عکاسی پرتره در طبیعت
20
آوریل

عکاسی پرتره در فضای باز و طبیعت

هنر و به خصوص هنرهای تجسمی ریشه در زیبایی شناسی داشته و به همین دلیل عکاسی پرتره در فضای باز به عنوان یکی از تکنیک ها و فنون عکاسی دارای ریزه کاری ها و رعایت اصول و قواعدی است که سعی می کنیم تا در این مطلب شما را بیشتر با آنها آشنا سازیم. اغلب عکاسان حرفه ای در دوره های آموزش عکاسی مقدماتی و پیشرفته شرکت نموده و در این راه تجربه های زیادی کسب کرده اند. آشنایی با روش ها و متد عکاسی مدرن و به خصوص عکاسی پرتره در فضای باز می تواند شما را بیشتر از همیشه به این رشته هنری بی نظیر و اسرار دنیای عکاسی آشنا سازد.  شما این فرصت طلایی را پیدا می کنید تا در عکاسی پرتره در فضای باز با کشف تصاویر الهام بخش در واقع حس و حال تصاویر را به بینندگان منتقل کنید.

مشتاقان هنر عکاسی از هر تصویر و هر فرصتی برای تبدیل و خلق تصاویر زیبا و به یادماندنی استفاده می کنند. شما قادر خواهید بود تا با ساده ترین روش های ممکن موفق به کشف دنیای تصاویر و پرتره های به یاد ماندنی شوید. برای این کار لازم است تا ضمن آشنایی و آموزش عکاسی مقدماتی و شرکت در دوره هایی که بدین منظور در نظر گرفته می شوند با فنون و تکنیک های عکاسان حرفه ای در این زمینه نیز بیشتر آشنا شوید. هر چند برای کسانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند ممکن است عکاسی از مردم بسیار وحشتناک باشد با این وجود پیشنهاد می کنیم بدین منظور در ادامه این مطلب نیز با ما همراه باشید تا بتوانید در زمینه تکنیک ها و فنون عکاسی پرتره در فضای باز و روش های عکاسی پرتره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در مورد عکاسی پرتره در فضای باز بیشتر بدانیم

برای آشنایی با فنون عکاسی لازم است تا وسواس و ظرافت خاصی در انتخاب تصاویر داشته باشیم. بدون شک مشاهده چهره افراد مختلف و از جمله هنرمندان یا سیاستمداران می تواند انگیزه خوبی را برای سایر کسانی که می خواهند گام های اساسی را در این زمینه بردارند فراهم نماید. از همین رو آشنایی با اصول عکاسی پرتره و به خصوص عکاسی پرتره در فضای باز و یا شناخت جامع و آموزش عکاسی مقدماتی می تواند از هر لحاظ در موفقیت های اساسی این افراد موثر واقع شود. شما می توانید در حالت عادی از کنار چهره ها تیپ ها یا مناظر مختلف بی تفاوت عبور کنید ولی زمانی که مشوق های لازم را برای عکاسی پیدا کردید قطعا هیچ چیزی برای شما بی اهمیت جلوه نخواهد کرد. به همان اندازه که شما به عکاسی آشیانه های پرندگان یا مناظر حیات وحش علاقه دارید، می توانید بر روی چهره های مختلفی نیز تمرکز کرده و از جلوه های گوناگونی برای نمایش پرتره های اشخاص استفاده نمایید.

عکاسی پرتره در طبیعت

عکاسی پرتره در فضای باز با عکاسی پرتره در طبیعت و در مکان های مختلفی از قبیل مجالس عروسی، مهمانی و جشن تولدها متفاوت باشد. شما در این مکان ها به دلیل محدودیت مکانی امکان استفاده از تمام تجهیزات موجود را نخواهید داشت و به همین دلیل لازم است تا از تکنیک های مختلف در این زمینه استفاده نمایید. فراموش نکنید که این فقط کودکان نیستند که می توانند به شما پرتره های درخشانی بدهند بلکه همه ی افرادی که به نحوی با شما در ارتباط هستند نیز می توانند منبع مناسبی برای عکاسی پرتره در فضای باز باشند. به عنوان مثال پدربزرگ ها یا مادر بزرگ ها می توانند سوژه های مناسبی باشند. جذابیت هنر عکاسی و به خصوص عکاسی پرتره در فضای باز می تواند افراد زیادی را به این حوزه بکشاند. اصولا یکی از دشوارترین کارها در هنر عکاسی استفاده از چهره هایی است که تمایلی ندارند تا پرتره آنها توسط شما به عنوان یک تصویر زیبا و ماندگار معرفی شود.

