03
آگوست

چگونه با استفاده از تکنیک زومینگ عکس های خوبی بگیریم؟

تکنیک زومینگ یکی از هیجان انگیز ترین تکنیک های عکاسی است که در این تکنیک کاربر به راحتی می تواند چیزی فراتر از صحنه ای که انسان می بیند را بیافریند. در این تکنیک شما به یک دوربین DSLR و یک سه پایه و یک لنز زوم نیاز دارید، این تمام چیزی است که می خواهید تا بتوانید یک عکس با تکنیک زومینگ بگیرید. در واقع عکاسی زومینگ نوعی حالت کشیدگی نورهای و خطوط به سمت داخل صحنه را می دهد که در ادامه با دیدن نمونه ها و توضیحات بیشتر با این تکنیک به خوبی آشنا می شوید.

این تکنیک چه چیزی به عکس شما اضافه می کند؟

در واقع این تکنیک باعث می شود تا عکس ما هر چه پویا تر به چشم مخاطب در بیاید و این نوع عکاسی و این تکنیک برای استفاده در مناظر شهری بسیار مناسب است. منظور از مناظر شهری در واقع دیدگاه هایی است و مناظری است که در آن نورهای بسیار زیادی مشاهده می شود. در شرایط که شما نیاز به نوردهی طولانی نیز داشته باشید این تکنیکمی تواند تکنیکی بسیار مناسب باشد.

چگونه عکس با تکنیک زومینگ بگیریم؟

این تکنیک، یک تکنیک بسیار ساده است و فقط به کمی تسلط بر روی دوربین نیاز دارد، شما به عنوان عکاس باید بتوانید به راحتی لرزش دوربین خود را کنترل کنید تا بتوانید عکس زومینگ خوبی بگیرید؛ برای گرفتن عکس با این تکنیک می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1-صحنه ای را انتخاب کنید که ترکیبی از چندین رنگ باشد، شما می تواند یک محیط جنگلی و یا یک محیط شهری با تنالیته های نوری مختلف را انتخاب کنید، در واقع این تنوع رنگی برای ایجاد شدن تنالیته های رنگی مختلف است.

2-نوردهی شما باید میان یک ثانیه و 2 ثانیه متغیر باشد.

3-اگر بر روی دست و دوربین خود به اندازه کافی تسلط دارید بهتر است بر روی دست خود عکاسی کنید ولی از سه پایه نیز می توانید استفاده کنید.

4-در زمان نوردهی، فاصله کانونی خود را تغییر دهید، در واقع تکنیک زومینگ در این تغییر فاصله کانونی معنا پیدا می کند پس شما باید تمرکز بسیار بیشتری بر روی این قسمت داشته باشید تا بتوانید این عمل را به خوبی انجام دهید.

چگونه با تکنیک زومینگ ساختار را نمایش دهیم؟

در واقع شاید این کار به نظر شما کاری بسیار ساده و ترکیب بندی بسیار ابتدایی بسازد، در واقع این شما هستید که با انتخاب مناظر و نوع چرخش لنز خود به این تکنیک معنا می دهید، این شما هستید که می توانید با انتخاب صحنه هایی مناسب عکس هایی بگیرید تا در این عکس ها ترکیب بندی های بسیار محکمی دیده شود.

مکان مناسبی را برای عکاسی انتخاب کنید

همان طور که تا به این جا بارها اشاره کردیم انتخاب موقعیت و محل عکاسی مناسب بسیار بر روی عکس شما تأثیر می‌گذارد، بهتر است از محیط های بی رنگ و روح برای عکاسی در این تکنیک دوری کنید، فضاهای شهری یکی از بهرین زمینه ها برای عکاسی با تکنیک زومینگ است. در انتخاب فضاهای شهری نیز به این نکته توجه کنید که در اطراف شما نورهای بسیار رنگی وجود داشته باشد تا این نورها بتوانند زیبایی عکس شما را دوچندان کنند. در نوع ترکیب بندی نورها نیز باید دقت کنید و اگر بتوانید کنترل این موضوع را در دست بگیرید که هر نوری قرار است کجای صحنه باشد بی شک، عکس شما هیچ نقصی نخواهد داشت.

