره یاب حاصل می‌شود، می‌توان چندین عکس از یک صحنه گرفت و سپس با بررسی این عکس‌ها به بهترین عکس با بهترین فوکوس دست پیدا کنیم. البته ممکن است در این میان بدشانسی هم همراه باشد و هیچ عکسی درست از آب درنیاید، پس اگر می‌خواهید جانب احتیاط را رعایت کنید تا حد امکان از عکاسی با چنین شرایطی بدون هیچ منبع نوری و تجهیزاتی پرهیز کنید.

night photography

8- از LIVE VIEW استفاده کنید

اگر نور صحنه شما کافی است می‌توانید از LIVE VIEW استفاده کنید این گزینه، پیشنهاد بسیار خوبی است. در این حالت می‌توانید از فوکوس دستی نیز استفاده کنید. این روش یکی از روش‌های برتر این لیست است چون دست شما بسیار باز است و می‌توانید بر روی قسمت موردنظر زوم کنید. در این روش استفاده از LIVE VIEW دست شما در ترکیب‌بندی نیز بسیار باز است.

9-تکرار

یکی از الزامات عکاسی در شب و به‌خصوص در نور کم این است که از یک صحنه چندین بار عکاسی کنید. عکاسی در شب ممکن است شمارا به‌اشتباه بیندازد و صحنه‌ای فوکوس نباشد و شما به دلیل کمبود نور متوجه این موضوع نشوید. پس بهتر است از یک صحنه چندین بار عکاسی کنید که اگر احتمالاً دو عکس از عکس‌های شما خراب شد عکس سومی نیز داشته باشید که بتوانید از آن استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

این روش‌ها و راه‌کارها برای عکاسی از مناظر در شب و در نورهای کم استفاده می‌شود. کاربرد این روش‌ها فقط در عکاسی در شب نیست بلکه در ساعاتی از روز نیز می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. در شرایطی که دوربین شما در منطقه‌ای تاریک قرار دارد استفاده از این روش‌ها به فوکوس بهتر به شما کمک می‌کنند. البته یک نکته بسیار مهم در این مبحث و مقوله وجود دارد و آن موضوع این است که در عکاسی از شب استفاده از سه‌پایه نکته اصلی کار شما است. استفاده از ریموت نا نیز می‌تواند در جلوگیری از تاری در عکس به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید
عکاسی در شب
عکاسی در شب با دوربین دیجیتال
بهترین گوشی عکاسی در شب
همه چیز درباره‌ی عکاسی از دنباله ستارگان در آسمان زیبای شب
آموزش عکاسی از طبیعت شب
عکاسی مناظر شبانه