نکاتی که باید برای عکاسی پرتره در طبیعت رعایت کنیم

ارتباط با سوژه

لازم است تا شما در مقام یک عکاس یا حتی سوژه بتوانید تعامل و هماهنگی مناسبی با دوربین داشته باشید. در واقع کار عکاسی پرتره در فضای باز کنترل سوژه یا تصاویر موجود در کادر مربوطه نیست بلکه برقراری یک نوع ارتباط سازنده در بین آنها می باشد به نوعی که بتوان با سوژه ارتباط بسیار مناسبی برقرار کرد. عکاسی پرتره در فضای باز به شما گستره انتخابی بیشتری می دهد و از همین رو عکاس برای دستیابی به هدف خود می تواند تا به دفعات متعددی از ژست ها و موقعیت و نیز از زوایای مختلفی روی چهره فرد فوکوس کرده و عکس بگیرد. در حین انجام مراحل عکاسی گفتگو در خصوص موضوعات مختلف می تواند اعتماد سازی مناسبی را از جانب سوژه در پی داشته باشد.

آشنایی با نور در عکاسی پرتره در طبیعت

لازمه عکاسی پرتره در فضای باز بهره گیری از نور و زاویه های مختلف آن است. بدین معنا که می توان از نور در جهات مختلفی استفاده کرد. تفاوت عکاسی پرتره در فضای باز با سایر شیوه های عکاسی پرتره بیشتر با نوع نوردهی یا نورپردازی آن مرتبط است. در نوردهی عکاسی پرتره در فضای باز لازم است تا اوقات طلایی و درخشان عکاسی در نظر گرفته شود این زمانهای طلایی اغلب در اوایل روز و اواخر روز می باشد. بدین معنی که می توان صبح ها یا در بعد از ظهرها زمانی که خورشید به عبارتی در پایین ترین حد خود ظاهر می شود می توان تصاویر درخشانی را خلق نمود. در فصول زمستان یا پاییز می توان پرتره هایی بسیار زیبا و عالی خلق کرد. یادتان باشد نور نباید مستقیما به صورت سوژه شما بتابد چرا که به نوعی ترکیب رنگها، کنتراست و هارمونی رنگها را به هم می ریزد.

پرهیز از یکنواخت بودن تصاویر در عکاسی

برای دستیابی به بهترین روش عکاسی پرتره در فضای باز لازم است تا در جهات مختلفی حرکت کنید. از بین تمام این تصاویر می توانید یک یا چند تصویر دلخواهتان را انتخاب کنید. حتما از ایجاد نورهای مستقیم یا پشت سر باشد که عکس را خراب می کند. به جرات می توان گفت یکی از مواردی که می تواند از ضعف های اساسی عکاسی پرتره در فضای باز قلمداد شود نور مستقیم است که عکاسی پرتره در فضای باز را با مشکلاتی مواجه می کند.

همواره یکی از مواردی که در آموزش عکاسی مقدماتی به آن توجه می شود محل قرار گیری عکاس می باشد. در عکاسی پرتره در فضای باز نیز به دلیل عدم کنترل نور طبیعی این شرایط می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که با احاطه و استفاده از روش هایی مانند هود و جلوگیری از حالت لنز فلیر با ابزار بسیار ساده ای مانند انواع مقوای تیره رنگ یا سیم این مشکل را رفع نمود.