دوربین را بر روی سه پایه قرار دهید

اگر نوردهی شما از یک ثانیه یا دو ثانیه بیشتر شد بهتر است دوربین خود را بر روی سه پایه قرار دهید، اگر از نوردهی های کوتاه مدت استفاده می کنید و بر روی دوربین خود و لرزش دست خود تسلط دارید بی شک دست شما بسیار بهتر از سه پایه عمل می کند ولی در نوردهی های طولانی بدون هیچ شکی باید از سه پایه استفاده کنید، در واقع استفاده از سه پایه باعث می شود تا عکس شما به اندازه کافی شاپ و واضح باشد.

لنز درستی را انتخاب کنید

بهترین لنز برای این تکنیک یک لنز سوپر زوم است. لنز های واید در این تکنیک لنز های مناسبی نیستند و هر چه لنز شما فواصل کانونی متنوع تری را در خود بگنجاند بی شک عکس شما نیز از کیفیت بسیار بهتری برخوردار خواهد بود. لنز 18 -55 میلی متری یکی از لنز های خوب و ارزان قیمت است که در این تکنیک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

از Live View استفاده کنید

هنگامی که تمام کارهای ذکر شده را انجام دادید و دوربین خود را بر روی سه پایه قرار دادید استفاده از Live View نیز می تواند بسیار به تجسم شما از صحنه کمک کند. اگر از سه پایه استفاده کنید استفاده از Live View می تواند برای شما بسیار آسان تر باشد و اگر بر روی دست نیز عکاسی می کنید بی شک Live View می تواند عکس بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

بر روی نقطه مورد نظر خود زوم کنید

یکی از اشتباهاتی که در این تکنیک به کرات دیده شده است این است که کاربر گمان می کند که در این تکنیک می تواند بر روی هر جایی از صحنه زومینگ را انجام دهد ولی این گونه نیست، هیچ گاه در عکاسی بی هدف بودن نتیجه نداده است و این بار نیز باید برای نقطه زوم خود هدفی داشته باشیم، باید در ذهن خود نقطه ای را مجسم و مشخص کنیم و عمل زومینگ را بر روی آن نقطه انجام دهیم.

مراقب عمل زومینگ باشیم

ابتدا باید این نکته را در نظر داشته باشید که در تکنیک زومینگ از تایمر استفاده کنید، استفاده از ریموت ها نیز می تواند بسیار خوب و موثر باشد. باید دقت کنید در هنگام زومینگ و قرار دادن دست بر روی لنز دست شما لرزشی را به عکس و لنز وارد نکند و شما به راحتی بتوانید عکسی بسیار واضح داشته باشید.

بگذارید دوربین نوردهی را تمام کند

اگر عمل زومینگ شما چند ثانیه زودتر از نوردهی تمام شد هیچ گاه به دوربین دست نزنید و بگذارید دوربین کار خود را تا انتها انجام دهد، دست زدن به دوربین می تواند باعث اختلال در کار و در عکس شما شود، پس باید صبور باشید.

بر روی عکس خود ادیت هایی انجام دهید

ادیت کردن این ژانر از عکس ها به هیچ عنوان کار بدی نیست و حتی می تواند به زیبا تر شدن عکس نیز کمک کند، پس از ادیت کردن عکس های خود نترسید.

استفاده از تکنیک زومینگ محدودیت خاصی ندارد و شما با مهارت همه جا می توانید از این تکنیک استفاده کنید ولی این نکته را به خطر داشته باشید که شرایطی که دارای نور زیاد و نورهای رنگی متفاوت است برای عکاسی با این تکنیک بسیار مناسب تر است.

بیشتر بخوانید
بهترین دوربین های سوپرزوم
لنز زوم در برابر لنز پرایم؛ آیا هنوز استفاده از لنز زوم توجیه دارد؟