08
جولای

چگونه از منابع نوری به‌خوبی استفاده کنیم؟

یکی از مسائل بسیار مهم در عکاسی منابع نوری هستند، شاید ما کمتر به منبع نوری دقت می‌کنیم و فقط در پی پیدا کردن سوژه خود هستیم. ولی منبع نوری نیز یکی از مسائل بسیار مهمی است که در عکاسی باید به آن توجه کرد. شاید مطرح کردن این موضوع شمارا متعجب کند ولی باید بگوییم منبع نوری آن‌قدر مهم است که شما حتی باید منبع نوری خود را نیز در عکاسی انتخاب کنید. ممکن است شما عکسی از محیطی گرفته باشید که آن محیط بسیار زیبا بوده است و شما هم از ترکیب‌بندی طلایی برای عکاسی استفاده کرده باشید ولی می‌بینید که نور شما در تصویر، عکس شمارا خراب کرده است. پس در اینجا مشخص می‌شود که منبع نوری چقدر بر روی تصویر شما تأثیر دارد.

نورها در عکاسی بسیار مهم هستند، ما باید بدانیم که چه منبع نوری می‌تواند عکس ما را به عکسی بهتر تبدیل کند، حتی می‌توان گفت بسیاری از عکس‌ها بر اساس منابع نوری تعریف می‌شوند. George Eastman عکاس مشهور جمله‌ای در رابطه با نور در عکاسی گفته است که جان مطلب را به‌خوبی بیان می‌کند و نیازی به‌اضافه گویی نیست، او می‌گوید که نور عکاسی را می‌سازد، نور را دوست بدارید، از آن به نحو احسنت استفاده کنید، اما بالاتر از همه این‌ها نور را به‌خوبی بشناسید، شناختن نور یعنی شناختن عکاسی!

در این مقاله ما به بررسی این نکته می‌پردازیم که منبع نوری انواع مختلف دارد و به بررسی انواع مختلف منابع نوری می‌پردازیم. درواقع تمرکز ما بر روی این است که ببینیم که نورها چگونه می‌توانند حالت احساسی بیشتری را در عکس ایجاد کنند.

1-به نور توجه کنید

چیزی که شما به آن نگاه می‌کنید مهم نیست، مهم زاویه دید شما است. این جمله از عکاس معروف Henry David Thoreau است.city photo

همه ما در روزبه نور توجه می‌کنیم. هنگامی‌که صبح از خواب بیدار می‌شویم پنجره را که باز می‌کنیم به نور توجه می‌کنیم. این سؤال را از خود می‌پرسیم که هوا ابری است؟ آفتابی است؟ بارانی است؟ همه این سؤال‌ها را از خود می‌پرسیم. تفاوتی که میان نگاه ساده و نگاه عکاسانه است این است که عکاس به این موضع نگاه می‌کند که آیا این نور برای عکاسی مناسب است یا نه؟ سؤال‌های بعدی که یک عکاس باید از خود بپرسد این است که آیا عکاسی در این نور مثمر ثمر است یا نه؟ نور مستقیم است یا غیرمستقیم؟ این سؤال‌های باید به‌عنوان سؤال‌های بعدی یک عکاس باشد.

بی‌شک نورهای غیرمستقیم در عکاسی نتیجه خیلی بهتری برای عکاس دارند. اگر در آسمان ابرهایی وجود داشته باشد، این ابرها به‌عنوان سافت باکس‌های بزرگی عمل می‌کنند و در عکاسی سافت باکس می تواند نتیجه بسیار خوبی را برای ما به ارمغان بیاورد. عکاسی در زیر درخت‌ها، سایه‌ها، همه و همه در عکاسی به کمک ما می‌آیند. یکی از مسائل بسیار مهمی که شما باید در عکاسی با آن سروکله بزنید منبع نوری غیرمستقیم است.

در برخی روزهای ابری نیز نور یکدستی در آسمان وجود دارد که این نور نیز برای عکاسی مناسب نیست و عکس‌های خوبی در این عکس‌ها دیده نمی‌شود، برای بهبود این فضا می‌توانیم از منابع نور مصنوعی موجود رد طبیعت، مثل چراغ‌های خیابان یا نورهای مصنوعی و منابع طبیعی استفاده کنیم.

2-از نور برای ایجاد احساس استفاده کنید

اگر می‌خواهید عکس شما بر روی مخاطب تأثیر بگذارد در وهله اول شما باید به سوژه و یا صحنه رابطه عاطفی و احساسی برقرار کنید، اگر شما با موضوع و صحنه هیچ رابطه‌ای برقرار نکنید شک نکنید که هیچ حسی به مخاطب منتقل نمی‌شود.