حفظ پس زمینه در عکاسی پرتره در طبیعت

یکی از مواردی که بعد از اعضای صورت می تواند در عکاسی پرتره در فضای باز به شما کمک کند استفاده از پس زمینه های عالی و تاثیر گذار می باشد. از همین رو توصیه می شود تا پس زمینه هایی مناسب ایجاد نمایید که بتواند به زیبا سازی و ایجاد پرتره های رویایی و موفقی منجر شود. غالبا پس زمینه چندان وضوح بالایی ندارد چرا که در غیر اینصورت پرتره و جذابیت چهره را زیر سوال می برد. هدف ما از عکاسی پرتره در فضای باز استفاده از امکانات وسیع تری است که این روش در اختیار ما قرار می دهد. البته ابتکارات و خلاقیت های عکاس نیز تا حدود زیادی در این زمینه موثر است. شما می توانید پس زمینه را با بهره گیری از ژل های رنگی مختلف به رنگ های مختلفی در بیاورید تا در نهایت به رنگ مورد علاقه خودتان دست پیدا کنید. هر چند پس زمینه های ساده تر  بیشتر می توانند به شما یاری برسانند چرا که به تعبیری پس زمینه های شلوغ تمرکز را از بیننده می گیرند. پس از فوکوس روی صورت بدون شک پس زمینه پرتره در رتبه بعد قرار می گیرد. این نکته نیز که از ظرایف هنر عکاسی پرتره در فضای باز می باشد در آموزش عکاسی مقدماتی باید آموزش داده شود.

تمرکز روی چشمهای سوژه

شاید شما هم این جمله‌ی انگلیسی را شنیده باشید که «چشم‌ها پنجره‌ای به روح انسان هستند». و اگر عکاس باشید، احتمالا منظور این جمله را در پرتره‌هایتان کاملا درک کرده‌اید. چشم‌های سوژه باید کانون توجه هر پرتره‌ای باشند. این یعنی، نقطه‌ی فوکوس شما باید روی چشم سوژه باشد تا به حداکثر میزان وضوح و شارپنِس در چشم‌ها برسید. اگر چهره‌ی مدل‌تان کاملا روبه‌روی شما نیست، روی چشمی که به لنزتان نزدیک است فوکوس کنید.اگر با عمق میدان کم عکاسی کنید، فوکوس روی چشم‌ها باعث خواهد شد پوست سوژه هم لطیف‌تر به نظر برسد که همیشه یک نکته‌ی مثبت در عکاسی پرتره است. به طوری که معمولا وقت زیادی از مرحله‌ی ادیت و روتوش عکس را به خود اختصاص می‌دهد.

استفاده از کلوزاپ های مختلف از جمله ویژگیهای تفکیک ناپذیر در این زمینه می باشد که عکاسی پرتره در فضای باز را متحول کرده است. در واقع اولین نقطه ای که بیننده تصاویر با آن مواجه می شود چشمهای فرد است. یعنی به عبارتی ارتباط بیننده از این طریق ایجاد می شود. به همین دلیل لازم است تا در عکاسی پرتره در فضای باز به این موضوع اهمیت خاصی داده شود. میزان وضوح یا شارپنس در چشمها می تواند زیبایی و جذابیت بی نظیری به عکس های شما بدهد. شما از طریق چشمهای شخص می توانید عمق حس و حال موجود در پرتره یا حاکم بر فضای آن را درک کنید.

با عمق میدان کم عکاسی کنید

این یکی از نکاتی‌ست که از همان ابتدا به تمام عکاسان پرتره گفته می‌شود. تا جایی که لنز و نحوه‌ی استقرار سوژه به شما اجازه می‌دهند، عمق میدان را در عکس‌هایتان کم کنید.با کم کردن عمق میدان، پس‌زمینه‌ی عکس اصطلاحا به «بوکه» تبدیل می‌شود. و داشتن بوکه‌ی جذاب، می‌تواند پرتره‌های معمولی را به عکس‌هایی بسیار زیبا تبدیل کند. (کیفیت بوکه، مستقیما به کیفیت لنز شما بستگی دارد.)

