31
آگوست

چگونه از پرندگان عکاسی کنیم؟

رنگ و طرح بدن پرندگان همیشه یکی از بهترین و جذاب‌ترین موضوعات موردعلاقه انسان بوده است. پرندگان در طبیعت یکی از موجوداتی هستند که سرعت حرکت بالایی دارند و این موضوع باعث شده تا این موجودات برای عکاسی سوژه‌های جذابی باشند. با تمرین و تکرار می‌توان عکس‌های بسیار زیبایی از پرندگان گرفت؛ البته در عکاسی از موجودی که سرعت بالایی دارد باید قوانین و نکاتی را رعایت کرد.

تجهیزات

تجهیزات در هر ژانر از عکاسی از قسمت‌های مهم عکاسی است که باید به آن بسیار توجه کرد، یکی از تجهیزات بسیار ضروری که برای عکاسی از پرندگان مناسب است، لنزی بافاصله کانونی بسیار طولانی است. هر چه لنز شما فاصله کانونی بیشتری داشته باشد شما وضوح بیشتری نیز در تصویر خوددارید، البته باید به این نکته نیز توجه کرد که هر چه لنز شما فاصله کانونی طولانی‌تری داشته باشد حمل‌ونقل آن نیز سخت‌تر می‌شود و لنز سنگین‌تر می‌شود، پس بهتر است اگر برای عکاسی از پرندگان به طبیعت می‌روید بهتر است که یک لنز تله‌فتو سنگین را با خود به همراه ببرید.

لنز 300-70 میلی‌متری یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از پرندگان در فضای بیرونی است که هم از فاصله کانونی خوبی برخوردار است و هم سبک است. اما اگر شما ترجیح می‌دهید با یک لنز فیکس تصویربرداری کنید، لنزهای 300 میلی‌متری و 400 میلی‌متری فیکس از بهترین گزینه‌ها برای این ژانر از عکاسی هستند. یکی از مزیت‌هایی که لنزهای سبک‌تر نسبت به لنزهای سنگین‌تر دارند این است که لنزهای سبک‌تر را می‌توان به‌راحتی حمل‌ونقل کرد و از لرزش بیش‌ازحد دست در شرایط سخت نیز جلوگیری می‌کند؛ اما اگر مجبور به استفاده از لنزهایی با وزن بسیار زیاد هستید و الزام در استفاده از نوع لنز خاصی دارید می‌توانید از تک‌پایه‌ها استفاده کنید، تک‌پایه‌ها تسلط بیشتری برای کنترل لرزش دست به شما می‌دهد.

macro photography

اگر سه‌پایه و تک‌پایه نیز نمی‌توانند لرزش دست شمارا کنترل کنند بهتر است از سرعت شاتر بسیار سریع استفاده کنید.

تنظیمات دوربین

نورپردازی

هنگامی‌که از یک پرنده نشسته عکاسی می‌کنید باید از حالت اولویت سرعت شاتر استفاده کنید، سرعت شاتر بالا به شما این امکان را می‌دهد که هرگونه حرکت سریع پرنده را ثبت کنید. هنگامی‌که پرنده بر روی صخره‌ای نشسته است شما نمی‌دانید که این پرنده در چه لحظه‌ای شروع به پرواز می‌کند، پس با انتخاب این حالت شما در حالت آماده‌باش هستید تا بتوانید هرگونه حرکت سریع پرنده را ثبت کنید.

از دیافراگم‌های پایین مانند دیافراگم 2.8 یا 4 می‌توان یادکرد، بهتر است در عکاسی از پرندگان از این دیافراگم‌ها استفاده کنید تا سوژه از زمینه جدا شود و به‌خوبی پرنده دیده شود.

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری بر روی سرعت شاتر و دیافراگم داشته باشید، می‌توانید از حالت دستی استفاده کنید و ایزو را خودکار تنظیم کنید، در این حالت دوربین بهترین حالت ایزو و وایت بالانس را انتخاب می‌کند. اگر علاقه به ژانر عکاسی هنری دارید می‌توانید از قابلیت ضد نور استفاده کنید، سیلوئت یا ضد نور در هنگام غروب آفتاب و طلوع آفتاب، می‌توان در این ساعات عکس‌های سیلوئت بسیار خوبی ثبت کرد.

