عکاسی پرتره در شب
04
مارس

عکاسی پرتره در شب

شاید بسیار از افراد گمان کنند که عکاسی پرتره در شب امکان پذیر نبوده و یا نیاز به تجهیزات حرفه ای داشته، اما با امکاناتی ساده و کمی خلاقیت می توان در شب نیز عکاسی پرتره را با کیفیت مناسب و قابل قبولی انجام داد. عکاسی پرتره در شب نیاز به نور دارد تا بتوانیم کیفیت عکس را بالا تر ببریم؛ پس به این ترتیب باید حتما از منابع نور مانند فلاش و یا چراغ های مختلف استفاده کنیم. این موضوع کمک می کند تا بتوان سوژه را در تاریکی، بهتر و واضح تر مشاهده کرد. عکاسی پرتره در شب نیاز به تجربه کافی دارد، زیرا باید یک سری از موارد را به صورتی هماهنگ کرد تا کیفیت عکس را بالا تر ببریم و از تاریکی شب و نور چراغ های موجود بهترین استفاده را داشته باشیم و در واقع از این فاکتورها برای زیبا سازی عکس نیز تا حدودی استفاده کنیم. اگر سلیقه خوبی در این زمینه داشته باشیم و به اندازه کافی در زمینه عکاسی تجربه کسب کرده باشیم، می توان عکس هایی که در شب گرفته می شود را حتی زیبا تر از عکس های پرتره در روز ثبت نمود. این موضوع باعث شده تا عکاسان حرفه ای، عکس های بسیار زیادی را در شب ثبت نمایند. اگر علاقه مند به دانستن نکات عکاسی پرتره در شب هستید، با ما در این مقاله همراه شوید.

تجهیزات

در این آموزش فرض می‌شود که شما از دوربینی با فلاش اکسترنال استفاده میکنید. شما برای این نوع عکاسی می‌توانید از هر سطح لوازمی که میخواهید استفاده نمایید، که می‌تواند از یک فلاش معمولی تا یک پک نوری سه گانه و هد سیستم باشد.

همچنین شما باید لوازم خود را در مکان مورد نظرتان تنظیم کنید. اگر محل عکاسی شما چندین کیلومتر با شما فاصله دارد کیفتان را آماده کنید. تنها چیزی که بدتر از حمل کردن لوازم عکاسی میباشد، حمل کردن آن در طول شب است.

بیشتر بخوانید:عکاسی در شب با موبایل

عکاسی پرتره در شب و اهمیت نور در پس زمینه

معمولا در هر شهری که باشید، در شب می توانید خیابان هایی را پیدا کنید که دارای چراغ های بسیار زیادی باشد. این چراغ ها اگر در پس زمینه عکس پرتره قرار بگیرند، می توانند جلوه خاصی به عکس بدهند. بدین ترتیب استفاده از نور چراغ های سطح شهر می تواند یکی از شگرد ها برای افزایش کیفیت عکاسی در شب باشد. زیرا هر چقدر پس زمینه عکس زیباتر باشد، عکس جلوه ی بسیار بیشتری خواهد داشت.

عکاسی پرتره در شب بدون نور پس زمینه هم امکان پذیر است و معمولا در این موارد پس زمینه مشکی می باشد. این نوع پس زمینه برای برخی از عکس ها مناسب و برای برخی دیگر نامناسب است. انتخاب سبک پس زمینه بیشتر به سلیقه عکاس بستگی دارد؛ به همین خاطر افرادی که سلیقه بهتری داشته باشند، می توانند در عکاسی به موفقیت های بیشتری برسند. زیرا می توانند از خلاقیت های خود استفاده نموده و عکس هایی را ثبت کنند که برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته باشد. عکاسی پرتره در شب می تواند یکی از جذاب ترین نمونه از عکاسی ها باشد.

ر از چندین نور برای عکسبرداری استفاده می‌کنید، کنترل بیشتری برای خارج کردن نور محیطی از عکس و نورپرداری منحصراً با فلاش خواهید داشت. به این صورت باید فلاشها را در پس زمینه قرار دهید تا صحنه را روشن سازد. با آن کار می‌توانید از سرعت شاتر بالاتری بهره ببرید و نوردهی سوژه را با پس زمینه تراز نمایید.

