01
آگوست

چرا باید با نور طبیعی عکاسی کنیم؟

نور طبیعی در عکاسی

نور طبیعی در عکاسی به خصوص در عکاسی پرتره یکی از موضوع های بسیار مهم است. بسیاری از عکاسان در استفاده از نورطبیعی در عکاسی پرتره بسیار تعصب دارند و این نور را یکی از بهترین نورها می دانند. شاید شما نور استودیویی را به نور طبیعی ترجیح دهید و حتی برای شما عکاسی با نور طبیعی سخت هم باشد. باید گفت که نور استودیویی در کنترل انسان است و انسان به راحتی می تواند نور را کنترل کند ولی نور طبیعی این خاصیت و ویژگی را ندارد. پس با ما همراه باشید تا دلایل برتری نور طبیعی بر نور مصنوعی را بیان کنیم و بگوییم که بهتر است از نور طبیعی تا حد امکان استفاده کنید.
natural light
نور طبیعی همه رنگ پوستی را زیبا می کند
در عکاسی با نور طبیعی شما هر رنگ پوستی که داشته باشید، رنگ پوست بسیار تیره یا رنگ پوست بسیار روشن، فرقی ندارد، شما به راحتی می توانید با نور طبیعی بهترین رنگ پوست ها را با دقت و با همان تن رنگی در عکس در بیاورید. در واقع نور طبیعی به شما این قدرت را می دهد تا از هرگونه تن رنگی مزاحمی در سطح عکس جلوگیری کنید. دقت کنید در این جا ما در رابطه با نور بسیار شدید ظهر و نور بسیار مستقیم صحبت نمی کنیم. بی شک نور بسیار شدید و مستقیم زیبایی به عکس شما نمی دهد، همان طور که از منابع نوری خود نیز با نور ملایم استفاده می کنید باید از منبع نور طبیعی نیز به همان صورت استفاده کنید. نور ظهرگاهی بدترین نور برای عکاسی است چون زاویه تابش این نور به گونه ای است که تابش نور بسیار شدیدی را برای عکاس به ارمغان می آورد و عکاس نیز نمی تواند نور بسیار شدید را کنترل کند، جدا از این مسائل مدل نیز در نور بسیار شدید ظهر احساس راحتی ندارد.
نورطبیعی ارزان است
اگر یک بار برای خرید انواع نورها به مغازه ها رفته باشید در این جا کاملا با من هم دردی می کنید! نور ها و منابع نوری تجهیزات گران قیمتی هستند و یک عکاس نمی تواند از تمام تجهیزات نوری نمونه ای در استودیوی خود داشته باشد. سعی کنید از نور طبیعی بهترین استفاده را بکنید، این نور رایگان است و شما هیچ مبلغی برای استفاده از آن نمی پردازید. باید بدانید که با نور طبیعی چگونه برخورد کنید، این نور در ساعاتی بسیار ارزشمند است و در ساعاتی خیر. استفاده از نور طبیعی در ساعات طلایی کاری است که هر عکاس باهوش و خبره ای باید انجام دهد. هیچ گاه نور در ساعات طلایی را از دست ندهید. برای توضیح بیشتر به نوری که در ساعات اولیه صبح قبل از طلوع آفتاب و بعد از غروب آفتاب وجود دارد نور ساعات طلایی می گویند که بهترین ساعات برای عکاسی هستند. یکی از نکاتی که در استفاده از نور طبیعی باید رعایت کنید استفاده از رفلکتورها است. رفلکتور یک تجهیزات بسیار ارزان قیمت است که هر عکاسی باید داشته باشد. در عکاسی در نور روز همیشه رفلکتور خود را با خود همراه داشته باشید و سعی کنید در مواقعی که نور آفتاب بسیار شدید است و نمی توان آن را کنترل کرد از رفلکتورها استفاده کنید.
عکاسی در فضای باز با آرامش بیشتری انجام می شود
در این موضوع شکی نیست، ممکن است سوژه شما و حتی خود شما در محیط استودیو که پر از نورهای عکاسی است و حتی ممکن است گرما نیز مخاطب را اذیت کند نمی توان با خیال راحت عکاسی کرد. عکاسی در طبیعت و نه در طبیعت در محیط باز و نور طبیعی و استفاده از کمترین تجهیزات به شما کمک می کند تا در هر شرایطی سعی کنید با کمترین امکانات هم بهترین عکس ها را بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر یاد بگیری با نور طبیعی چگونه بهترین عکس ها را بگیرید در نور پردازی مصنوعی نیز بسیار موفق خواهید بود. بی شک نمی توان همه عکس های نورپردازی را در نور طبیعی گرفت و نورهای استودیویی نیز یکی از ارکان اصلی عکاسی هستند.
اگر به عکس عکاسان بسیار نامی نیز دقت کنید به این نکته دست پیدا خواهید کرد که آن ها نیز به کرات از نور طبیعی در عکس های خود استفاده کرده اند. بی شک فقط تجهیزات برای شما بهترین ها را فراهم نمی آورد و این خلاقیت و استفاده بهینه شما از امکانات است که به عکس و روند عکاسی معنا می دهد.
دقت کنید که استفاده از نور طبیعی در عکاسی مستند اجتماعی نیز بسیار موثر است. در عکاسی مستند اجتماعی شما در خیابان منبع نوری جز منبع نوری طبیعی ندارید و باید بدانید که چگونه با منبع نوری برخورد کنید.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که هیچ گاه منبع نوری طبیعی را نادیده نگیرید و سعی کنید هر از چند گاهی با نور طبیعی عکاسی کنید.

بیشتر بخوانید
چگونه از منابع نوری به‌خوبی استفاده کنیم؟
۸ گام برای ثبت تصاویری زیبا از مناظر با تکنیک نوردهی دراز مدت
عکاسی در برف (نوردهی)
جبران نوردهی چیست؟
مثلث نوردهی چیست ؟