11
جولای

چگونه از غروب و طلوع آفتاب عکس HDR خوبی بگیریم؟

عکاسی HDR یکی از انواع عکاسی است که موافقان و مخالفان بسیار زیادی دارد. بسیاری از مخالفان به این دلیل با این نوع از عکاسی مخالف هستند چون بر این باورند که این عکاسی، عکس را از واقعیت دور می‌کند و ماهیت عکاسی، یعنی واقع‌نگاری را زیر سؤال می‌برد ولی بسیاری از افراد نیز با این نوع از عکاسی موافق هستند و عکاسی HDR را روشی برای ثبت خوب عکس‌ها در نور کم می‌دانند. درهرصورت از حق نگذریم عکاسی HDR از غروب و طلوع آفتاب بسیار دل‌انگیز است و عکس‌های بسیار زیبایی به دست می‌آید. اگر شما از مخالفان عکاسی HDR هستید بهتر است که در این مقاله با ما همراه باشید و در آخر مقاله دوباره در نظر خود تجدید کنید.

عکاسی HDR یا داینامیک رنج بالا
درواقع عکاسی HDR مخفف کلمه High Dynamic Range که در این نوع عکاسی، چند عکس با نورسنجی‌های متفاوت گرفته می‌شود که در هر عکس قسمتی از تصویر و صحنه به‌دقت ثبت می‌شود و سپس بعد از ترکیب این عکس‌ها باهم می‌توانیم به‌عکس HDR برسیم. بسیاری از دوربین‌ها دارای حالت‌هایی هستند که عکس HDR را در خود دوربین ترکیب می‌کنند و یک عکس شسته‌ورفته به ما تحویل می‌دهند ولی برای به دست آوردن نتیجه بهتر توصیه می‌شود که عمل ترکیب و ویرایش عکس‌ها در کامپیوتر و نرم‌افزارهای مربوطه انجام شود.

راه‌هایی برای درست عکاسی کردن

همیشه در هر ژانر و نوعی از عکاسی پیشنهادها و توصیه‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بهتر عکاسی کنید در اینجا نیز ما به بررسی برخی نکات بسیار مهم در این زمینه می‌پردازیم.

سعی کنید در عکس‌هایی که می‌گیرید تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط عکس را لحاظ کنید، به‌طورمعمول یک عکس HDR معمولی باید حداقل از دو یا سه شات تشکیل‌شده باشد که در این شات ها رنج‌های مختلف نوری در نظر گرفته‌شده باشد. برای گرفتن یک عکس HDR خوب شما باید تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط عکس را تقسیم‌بندی کنید، از تاریک‌ترین نقاط صحنه عکس‌هایی تهیه کنید و از روشن‌ترین نقاط صحنه نیز عکس‌هایی تهیه کنید، البته باید در نظر داشت باید یک عکس با نورسنجی نرمال نیز از این صحنه تهیه شود. در کل بعد از عکاسی می‌توانیم این عکس‌ها را باهم ترکیب کنیم و به نتیجه برسیم. اگر می‌خواهید عکس HDR خوبی بگیرید باید این پله‌های تاریک و روشن را به‌خوبی تفکیک کنید و حتی از قسمت‌های بسیار تاریک چند شات عکس تهیه کنید تا در عکس نهایی به‌دقت بیشتری دست پیدا کنید.

در این نوع از عکاسی سعی کنید با فرمت RAW عکاسی کنید تا بتوانید به جزئیات هر چه بیشتر دست پیدا کنید.

همان‌طور که گفتیم سعی کنید عکس‌های زیادی از قسمت‌های مختلف تصویر تهیه کنید و به سه عکس بسنده نکنید، اگر محلی که در آن عکاسی می‌کنید سایه‌روشن‌های بسیار زیادی دارد شما باید هرکدام از این تن‌های سایه‌روشن را در نظر داشته باشید و از هر تن رنگی عکس‌هایی تهیه کنید که بتوانید عکسی با دقت بالا داشته باشید.

سعی کنید با ایزو پایین مانند ایزو 100 عکاسی کنید، در مرحله ویرایش ایزو بسیار بالا و نویزهای باعث اذیت شدن شما می‌شود.

اگر از سه‌پایه استفاده کنید هم‌مکان عکاسی شما تغییر نمی‌کند و هم می‌توانید از ایزو بسیار پایین و سرعت شاتر پایین استفاده کنید بدون اینکه دست شما بلرزد و یا جای دوربین تغییر کند، پس با این تفاسیر شما باید از سه‌پایه استفاده کنید، اگر سه‌پایه ندارید باید دوربین را درجایی ثابت کنید تا در فریم‌های مختلف تفاوت تصویری وجود نداشته باشد.

از ریموت استفاده کنید، ریموت در عکاسی می‌تواند بسیار به شما کمک کند تا حتی تغییر و جابه‌جایی جزئی نیز در تصاویر وجود نداشته باشد.

در عکاسی HDR سرعت شاتر را تغییر دهید و به‌هیچ‌وجه دیافراگم را تغییر ندهید. تنها سرعت شاتر است که می‌تواند عکس‌هایی با نورپردازی‌های متفاوت برای شما ثبت کند، پس باید در این نکته بسیار دقت کنید. اگر به دیافراگم خود دست بزنید باعث می‌شود تا تغییراتی در عمق میدان شما در هر عکس به وجود بیاید.