نور در عکاسی شب

اگر چنین لوازمی در اختیار ندارید، بهتر است که اجازه دهید که نور محیطی در تصویر حضور داشته باشد و سعی نکنید آن را حذف کنید. برای اینکار از سرعت بسیار پایین شاتر بهره ببرید. توجه داشته باشید که طولانی‌تر کردن سرعت شاتر هیچ تاثیری بر نوردهی فلاش شما نخواهد داشت. من معمولا برای بدست آوردن یک نوردهی محیطی خوب از نور سنج دوربین استفاده میکنم.

تنظیمات را تعیین میکنم و با استفاده از تنظیمات روشنایی فلاش را اضافه میکنم تا دو منبع نورم را تراز کنم. در چنین مواردی پس زمینه از روشنایی کمتری برخوردار خواهد بود. همچنین این تکنیک برای مواقعی که نور محیطی زیادی بر سوژه تابیده نمیشود بسیار مفید خواهد بود.

عکاسی پرتره در شب و استفاده از نور اماکن مختلف

معمولا ممکن است افرادی بخواهند با ساده ترین تجهیزات و بدون استفاده از وسایل حرفه ای، عکاسی پرتره در شب را با بهترین کیفیت انجام بدهند. از آنجا که نور یکی از حیاتی ترین پارامتر ها برای عکاسی پرتره در شب به شمار می رود، می توان از نور اماکن مختلف برای گرفتن عکس استفاده نمود. زیرا معمولا انواع مغازه ها، هتل ها و یا هر مکان دیگری در شب از چراغ های بسیار زیادی برای روشنایی استفاده نموده، بدین ترتیب می توان به راحتی عکس پرتره باکیفیت را در شب ثبت نمود.

این موضوع باعث می شود تا بتوان به نقاط مختلف رفته و از زیبایی های انواع موقعیت ها نیز برای بهتر شدن جلوه عکس استفاده نمود. مثلا اگر در کنار یک هتل، مسجد و یا فروشگاه باشید و عکسی را ثبت نمایید، معمولا عکس جلوه زیبا تری نسبت به یک مکان تاریک و بدون هیچ نکته قابل توجهی خواهد داشت. بدین ترتیب استفاده از نور اماکن مختلف در عکاسی پرتره شب می تواند یکی دیگر از شگردهایی به شمار برود که افراد باتجربه برای بالا بردن سطح کیفیت عکس پرتره در شب از آن بهره می برند.

محل عکسبرداری

در زمان انتخاب محل عکاسی شبانه باید چند عامل را در نظر بگیرید که در طول روز اهمیت چندانی ندارند. بی شک عکسبرداری در یک انبار متروکه تجربه‌ی کاملا متفاوتی با عکسبرداری در یک خیابان شلوغ شهری است.

باید به این نکته دقت داشته باشید که حتما لوازم مورد نیاز برای تولید نوری ثابت در ناحیه را همراه داشته باشید. این نور می‌تواند فلاش باشد، لامپهای نئونی باشند یا حتی نور جلوی اتومبیلتان باشد، تنها باید نوری برای روشنایی محیط همراه داشته باشید.

این موضوع اهمیت فراوانی دارد، چون در غیر اینصورت در تاریکی باید در به در یک تیر چراغ بشوید. امروزه اکثر دوربینهای DSLR بدنه‌های ضد آب و ضد ضربه دارند ولی وقتی که صحبت از برخورد آلیاژ منیزیوم با بتن باشد، تضمین میکنم که دوربین همیشه بازنده میدان است.

نور ثابت تاثیر بسیار خوبی روی فوکوس دوربینتان دارد. هیچ چیز آزار دهنده تر از صدای تلاش دوربین برای اتوفوکوس و جلو و عقب رفتن آن نیست. شاید هم بدتر از آن تلاش برای فوکوس دستی در تاریکی شب باشد.

اگر منبع نور ثابتی در اختیار ندارید حتما یکی تهیه کنید. بهترین راه حل می‌تواند استفاده از یک چراغ قوه LED باشد. آنها عموما کوچک و ارزان هستند و در عین حال نور بسیار خوبی را تهیه می‌کنند و من به تمامی عکاسان توصیه میکنم که در کیف لوازم عکاسیشان حتما یکی از آنها داشته باشند.