فوکوس

فوکوس کردن یکی از بخش‌های مهم در عکاسی از پرندگان است البته انتخاب سرعت شاتر به تجهیزات شما نیز بستگی دارد. بسیاری از لنزها از فوکوس سریع‌تری برخوردار هستند و حتی در برخی دوربین‌ها ما شاهد گزینه لرزش گیر جدا بر روی بدنه دوربین هستیم که این گزینه به کنترل بهتر کمک می‌کند.

اگر از حالت فوکوس اتوماتیک استفاده می‌کنید این حالت را به continuous focus تغییر دهید. این حالت حرکت سوژه را مورد فوکوس قرار می‌دهد. اگر تسلط بالایی بر دوربین خود داشته باشید حتی استفاده از حالت فوکوس دستی نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

دکمه‌ای بر روی لنز شما وجود دارد با عنوان AF/MF که این کلمات مخفف فوکوس دستی و فوکوس اتوماتیک هستند. اگر بیاموزید که باحالت فوکوس دستی فوکوس کنید می‌توانید به نتایج بسیار بهتری نیز دست پیدا کنید.

macro photography

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید در این روش استفاده کنید، حالت پیش‌ساخته است، شما می‌توانید یک موقعیت را به‌عنوان موقعیت ثابت خود استفاده کنید و دوربین و سه‌پایه و کادر، همه‌چیز را تنظیم کنید و صبر کنید تا پرنده در آن موقعیت قرار بگیرد، در این حالت شاید کمی صبر نیاز باشد ولی مطمئن باشید صبر شما نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.

عکاسی کنید

زمان‌بندی و مکان

پرندگان در فصل بهار همه‌جا دیده می‌شوند و فصل بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای عکاسی از پرندگان است. البته فصل زمستان نیز فصل بسیار خوبی است ولی پیدا کردن پرندگان در بهار بسیار ساده‌تر است. اگر در فصل پاییز و زمستان می‌خواهید از پرندگان عکاسی کنید می‌توانید از غذا دادن به آن‌ها استفاده کنید و با غذا این پرندگان را به سمت خود بکشانید. در روزهای آفتابی و در هنگام صبح می‌توان راحت‌تر پرندگان را پیدا کرد، پس در عکاسی از پرندگان به زمان‌بندی بسیار توجه کنید.

در عکاسی از پرندگان باید صبور باشید و سعی کنید تا حد امکان به آن‌ها نزدیک نشوید، استفاده از لنزهای بافاصله کانونی بالا در اینجا نیز بسیار مؤثر است. سعی کنید در عکاسی از پرندگان سکوت کنید و زیاد سروصدا ایجاد نکنید، این سروصدا باعث پر زدن پرندگان می‌شود.

برای پیدا کردن نوع و گونه‌ای خاص از پرندگان تحقیق کنید و ببینید که در چه قسمتی نوع و گونه‌ای خاص از پرندگان زندگی می‌کنند.

ترکیب‌بندی

هنگام عکاسی از طبیعت از پس‌زمینه غافل نشوید، پس‌زمینه در عکاسی از پرندگان بسیار مهم است و به‌عکس شما معنی می‌دهد، پس نباید از پس‌زمینه غافل شد. گاهی اوقات عکاس بیش‌ازحد بر روی سوژه تمرکز می‌کند و از پس‌زمینه غافل می‌شود، نباید از این موضع غافل شد و باید از بافت خوبی برای پس‌زمینه محو استفاده کرد.

نکاتی در عکاسی از پرندگان

·       دوربین خود را با کاور های همرنگ طبیعت بپوشایند.

·       لباس‌هایی را بپوشید که همرنگ طبیعت هستند و از رنگ‌های بسیار شاد پرهیز کنید.

·       سعی کنید با آهنگ بسیار آهسته به پرنده نزدیک شوید تا پرنده پرواز نکند.

·       صدای شاتر شما هر چه کمتر باشد بهتر است، سعی کنید به‌وسیله ابزاری صدای شاتر خود را تا حد امکان کم کنید.

اگر شما نیز پیشنهادهایی در عکاسی از پرندگان دارید حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید
چگونه از پرندگان عکاسی کنیم؟
۱۰ نکته کاربردی برای عکاسی از مناظر شهری
چگونه سوژه ما در عکاسی پرتره با ما احساس راحتی داشته باشد؟