همان‌طور که گفته شد در یک عکس HDR خوب شما باید به تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌های تصویر دقت کنید و هم‌چنین باید از تصویر یک عکس نرمال نیز داشته باشید تا بتوانید به‌عکس خوبی دست پیدا کنید.

HDR photo

نرم‌افزارهای بسیار زیادی برای ترکیب عکس‌های HDR وجود دارد، در لایت روم و فتوشاپ می‌توان به‌راحتی یک عکس HDR را ترکیب کرد ولی اگر نخواهید از این نرم‌افزارها استفاده کنید، نرم‌افزارهای بسیار ساده‌ای وجود دارند مانند Photomatix که این نرم‌افزارها به شما کمک تا به‌راحتی عکس HDR را ترکیب کنید. درهرصورت با هر نرم‌افزاری که کار می‌کنید باید به برخی از نکته‌ها در ویرایش عکس توجه کنید.

اگر از صحنه‌ای که عکاسی کرده‌اید در آن صحنه ابرهایی وجود داشته که این ابرها در عکس‌ها تکان خورده‌اند از نرم‌افزاری استفاده کنید که حرکت‌ها متفاوت در عکس‌ها را به حداقل می‌رساند.

سعی کنید با هر نرم‌افزاری که کار می‌کنید saturation خود را پایین نگاه‌دارید، معمولاً saturation پایین 50 عددی مناسب است. سعی کنید نورهای موجود در آسمان و ابرها را به‌خوبی ثبت کنید، حرکت‌های آسمان معمولاً جلوه بسیار زیبایی در عکس ایجاد می‌کند.

در بسیاری از عکس‌های HDR ممکن است یک قسمت از عکس بسیار واضح ثبت‌شده باشد و قسمت دیگر به‌خوبی ثبت‌نشده باشد و جزئیات زیادی در نیمه دیگری از عکس وجود نداشته باشد درهرصورت اگر بخواهید تعادلی میان قسمت‌های مختلف عکس پیدا شود می‌توانید از ماسک کردن در فتوشاپ و یا نرم‌افزارهای دیگر استفاده کنید تا بتوانید به تعادل برسید.

همان‌طور که در تصاویر بالا مشاهده می‌کنید، می‌بینید که در عکس‌های اول و دوم تعادلی دیده نمی‌شود و در هر عکس قسمتی از عکس دارای تعادل است، عکاس با هوشمندی از قسمت‌های مختلف تصویر ماسک‌هایی تهیه‌کرده است که این کار باعث شده است که در عکس نهایی، عکسی بسیار نرمال و متعادل به دست بیاید.

عکاسی HDR از غروب آفتاب با یک انسان

HDR photo
به تصویر پایین توجه کنید، در تصویر پایین یک صحنه غروب آفتاب و یک انسان نمایش داده‌شده است، اما این عکس‌ها چگونه گرفته‌شده است.

در تصویر بالا، شما عکس نهایی را مشاهده می‌کنید که عکاسی با ترکیب 4 شات بالا به این عکس رسیده است، در عکس‌های فرد موردنظر در عکس کمترین حرکت را کرده است و در صورت حرکت بسیار زیاد فرد می‌توان از این ناحیه ماسک تهیه کرد و بر روی این قسمت گذاشت.

چگونه از آسمانی با ابرهای بسیار زیاد عکس HDR خوبی بگیریم؟
یکی دیگر از موقعیت‌هایی که برای عکاسی HDR بسیار مناسب است زمانی است که آسمان پر از ابر است. البته زمانی که آسمان پر از ابر باشد هوا نیز تاریک است و در اینجا عکاس مجبور است که از ماسک کردن بسیار استفاده کند. در این شرایط ممکن است شما مجبور شوید بیشتر از 4 یا 3 شات عکس تهیه کنید.

HDR photo

در عکس بالا شما عکس نهایی را مشاهده می‌کنید، ولی اگر در قسمت بالای سمت راست‌عکس توجه کنید متوجه ابر بسیار سیاهی می‌شوید که بسیار آزاردهنده است، شما با ماسک درست کردن می‌توانید به‌راحتی این قسمت را از عکس خود حذف کنید و به یک عکس نرمال برسید.

در عکس بالا با ماسک کردن قسمت سیاه عکاس به یک عکس نرمال بسیار خوب رسیده است.

نتیجه‌گیری
یکی از نکات بسیار مهمی که در عکاسی HDR وجود دارد این است که شما باید موضوع‌هایی را برای عکاسی انتخاب کنید که از حداقل حرکت برخوردار باشد، یکی دیگر از نکات بسیار مهم در عکاسی HDR مراحل ویرایش بعد از عکاسی است که در این مرحله ما باید از نرم‌افزارهای خوبی در این زمینه استفاده کنیم، نرم‌افزارهای بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد و شما می‌توانید با یک جستجوی ساده این نرم‌افزارهای را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید
HDR چیست، چه تاثیری در عکاسی دارد و چه زمانی باید یا نباید از آن استفاده نمود؟
سنسور HDR Flickr؛ شاهکار جدید سونی