نور یکی از منابع بسیار قوی است که می‌تواند انرژی را درصحنه به شما منتقل کند. شما می‌توانید از نور نهایت استفاده را بکنید. نورها می‌توانند حس مثبت، حس منفی را به‌راحتی به مخاطب القا کنند، پس شما باید از این منابع نوری طبیعی نهایت استفاده را بکنید. نورها احساس بسیار قوی دارند، پس بسیار به آن‌ها توجه کنید.

sharp photo

به‌عکس بالا توجه کنید، اگر منبع نوری در عکس فوق وجود نداشت عکس هیچ جذابیتی نداشت، غروب آفتاب توانسته تصویر بالا را بسیار خیال‌انگیز و زویایی کند.

3-نور چه رنگی است؟
نور روح جهان است و رنگ‌ها نیز در نوع نور و تأثیر نور بسیار مهم است. هنگامی‌که نور از منشور می‌گذرد بهرنگ‌هایی تقسیم می‌شود که این رنگ‌ها، رنگ‌هایی است که در نور سفید وجود دارد و ما می‌توانیم در رنگین‌کمان این رنگ‌ها را مشاهده کنیم. درهرصورت بسیاری از رنگ‌ها در نور باید به‌صورت مصنوعی توسط ما به وجود آیند. هنگام غروب آفتاب ما شاهد رنگ‌های بسیار زیبایی در آسمان هستیم که این رنگ‌ها، رنگ‌هایی طبیعی هستند و ما می‌توانیم به‌راحتی در آسمان ثبت کنیم. معمولاً در عکاسی برای ثبت رنگ‌های طبیعی در روزهای نیمه‌ابری در هنگام غروب آفتاب و یا طلوع آفتاب می‌توانیم به عکاسی بپردازیم.

4-نور حتی می‌تواند موضوعات خسته‌کننده را جذاب کند

اگر از نور درست در زمان درست عکاسی کنیم، همه‌چیز فوق‌العاده می‌شود! نور خاص می‌تواند عکس معمولی را به عکسی بسیار خاص تبدیل کند. نور می‌تواند به‌شدت حس‌های شدیدی را منتقل کند، حس غم، حس شادی، حس ناراحتی، همه این‌ها به‌راحتی از طریق نور به ما منتقل می‌شود.

عکس بالا مثال بسیار خوبی برای صحبت‌های ما است، در عکس بالا عکاس از یک اتاق بسیار ساده عکاسی کرده است، ولی نوری که در وسط دو تخت قرار دارد این عکس را به عکسی بسیار خاص تبدیل کرده است. اگر بخواهیم این تصویر را بر اساس نور تفسیر کنیم می‌توانیم به‌راحتی حس غم و جدایی را از تصویر دریافت کنیم.

عکاسی RAW

در عکس بالا نیز یک پمپ گاز نمایش داده‌شده است، این موضوع بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است و شاید هیچ‌کس به این موضوع فکر نکند که از یک پمپ گاز عکاسی کند ولی درهرصورت عکاس با نور مناسب توانسته به‌خوبی حس را به مخاطب منتقل کند.

5-نورها داستان را تعریف می‌کنند
نورها قدرت بسیار زیادی دارند، به‌راحتی می‌توانند حس‌ها را به مخاطب منتقل کنند، شما نیز می‌توانید از این موضوع استفاده کنید و به‌راحتی حس خوب و یا بد را به مخاطب منتقل کنید، فرض کنید یک عکاس در مناطق جنگی در غروب آفتاب از یک خرابه عکاسی کند، بی‌شک حس این عکس جز غم و اندوه چیزی نیست. ولی اگر از همان غروب آفتاب کنار ساحل عکاسی شود حسی بسیار دل‌انگیز به انسان منتقل می‌شود. پس این موضوع به‌راحتی می‌تواند حس‌ها را به ما منتقل کند.

عکاسی در شب از خیابان‌های شلوغ می‌تواند به‌راحتی حس شادی و نشاط را به مخاطب منتقل کند، این موضوع و توجه به نور نباید نادیده گرفته شود چون قدرت بسیار زیادی در بیان دارد.

6-نورها می‌توانند شمارا خلاق کنند

نورهای یکی از منابع بسیار مهمی هستند که می‌توانند خلاقیت شمارا تحریک کنند. نقاشی با نور، کشیدگی نور، همه این‌ها می‌توانند به خلاقیت ما در عکاسی کمک کنند پس باید دقیق‌تر و بهتر به نورها نگاه کنیم.

شاید همه عناصر طبیعت به‌نوعی الهام‌بخش عکاسی باشد تنها کافی است که ما نگاه خود به اطراف خود را تغییر دهیم.

بیشتر بخوانید
۸ گام برای ثبت تصاویری زیبا از مناظر با تکنیک نوردهی دراز مدت
عکاسی در برف (نوردهی)
جبران نوردهی چیست؟
مثلث نوردهی چیست ؟