23
ژوئن

عکس 360 درجه را بشناسیم

دنیای واقعیت مجازی جنبه‌های متفاوتی را وارد عکاسی کرده است و یکی از تازه‌واردهای دنیای عکاسی، عکاسی 360 درجه است. ممکن است شما بارها عکس‌های 360 درجه را در فیس بوک و یا فضای مجازی مشاهده کرده باشید، عکس 360 درجه به شما این امکان را می‌دهد تا همه قسمت‌های صحنه را مشاهده کنید و در یک تصویر تمام قسمت‌های آن صحنه را ببینید.

عکس‌های 360 درجه زیادی دیده‌شده و افراد بسیار زیادی عکس‌های 360 درجه می‌گیرند ولی برای عکاسی 360 درجه لوازمی نیاز داریم. دوربین‌های 360 درجه معمولاً دارای دو لنز یا سه لنز هستند که این لنزها فاصله و زاویه متفاوتی دارند. درواقع در این دوربین‌ها هر لنز تصویری جداگانه تهیه می‌کند و سپس این تصاویر باهم ترکیب می‌شود و یک عکس 360 درجه ساخته می‌شود.

در تصویر زیر شما تصاویری را مشاهده می‌کنید که این تصاویر، تصویرهای یک دوربین 360 قبل از ترکیب شدن هستند.

به‌وسیله یک نرم‌افزار این تصاویر به‌صورت خودکار به یک تصویر 360 درجه واقعی تبدیل می‌شوند.

در لینک زیر می‌توانید صفحه هنرمندی را مشاهده کنید که این عکاس، درزمینهٔ عکاسی 360 درجه فعالیت می‌کند و تصاویر بسیار خوبی نیز ثبت کرده است:

عکس 360 درجه، توصیه می‌شود این عکس‌ها را در لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی در ابعاد بزرگ مشاهده کنید.

چرا از عکس‌های 360 درجه استفاده کنیم؟

در دنیایی که تکنولوژی هرلحظه در حال گسترش است نمی‌توان جواب دقیقی برای این سؤال پیدا کرد، اگر بخواهیم جواب قانع‌کننده‌ای به این پرسش بدهیم باید بگوییم اگر فردی بخواهد اطلاعات دقیقی از یک اتاق، یک صحنه و یا یک منظره پیدا کند با یک عکس 360 درجه به‌راحتی تمام اطلاعات از مکان دریافت می‌شود ولی اگر از یک لنز معمولی استفاده شود حداقل فرد باید صحنه را در دو یا سه عکس مجزا درک کند و حتی ممکن است خطای دید نیز در این میان دخیل باشد. پس اگر بخواهیم موقعیت دقیق یک مکان را درک کنیم دوربین 360 درجه می‌تواند بسیار به ما کمک کند.

بی‌شک شما عکس‌های 360 درجه گوگل را بارها دیده‌اید، در این زمینه عکس‌های 360 درجه به پروژه‌های علمی بسیار کمک کرده‌اند، پس یکی دیگر از استفاده‌های مثبت عکس‌های 360 درجه همین زمینه‌های علمی است که بسیار مورداستفاده بشر قرار می‌گیرد، حتی یک دوربین 360 درجه در بسیاری از زمینه‌های پزشکی نیز می‌تواند به کمک بشر بیاید.

 

در سال گذشته فیس بوک از عکس‌های 360 درجه در شبکه اجتماعی خود پشتیبانی کرد و تا به امروز می‌توان در فیس بوک، فیکلر، و یوتیوب عکس‌های 360 درجه را مشاهده کرد. شاید دوربین‌های 360 درجه هنوز بسیار رایج نشده‌اند ولی در آینده‌ای نزدیک می‌توان دوربین 360 درجه را در دست بسیاری افراد دید.

دوربین‌های 360 درجه

شاید تعجب کرده باشید که متوجه شدید عکاسی 360 درجه نیز تجهیزات خاص خود را دارد. تا چند سال پیش شاید تجهیزات عکاسی 360 درجه همه‌جا پیدا نمی‌شد ولی امروزه این دوربین‌ها و بسیاری از تجهیزات این دوربین‌ها بسیار فراوان شده‌اند. عکاسی با دوربین 360 درجه بسیار آسان است و این دوربین‌ها بسیار سبک و کوچک هستند.

در سالی که گذشت دوربین‌های 360 درجه بسیار خوبی معرفی شد و این موضوع نشان می‌دهد که این ژانر از عکاسی روبه‌پیشرفت است. دوربین‌های 360 درجه بسیار ساده و همه‌فهم هستند و بسیار ارزان‌قیمت و هر فردی می‌تواند به‌راحتی این دوربین‌ها را تهیه کند و به‌راحتی عکاسی با آن‌ها را بیاموزد. در این زمینه برندهای بسیار معتبری مانند سامسونگ، ال جی، ریکو، فعالیت دارند.

حتی دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیز توانایی عکاسی 360 درجه رادارند، برای عکاسی با گوشی هوشمند ابتدا باید دید که گوشی هوشمند شما از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا نه و اگر پشتیبانی می‌کند این نوع از عکاسی تنظیمات خاصی دارد و عکاس باید قوانینی را در حین عکاسی رعایت کند.

روش‌هایی برای عکاسی 360 درجه

در عکاسی 360 درجه باید این نکته را در نظر داشته باشید که همه‌چیز درصحنه ثبت می‌شود پس باید به این نکته و محیط اطراف خود بسیار توجه کنید، اگر می‌خواهید عکس 360 درجه بسیار با دقتی بگیرید بهتر است از تایمر استفاده کنید و دوربین را بر روی تایمر قرار دهید. در عکس 360 درجه، مخاطب همه‌چیز را با جزئیات می‌بیند در رابطه با جزئیات بسیار حساس باشید.

یکی از تجهیزاتی که در عکاسی 360 درجه بسیار به شما کمک می‌کند سه‌پایه عکاسی 360 درجه است، این سه‌پایه می‌تواند بسیار به عکاسی در شما کمک کند و این سه‌پایه به‌شدت پیشنهاد می‌شود.

هنگام عکاسی 360 درجه مواظب باشید تا عنصری در فاصله بسیار نزدیک با لنز شما نباشد و سعی کنید در فاصله‌ای با عناصر قرار بگیرید.

عکاسی 360 درجه هنوز به قوت لازم نرسیده است و اگر در این زمینه کنجکاو هستید می‌توانید خودتان تجربه کنید و به دست بیاورید، تماشای کارهای عکاسان این زمینه نیز بسیار مؤثر است.

بیشتر بخوانید
داینامیک رنج در عکاسی چیست