عکاسی پرتره در شب

چند ترفند ویژه برای عکاسی پرتره در شب

۱. به چراغ های خیابان نگاه کنید

چراغ های خیابان یکی از بهترین منابع نور برای عکاسی در شب است. در نظر داشته باشید که نور چراغ های خیابان سایه ی بدی روی صورت سوژه ایجاد می کند؛ بنابراین، بهتر است که سوژه کمی به سمت بالا و به نورهای موجود نگاه کند؛ تنها در حدی که سایه ی ایجادشده از بین برود و نیازی نیست که سوژه، سر خود را خیلی بالا بگیر

۲. از ویترین مغازه ها به عنوان سافت باکس استفاده کنید

اگر می خواهید که سوژه به سمت دوربین نگاه کند، نمی توانید از چراغ های خیابان استفاده کنید. برای این مورد بهتر است که از چراغ های یک ویترین بزرگ به عنوان سافت باکس استفاده کنید. کافی است که پشت به ویترین ایستاده و سوژه به سمت دوربین نگاه کند.

۳. از لنزهایی با دیافراگم باز استفاده کنید

استفاده از ابزار مناسب، مهم ترین مورد برای ثبت عکس های باکیفیت است. برای این که بتوانید عکس های پرتره ی خوبی در شب بگیرید، بهتر است از لنز هایی با نسبت کانونی f/1.8 ،f/2 یا حتی f/1.4 استفاده کنید؛ این لنزها، نور بیشتری را ثبت می کند.

۴. از لباس هایی با رنگ روشن استفاده کنید

اگر می خواهید عکس های پرتره ی خوبی در شب بگیرید، از سوژه ی خود درخواست کنید که لباس هایی با رنگ روشن بپوشد.

۵. برای عکاسی با حالت رامبرانت، نور را از یک سمت بتابانید

هنگام استفاده از ویترین مغازه ها، می توانید کنار ویترین ایستاده تا نور تنها به یک سمت از صورت سوژه، تابیده شود. این مورد کمک می کند تا بتوانید عکس های زیبایی با حالت رامبرانت ثبت کنید.

نکاتی در مورد عکاسی پرتره در شب

برای اینکه بتوان در شب عکس پرتره باکیفیت را ثبت نمود، نیاز است تا از یک سری موارد اطلاع کافی داشته باشید. سرعت شاتر و باز یا بسته بودن دیافراگم در عکاسی اهمیت بسیار زیادی داشته و می توانند باعث افزایش یا کاهش کیفیت عکس پرتره به خصوص در شب بشود. به همین خاطر نیاز است تا بتوان حالتی را انتخاب کرد که بتوان به آسان ترین شکل ممکن، بیشترین کیفیت عکس را به دست آورد. حالتی که می تواند کمک بسیار زیادی به ثبت عکس باکیفیت در شب بنماید، حالت اولویت با دیافراگم می باشد.

با انتخاب این حالت در دوربین عکاسی، این امکان برای عکاس به وجود می آید که بتواند به دلخواه و مطابق با نیاز عدد دیافراگم را انتخاب نماید. با انتخاب عدد دیافراگم دوربین می تواند سرعت شاتر را به صورت خودکار در بهترین حالت ممکن تنظیم نماید. بدین ترتیب عمق میدان دید را به خوبی می توان کنترل نمود. این موضوع کمک می کند تا بتوان عکس پرتره را طوری ثبت نموده که بیشترین میزان تمرکز بر روی چهره شخص باشد. بدین ترتیب از نظر حرفه ای می توان عکس های بسیار باکیفیتی را ثبت نمود.

عکاسی پرتره در شب

مانند یک جغد باشید

امیدوارم توضیحات بالا توانسته باشد درک جزئی از اقدامات لازم برای گرفتن عکسهای شبانه را در اختیارتان قرار دهد.

به یاد داشته باشید که تجهیزات خود را در مکان آماده کنید و همیشه در کیف خود یک چراغ قوه نگه دارید.

مهمترین تصمیمی که باید بگیرید چگونگی کنترل نور محیطی می‌باشد. بقیه چیزها به خلاقیت شما باز می‌گردد! حالا نوبت شماست که چند عکس شبانه عالی را به تصویر بکشید!
برای اطلاعات بیشتر در مورد عکاسی در شب میتوانید مقاله عکاسی بدون فلاش در شب را مطالعه کنید.