عکاسی پرتره در طبیعت

حواس‌تان به تراز سفیدی (white balance) باشد

تراز سفیدی، باید بسته به نوع نور تنظیم شود. تنظیم دستی وایت بالانس با اندازه‌گیری دمای نور (واحد: درجه‌ی کلوین) قابل انجام است که به دلیل دشواری و نیازمندی به تجهیزات خاص، معمولا عملی نیست. اما هر دوربین دیجیتال دارای تنظیمات پیش‌فرض مختلفی برای عکاسی در حالت‌های مختلف نور است که استفاده از آن‌ها می‌تواند تراز سفیدی عکس‌های شما را بهبود ببخشد. مثلا برای عکاسی در فضای باز، می‌توانید از تراز سفیدی حالت سایه یا ابری یا نور مستقیم خورشید استفاده کنید.

اما توصیه‌ی من این است که اگر می‌توانید تنظیمات مربوط به تراز سفیدی را در حالت اتوماتیک رها کنید تا خود دوربین میزان گرم یا سرد بودن نور و رنگ‌ها را مشخص کند.اگر کارت خاکستری دارید، می‌توانید در هر محیطی که قرار است در آن عکاسی کنید، یک عکس هم از کارت‌تان بگیرید. این کار باعث می‌شود بتوانید -موقع ادیت عکس‌ها- تراز سفیدی درست را به راحتی تعیین کنید.

تراز سفیدی(white balance(

همیشه با فرمت خام (raw) عکاسی کنید

همان‌طور که می‌دانیم، فرمت معمولی عکس -تقریبا در تمام دوربین‌ها- فایل‌هایی با پَس‌وَند «.jpg» تولید می‌کند. اما اگر تنظیمات دوربین دیجیتال‌تان را روی عکس‌برداری با فرمت خام (raw) قرار دهید، بسته به برند دوربین‌تان فایل‌هایی با پس‌وند متفاوت خواهید داشت. مثلا برای من که با دوربین نیکون عکاسی می‌کنم، فرمت خام پس‌وند «.nef» دارد.

اما فارغ از پس‌وند فایل ذخیره‌شده در کارت حافظه‌ی دوربین‌تان، فرمت خام امکان اِدیت بسیار راحت‌تر عکس‌هایتان را در اختیار شما خواهد گذاشت. کافی‌ست یک نرم‌افزار ویرایش عکس که قابلیت باز کردن این نوع فایل‌ها را داشته باشد روی کامپیوتر یا گوشی موبایل‌تان نصب کنید.

دلیل این قابلیت به زبان ساده این است که در عکس‌های خام، تقریبا هیچ ادیتی در خود دوربین روی عکس انجام نمی‌شود و شما می‌توانید اطلاعات دست‌نخورده‌ی ظبط‌شده را به هر شکلی که می‌خواهید تغییر دهید. اما در فرمت‌های دیگر، بخشی از این اطلاعات عملا پردازش شده و دست شما در تغییر آن‌ها بسیار بسته‌تر است.

مهم‌ترین تنظیماتی که به راحتی در فرمت خام قابل تغییرند، تراز سفیدی و میزان نور دیدن عکس در اجزای مختلف‌اش هستند. علاوه بر این، بسته به کیفیت دوربین شما و سنسورش، فرمت خام به شما اجازه خواهد داد تا بخش‌هایی از عکس که بیش از حد یا کم‌تر از میزان لازم نور دیده‌اند (over-exposed یا under-exposed) را احیا کنید و از سفیدی یا سیاهی مطلق رها شوید. امکان تغییر تراز سفیدی با یک کلیک، باعث می‌شود موقع گرفتن عکس‌هایتان دیگر نیازی به فکر کردن در این مورد نداشته باشید و بتوانید با خیال راحت‌تر و با تراز سفیدی اتوماتیک عکاسی کنید.

عکاسی پرتره در طبیعت

به جهت تابش نور توجه کنید

برای عکاسی در فضای باز، می‌توانید مدل یا سوژه‌ی عکس‌تان را در سه حالت کلی داشته باشید: رو به نور، پشت به نور، با زاویه‌ای کم‌تر از ۱۸۰ درجه نسبت به نور (نور از کنار). و در هر سه حالت باید به سایه‌های ایجادشده روی صورت مدل‌تان توجه کنید.

