09
اکتبر

نکاتی که باید در عرضه عکس در نمایشگاه‌ها رعایت کرد

عرضه عکس در نمایشگاه‌ها یکی از مسائلی است که بسیاری از هنرجویان و حتی افراد نیمه‌حرفه‌ای با آن مشکل‌دارند. بی‌شک فردی که تاکنون عکسی را در هیچ نمایشگاهی عرضه نکرده است بسیاری از نکات ریز برگزاری نمایشگاه را نمی‌داند و همین عدم اطلاع باعث می‌شود تا یک عکس بسیار عالی بسیار بد عرضه شود و زیبایی عکس به چشم نیاید. عرضه عکس در نمایشگاه و نوع عرضه درواقع 50 درصد باقی‌مانده راه است که یک عکاس باید بپیماید و باید بسیار در نوع عرضه دقت کند.

آنسل آدامز عکاس مشهور طبیعت روند دیجیتال ارائه عکس و پرینت عکس را نمی پسندید و تا آنجایی که این تکنولوژی را مشاهده کرد اظهار بی‌علاقگی نسبت به آن نشان داد. آنسل آدامز اگر امروز در جامعه امروزی با چنین رشد تکنولوژی مواجه می‌شد بی‌شک حرف خود را پس می‌گرفت!

بله به لطف تکنولوژی بسیاری از کارهای عکاسان راحت‌تر شده است ولی بازهم سیستم‌ها و کامپیوترها نمی‌توانند تمام وظایف انسانی را انجام دهند.

کالیبره کردن مانیتور

قبل از هر کاری یک عکاس باید یک مانیتور کالیبره داشته باشد، بسیاری از مشکلات و معضلات در عکاسی از همین کالیبره نبودن مانیتور یا صفحه‌نمایش ایجاد می‌شود. روش‌های بسیاری برای کالیبره کردن صفحه‌نمایش وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از نرم‌افزار ادوب گاما است. این برنامه پس از نصب فتوشاپ در کنترل پنل ظاهر می‌شود. نرم‌افزار فتوشاپ گاما این امکان را به شما می‌دهد تا به‌راحتی مانیتور خود را کالیبره کنید، ادوب گاما با تنظیم روشنایی و کنتراست مانیتور شمارا کالیبره می‌کند.

کالیبره کردن باعث می‌شود تا همان چیزی که در مانیتور مشاهده می‌کنید در برگه کاغذ نیز همان تصویر را مشاهده کنید. اگر مانیتور شما کالیبره نباشد ممکن است شما درصد رنگ آبی یا سبز زیادی در تصویر داشته باشید و همین موضوع باعث می‌شود تا کالیبره کردن مانیتور امری ضروری شود.
نمایشگاه عکس

نوع پرینت گرفتن

نکته دیگری که مطرح می‌شود این است که شما می‌خواهید از چه دستگاه پرینتی برای پرینت گرفتن عکس‌های خود استفاده کنید، این حساسیت در انتخاب نوع دستگاه باعث می‌شود. علاوه بر دستگاهی که برای پرینت کار خود استفاده می‌کنیم نوع کاغذ نیز بسیار مهم است. امروزه دو روش بسیار متداول برای پرینت گرفتن استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

پرینترهای Inkjet

این نوع از پرینترها قطرات رنگ را در نقاط بسیار ریز بر روی صفحه کاغذ قرار می‌دهند. پرینترهای Inkjet پیشرفته رنگ و دقت رنگی بیشتری دارد نسبت به پرینترهای معمولی و میان رده و نمونه‌های پیشرفته از رنگ‌های بیشتری نیز برخوردارند.

پرینترهای Inkjet به دودسته با نوع رنگ‌های متفاوت تقسیم می‌شوند. دسته اول رنگ‌دانه‌های پیگمنتی است و دسته دوم پرینتر Inkjet بارنگ دانه‌های مایع هستند. از مزایای جوهرهای پیگمنتی می‌توان مقاومت در برابر آب است که جوهرهای مایع به‌راحتی در آب حل می‌شوند. جوهرهای پیگمنت در طول زمان مقاومت بیشتری نسبت به جوهرهای مایع دارند و این جوهرها یکی از پیشنهادهای بسیار مناسب برای نمایشگاه‌ها است. به‌طورکلی اگر قرار است اثر شما در مدت طولانی در محلی در معرض هوا قرار بگیرد بهتر است تا از رنگ‌دانه‌ها یا جوهرهای پودری و پیگمنتی استفاده کنید.

پرینترهای Lightjet

در پرینترهای Lightjet دیگر ما بارنگ و جوهر و دانه روبرو نیستیم بلکه با نورهایی مواجهیم که این نورها باعث ایجاد رنگ‌بر روی کاغذ ما می‌شوند. در چاپ عکس‌ها با جوهرهای پودری و مایع ما با نقاط رنگی و ملموس روبرو هستیم ولی اینجا دیگر بارنگ ملموسی سروکار نداریم و به همین دلیل دقت نیز در این نوع چاپ بسیار بالا می‌برد.

انتخاب مناسب لابراتوار عکاسی

نمایشگاه عکس
انتخاب لابراتوار مناسب برای چاپ عکس بسیار نکته مهمی است. اولین چیزی که شما باید از یک لابراتوار عکاسی در نظر داشته باشید این است که از کیفیت مناسبی برخوردار باشد و شما نمونه کارهای این لابراتوار را دیده باشید. هنگامی‌که کار خود را به یک لابراتوار می سپرید باید سؤال‌هایی از مسئول کار خود بپرسید که این سؤال‌ها بسیار مهم هستند.
از مسئول لابراتوار در رابطه با نوع چاپگر موردنظر شما، نوع کاغذ، سایز کاغذ، زمان تحویل، قاب اثر و بسیاری موارد دیگر پرس‌وجو کنید و بر روی خواسته‌های خود تأکید کنید تا مسئول لابراتوار به جدی بودن شما پی ببرد.

نمایش اثر چاپ‌شده

اگر شما بوم‌های پارچه‌ای و ابعاد بسیار بزرگی را برای چاپ عکس خود انتخاب کرده‌اید با چالش‌های بسیار بیشتری روبرو هستید و باید بسیار بیشتر از یک اثر کاغذی مراقب اثر خود باشید.

قاب

قاب‌بندی کار مرحله بسیار مهمی است. در وهله اول باید بدانید که مار شما تا چه مدتی قرار است در گالری قرار بگیرد. اگر قرار است کار شما در مدت طولانی در گالری قرار بگیرد باید به جنبه مقاومت بسیار توجه کنید و از متریال هایی استفاده کنید که تا حد امکان از مقاومت بسیار خوبی برخوردارند.

استفاده از رنگ در قاب‌بندی مسئله بعدی است ه باید بسیار به آن توجه کرد. استفاده از قاب سفیدرنگ در دور عکس بسیار تأثیرگذار است و شما می‌توانید برای تأثیرگذاری بیشتر در مخاطب می‌توانید از فریم نازک سیاهی نیز استفاده کنید.

امضا هنرمند

امضای هنرمند در پای‌کار درواقع مرحله آخر است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. درواقع امضای شما شناسنامه کار شما است و باید به زیبایی این امضا و محل قرارگیری آن بسیار دقت کنید. گوشه سمت راست و سمت چپ کار محل مناسبی برای امضا کردن کار است که شما به‌وسیله یک مداد رنگی و نوک پهن می‌توانید این کار را انجام دهید.