01
آگوست

معایب و مزایای استفاده از لنز تله فتو در عکاسی خیابانی

لنز تله فتو در عکاسی خیابانی
در عکاسی خیابانی توجه بسیاری از افراد در هنگام عکاسی به دوربین شما است و اگر از لنز واید و یا لنز نرامال استفاده کنید بی شک در برخی شرایط نمی توانید به راحتی کار خود را انجام دهید و ممکن است برخی از افراد از شما بخواهند که از آن ها عکاسی نکنید. لنز تله فتو برای عکاسی خیابانی در همه زمینه ها مناسب نیست و بی شک استفاده از لنز های نرمال و واید در عکاسی خیابانی نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت ولی در برخی موارد نیز شما می توانید از لنز های تله فتو برای عکاسی استفاده کنید، در برخی از شرایط نیز استفاده از لنز های تله فتو ممکن است به عکس شما آسیب برساند، در کل در این میان به بررسی مزایا و معایب این لنز ها می پردازیم.
اگر از اعتماد به نفس خوبی برخوردار نمی باشید استفاده از لنز های تله فتو برای شروع عکاسی خیابانی می تواند به شما کمک کند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که نباید به استفاده از لنز های تله عادت کنید و باید بیاموزید که در برخی موارد بسیار خاص و سخت از لنز تله استفاده کنید؛ استفاده از لنز های نرمال برای عکاسی خیابانی بهترین پیشنهاد است.
یکی از نکات مثبت عکاسی با لنز تله عکاسی بدون جلب توجه است. در برخی شرایط شما می خواهید که واکنش طبیعی افراد رد زندگی روزمره را عکاسی کنید و نمی خواهید که مردم جلوی دوربین شما ژست بگیرند، در بسیاری از شرایط اگر از لنز های نرمال استفاده کنید مجبور هستید به سوژه نزدیک شوید و شوژه نیز ناخود آگاه محو دوربین شما می شود و این یک واکنش طبیعی است. این موضوع بسیار مهم است و شما برای ثبت ناب ترین لحظات انسانی در عکاسی خیابانی می توانید از لنز تله استفاده کنید. در برخی از شرایط که محیط بسیار شلوغ است و شما از ترس جان و امنیت دوست ندارید درگیر شلوغی شوید ولی دوست دارید عکاسی کنید استفاده از لنز های تله پیشنهاد بسیار خوبی است.
یکی دیگر از ویژگی های بسیار مثبت لنز های تله این است که این لنز های پرسپکتیو شما را تغییر نمی دهند و شما می توانید با خیال راحت بر روی سوژه خود زوم کنید و از هر زاویه ای از سوژه عکاسی کنید.
یکی دیگر از فواید استفاده از لنز های تله در عکاسی خیابانی است که شما می توانید از دیتیل ها و کادرهای بسته استفاده کنید و از این کادرها برای ثبت زوایای دید خاص استفاده کنید، معمولا در عکاسی خیابانی، عکاسان به کادرهای بسته بسیار خاص توجهی نمی کنند ولی شما می توانید با استفاده از لنز تله این موضوع را به خوبی ثبت کنید.
ترکیب بندی قوی نیز یکی دیگر از فواید استفاده از لنز های تله است. در استفاده از لنز های تله شما توجه بیشتری به ترکیب بندی خواهید داشت، این موضوع ناخودآگاه پدید می آید، یعنی شما در عکاسی با لنز تله به دلیل بسته بودن زاویه ناخودآگاه درگیر ترکیب بندی می شودی و سعی می کنید ترکیب بندی بسیار بهتری ارائه دهید.
یکی دیگر از فواید استفاده از لنز های تله در عکاسی خیابانی درگیر شدن با جزئیات است. بی شک لنز زوم و لنز زاویه بسته جزئیات بسیار بیشتری به شا می دهد و شما را بیشتر متوجه جزئیات می کند تا کلیات موضوع، همین مسئله شما را ریز بین تر می کند به شما کمک می کند تا بتوانید زاویه دید بهتری داشته باشید.

telephoto lens

البته در این میان باید به نکات منفی استفاده از لنز های تله نیز اشاره کرد که یکی از نکات منفی بسیار بارز و مهم این لنز ها وزن بسیار زیاد لنز ها است. در عکاسی خیابانی، عکاس سعی دارد تا از اجزا و تجهیزات بسیار سبکی استفاده کند و حتی لنز هایی نیز مخصوص عکاسی خیابانی تولید شده اند که از وزن بسیار کمی برخوردار هستند و به عکاس این امکان را می دهند که در هر شرایطی دوربین خود را همراه خود داشته باشید. اگر حمل نقل وسایل سنگین در حین عکاسی خیابانی برای شما سخت است می توانید از لنز های کوچک تر استفاده کنید.
یکی از موضوع های بسیار مهمی که در بررسی لنز های تله مورد توجه قرار می گیرد این است که نورگیری لنز های تله بسیار بزرگ و فاصله کانونی طولانی از لنز های عادی کمتر است و ممکن است عکاس در شرایط عکاسی بسیار سریع با مشکل مواجه شود. پس اگر عکاسی شما به سرعت بسیار زیادی نیاز دارد لنز تله برای عکاسی شما گزینه مناسبی نیست.
در عکاسی تله فتو پس زمینه عکس ها به توجه زیادی نیاز ندارد و در استفاده از این لنز ها سوژه است که از اهمیت خاصی برخوردار می شود، اگر برای شما فوکوس بودن کل صحنه مهم است از لنز های تله فتو استفاده نکنید.
لنز های تله در عکاسی خیابانی بیشتر دید سینمایی به ما می دهد و دید هنری زیبایی به ما می دهد ولی در استفاده از لنز های واید ما با دید مستند رو به رو هستیم و مخاطب می تواند به استناد عکس صحبت کند.

اگر قصد استفاده از لنز تله فتو برای عکاسی خیابانی را دارید به این نکته توجه کنید که شما باید نوع عکاسی مستند خود را مشخص کنید و سعی کنید در مکان های بسیار شلوغ از لنز تله برای عکاسی مستند استفاده نکنید، هم خطر دوربین شما را تهدید می کند و هم ممکن است در شلوغی نتوانید عکس هایی که می خواهید را بگیرید.

بیشتر بخوانید
لنز تله فوتو چیست
لنز زوم در برابر لنز پرایم؛ آیا هنوز استفاده از لنز زوم توجیه دارد؟
شرکت نیکون هم بالاخره لنز فیش آی ۸-۱۵mm را تولید کرد