اگر تجهیزات لازم را ندارید یا زیر نور مستقیم آفتاب و آسمانی بدون ابر عکاسی می‌کنید، توصیه‌ی من حالت سوم است. سعی کنید زاویه‌ی تابش خورشید با صورت سوژه‌تان کم‌تر از ۹۰ درجه باشد. یعنی نور به یک سمت از صورت او بتابد و نصف دیگر، کمی در سایه باشد. (نصف صورت روشن، نصف دیگر تیره) (نور از جلو و زاویه‌ی حدود ۴۵ درجه معمولا به‌ترین نتیجه را به هم‌راه دارد.)

اما این انتخاب، بیش‌تر از هر چیز دیگر به سلیقه‌ی شما بستگی دارد. اگر مدل‌تان رو به نور باشد، خورشید مستقیما به چشم‌هایش خواهد تابید و واکنش طبیعی او در برابر نور شدید، بستن چشمان‌اش خواهد بود. این مسئله، می‌تواند به حالت طبیعی چهره و در نتیجه، زیبایی پرتره لطمه بزند.

از طرف دیگر، اگر سوژه‌ی شما پشت به نور باشد، تفاوت نوری که به صورت او می‌تابد با نور موجود در پس‌زمینه می‌تواند به قدری زیاد شود که پس‌زمینه‌ی عکس را در سفیدی و نور مطلق یا سوژه را در تاریکی و سیاهی مطلق فرو ببرد. ممکن است با این اتفاق مشکلی نداشته باشید یا حتی بخواهید عکس‌های ضدنور بگیرید. اما در هر صورت باید به جهت تابش نور دقت کنید. (البته این حالت با استفاده از تجهیزات نورپردازی مثل فلاش اکسترنال یا استروب، قابل حل است.)

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پرتره‌هایی که در سایه گرفته شوند، معمولا به‌تر از کار درمی‌آیند. پس به جهت تابش نور و موقعیت‌هایی که در آن‌ها امکان استفاده از سایه‌ی اجسام مختلف وجود دارد، توجه کنید و سعی کنید حداقل صورت مدل‌تان کاملا در سایه باشد. من معمولا زیر درخت‌ها عکاسی می‌کنم! این کار دست شما را بازتر خواهد گذاشت.

علاوه بر این‌ها، تابش مستقیم نور خورشید به لنز دوربین، می‌تواند باعث ایجاد پدیده‌ای به نام فلِر (flare) شود. می‌شود از این پدیده به عنوان یک ابزار برای خلاقیت بیش‌تر و ساختن یک فضای خاص در عکس‌ها استفاده کرد. اما در بیش‌تر عکس‌ها، فلر یک مزاحم است. استفاده از لنزهای باکیفیت و داشتن هود (hood) روی لنز، می‌تواند مانع ایجاد فلر در عکس‌ها شود.

ادیت و روتوش عکس را یاد بگیرید

یکی از نرم‌افزارهای ادیت عکس را انتخاب کنید و ادیت‌های اصلی و روتوش پرتره را با آن یاد بگیرید. اکثر عکاسان حرفه‌ای از مجموعه‌ی نرم‌افزارهای ادوبی برای این کار استفاده می‌کنند. من تمام عکس‌هایم را با فتوشاپ (photoshop) ادیت می‌کنم. بعضی از عکاسان از لایت‌روم (lightroom) استفاده می‌کنند و برخی دیگر از ترکیب هردو یا نرم‌افزارهای دیگر. هرکدام را که دوست دارید انتخاب کنید و کم‌کم در استفاده از آن به‌تر شوید.

ادیت خوب می‌تواند فضای عکس را تا حد زیادی تغییر دهد و یک پرتره‌ی معمولی را به عکسی فوق‌العاده تبدیل کند. علاوه بر این، استفاده از فرمت خام و پروفایل خنثی که در نکات بالا توصیه شدند، فقط زمانی به نتیجه‌ی مطلوب می‌رسد که بتوانید عکس‌تان را به به‌ترین شکل ممکن ادیت کنید.

بیشتر بخوانید: