21
مه

عکاسی مناظر شبانه

مناظر شبانه، صحنه های بسیار زیبایی هستند که حتما شما هم در طول فعالیت های عکاسی خود وسوسه ی عکاسی از این گونه صحنه ها شده اید، مخصوصا که این مناظر از صحنه های شهری با چراغ های رنگارنگ ترکیب شده باشند. البته اگر شما برای عکاسی از این صحنه ها به مانند عکاسی در روز عمل کرده باشید، احتمالا نتیجه ی مطلوب را که انتظارش را داشتید نگرفه اید.

برای عکاسی در شب باید علاوه بر داشتن چند وسیله ی اضافی، وقت بیشتری هم صرف عکاسی نمایید. روی هم رفته عکاسی در شب، مانند صحنه های روز صرفا با کادربندی سوژه و نورسنجی و زدن شاتر در عرض چند ثانیه انجام نمیشود. علت این امر به دلیل شرایط نوری متفاوت در شب است. در شب دیگر از نور خورشید اثری نیست. تنها منبع نور قابل دسترس، چراغ هایی هستند که به نسبت کوچکی و بزرگی و کم نور و پرنور بودن خود، صحنه را تا حدی روشن کرده اند. این نور شاید برای چشم های ما که تا حد زیادی می توانند خود را به تاریکی و نور کم عادت دهند، عادی باشد ولی برای فیلم عکاسی یا چیپس دوربین دیجیتال غیر عادی هستند.

در عکاسی از صحنه های شب سعی کنید تا عمق میدان زیادی در عکس ایجاد کنید، چرا که بخش هایی از عکس شما طبیعتا سیاه و تاریک خواهد بود (بستگی به منظره و سوژه ای که عکاسی می کنید). مطمئنا با دیافراگم بسته هیچ سرعت مناسبی برای عکاسی در شب روی گردونه انتخاب شاتر خود پیدا نخواهید کرد، مگر اینکه دوربین شما بسیار پیشرفته باشد. بنابراین برای عکاسی از صحنه ای با نور متوسط شب، باید چیزی در حودو ۱ دقیقه به فیلم iso 100 نور بدهید. یک مسئله ی بسیار حیاطی که در اینجا وجود دارد، استفاده از سه پایه در هنگام عکاسی است که برای عکاسی از صحنه های شبانه از ضروریات کار است.

 عکاسی ستارگان

در غیر این صورت هیچ وسیله ای که بتواند دوربین را یک دقیقه ثابت و بدون حرکت نگه دارد وجود ندارد.

علاوه بر سه پایه حتما از یک دکلانژور برای عکاسی در شب استفاده کنید، چرا که در صورتی که بخواهید با انگشت خود به شاتر فشار بیاورید، حتما لرزش دست یا بدن شما به دوربین منتقل خواهد شد و عکس تار خواهد افتاد. بعد از نصب دوربین روی سه پایه و اتصال دکلانژور و کادربندی، از طریق فشار به دکلانژور، شاتر را باز کنید و بلافاصله شروع به شمارش هزار و یک هزارو و دو … بکنید. هر عددی بیانگر یه ثانیه خواهد بود تا بدانید که چقدر به عکس خود نور داده اید. پس از پایان مدت زمان لازم، ماشه ی دکلانژور را رها کنید تا شاتر دوربین بسته شود. با توجه با اینکه هیچ عکاسی در مورد نتیجه ی عکس خود نمی تواند اطمینان ۱۰۰ درصد داشته باشد، بهتر است که چند عکس با نوردهی های مختلف بگیرد و در پایان با مقایسه ی  آن ها، بهترین را انتخاب کنید. اگر دو طول مدت زمانی که شاتر دوربین باز است بنابه هر دلیلی و یا به دلیل چیزهایی که در صحنه ظاهر می شوند، تصمیم به قطع موقت عکاسی گرفتید، می توانید یک مقوای سیاه یا کلا یا لباس تیره را جلوی لنز دوربین بگیرید تا نور بیشتری به داخل دوربین نیاید.

امروزه روی اکثر دوربین های دیجیتال، حداقل یک گزینه ی عکاسی در شب وجود دارد. اما این گزینه هم دقیقا چیزهایی که در بالاگفته شد را انجام می دهد. یعنی سرعت شاتر پایین آورده می شود و مدت بیشتری نور به داخل دوربین راه داده می شود. در بعضی حالات ISO بالاتر برده می شود تا حساسیت نورسنجی بیشتر شود. البته در این حالت اختلالات نوری بیشتر به صورت پیکسل های سرگردان روی فایل ضبط خواهند شد. البته در عکاسی با این دوربین ها در هنگام شب استفاده از سه پایه را فراموش نکنید، در غیر این صورت عکس شما تار خواهد شد.

 

عکاسی از ماه

عکاسی ماه
Moon photography. Camera with tripod capturing moon.

برای به کار بستن این تکنیک به لنز زوم ۳۰۰ میلی‌متر نیاز خواهید‌داشت. دوربین SLR خود را روی یک سه‌پایه و در جای مسطحی قرار دهید. این تنظیمات دستی را در دوربینتان اعمال کنید: ISO ۱۰۰ ، دریچه‌ی دیافراگم f/۹ ، میزان نوردهی -۵ یا کمتر و مقدار وایت بالانس را در حالت اتوماتیک قرار دهید. حالت self-timer ده ثانیه ای را انتخاب کنید. بدون سه‌پایه، عکاسی نکنید چرا که ممکن است عکستان در نهایت تار شود. تا حد ممکن، کوچک‌نمایی کنید. عکاسی را ابتدا با فوکوس خودکار شروع کنید سپس فوکوس دستی را هم امتحان کنید. می‌توانید  تنظیمات حداکثر فاصله‌ی کانونی را نیز امتحان کنید. چند عکس بیاندازید و سپس نتیجه‌ی کارتان را مقایسه کنید؛ با این تنظیمات و به کار بستن این تکنیک، قطعاً نتیجه‌ی مطلوبی خواهید گرفت و از نتیجه‌ی کار راضی خواهید بود.

 

عکاسی از آتش‌بازی

عکاسی آتش بلزی

تکنیک‌های عکاسی از مراسم آتش‌بازی ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. نکته‌ی مهم در این مورد این است که جای مناسبی پیدا کنید تا بتوانید کادر‌بندی صحیحی داشته باشید. با امتحان کردن سرعت‌های مختلف شاتر می‌توانید عکس‌های کاملاً متفاوتی بگیرید از عکس‌های شارپ گرفته تا عکس‌هایی که دارای افکت‌های تاری هستند. قبل از شروع آتش‌بازی در محل حاضر شوید و جای مناسبی انتخاب کنید تا بتوانبد به خوبی کادر‌بندی کنید. دوربینتان را روی یک سه‌پایه قرار دهید. میزان سرعت شاتر را ۴-۵ ثانیه و دریچه‌ی دیافراگم را f/۸ قرار دهید. فلاش را خاموش کنید و مقدار ISO را پنجاه یا صد در نظر بگیرید. کوچک‌نمایی کنید و کادر مناسب را پیدا کنید. تایمر را تنظیم کنید و شروع به عکاسی کنید. عکس‌های گرفته شده را بررسی کنید و با توجه به نتایج به دست آمده، سرعت‌های مختلف شاتر را امتحان کنید.

 

عکاسی از یک منظره در شب

 

بهترین سوژه‌ها برای عکاسی منظره در شب، مناظر شهری ( به خصوص زمانی که چشم‌انداز شهر روی سطح آب بازتاب داشته باشد)، خانه‌ای در کنار مزرعه، جریان آب و رودخانه، درختان و کلبه‌ها هستند. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، ترکیب‌بندی سوژه است. دوربین را روی سه‌پایه قرار دهید و فلاش را خاموش کنید. این تنظیمات دستی را اعمال کنید: ISO در حدود ۱۰۰ ، سرعت شاتر ۴ ثانیه و دریچه دیافراگم f/۹. self-timer را تنظیم کنید یا از کنترل از راه دور استفاده کنید. شروع به عکاسی کنید و چندین عکس بگیرید. عکس‌های گرفته‌شده را به دقت بررسی کنید و سپس عکاسی را با سرعت‌های مختلف شاتر و ترکیب‌بندی‌های متفاوت امتحان کنید. حتی می‌توانید عکاسی سیاه و سفید را هم تجربه کنید.

 

عکاسی از ماشین‌های در حال حرکت

عکاسی شب

این تکنیک یکی از تکنیک‌های عکاسی نوردهی طولانی یا (Long Exposure Photography) است. برای گرفتن چنین عکس‌هایی از یک پل‌هوایی بالا بروید تا از زاویه‌ی بالا به یک جاده یا بزرگ‌راه تسلط داشته باشید. دوربین را روی سه‌پایه قرار دهید و ترکیب‌بندی مناسبی ایجاد کنید. فلاش را خاموش کنید و این تنظیمات دستی را در دوربینتان اعمال کنید: دریچه‌ی دیافراگم f/۹، سرعت شاتر در حدود بیست ثانیه و مقدار ISO را صد در نظر بگیرید. وایت بالانس را در حالت اتوماتیک قرار دهید و با کمک کنترل از راه دور یا self-timer شروع به عکاسی از سوژه کنید. نتیجه‌ی کار را بررسی کنید سپس عکاسی را با زمان‌های متفاوت نوردهی امتحان کنید.

 

عکاسی HDR در شب

 

این تکنیک‌ها به تکنیک‌های عکاسی HDR (High Dynamic Range به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده) در روز شباهت دارد. گرفتن عکس‌های HDR علاقه‌مندان خاص خود را دارد  چرا که نتیجه‌ی کار بسیار جالب‌توجه خواهد بود. بهترین سوژه‌ها برای این نوع عکاسی، مناظر مختلف هستند. برای عکاسی HDR در شب و روز حتماً به یک سه‌پایه نیاز خواهید داشت. پس از مستقر‌کردن دوربین روی سه‌پایه، مقادیر AEB (Auto Exposure Bracketing) را -۲ و ۰ و ۲ در نظر بگیرید. ترکیب‌بندی مناسبی انجام دهید و شروع به عکاسی کنید. اگر دوربینتان قابلیت تنظیمات AEB ندارد، دوربین را روی سه‌پایه قرار دهید و با دقت زیاد، بدون حرکت دادن و جا‌به‌جا کردن دوربین و سه‌پایه، سه عکس مختلف با میزان نوردهی -۲ و ۰ و ۲ بگیرید. با استفاده از نرم‌افزاری مانند فتوشاپ CS-۲ یا CS-۳ و یا سایر نرم‌افزار‌های رندر HDR، این سه عکس را با هم ادغام کنید. مقادیر مختلف روشنایی (brightness)، تضاد (contrasts)، رنگ (hue)، و غلظت (saturation) را امتحان کنید تا جایی که آسمان به رنگ نارنجی یا بنفش مایل شود.

 

نکاتی درباره‌ی عکاسی در شب

در ادامه با چند نکته درباره‌ی عکاسی در شب آشنا می‌شویم که رعایت آنها برای داشتن عکس‌های زیبا در شب، مهم است. داشتن یک سه‌پایه بسیار ضروری است؛ پس برای عکاسی در شب حتماً از آن استفاده کنید. اگر سه‌پایه ندارید و دوست دارید عکس‌های بی‌نقصی در شب بیاندازید، حتماً برای خرید آن کمی پس‌انداز کنید. برای کاهش نویز تصاویر مقدار ISO را در حدود ۱۰۰ در نظر بگیرید. سعی کنید تا عکس‌های خود را در شب هایی که ماه کامل است ثبت کنید؛ به این ترتیب نور بیشتری در اختیار خواهید‌داشت. اخبار پیش‌بینی وضع هوا را مد‌نظر داشته باشید تا حین عکاسی در شرایط بارانی گیر نیافتید و تجهیزات نسبتاً گرانقیمت عکاسی خود را از دست ندهید. اگر دوربین SLR ندارید اصلاً ناراحت نباشید. سعی کنید تنظیمات مربوط به مثلث نوردهی دوربین خود را یاد بگیرید و از همین تکنیک‌های بالا برای ثبت تصاویر زیبا، استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید که برای عکاسی به دوربین بهتری احتیاج دارید، قبل از هر چیز، مدل های‌مختلف دوربین را از دوستانتان قرض بگیرید و مدتی با آنها عکاسی کنید، سپس دوربین مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید. در این مقاله با چند نکته‌ی مختصر و کوتاه در باره‌ی عکاسی در شب یا نور کم آشنا شدیم، شما می‌توانید برای یادگرفتن تکنیک‌های بیشتر به سایت‌های اشتراک‌گذاری عکس مراجعه کنید، عکس‌هایی که دوست دارید و دلتان می‌خواهد که بتوانید شبیه آن را بیاندازید، انتخاب کنید. در چنین سایت‌هایی می‌توانید اطلاعات مربوط به تنظیمات دوربین را از عکاس بپرسید. سوژه‌های جالب دیگری که می‌توانید به آنها بپردازید چشم‌انداز‌های شهری، خیابان‌ها، ساختمان‌های قدیمی متروکه، سرگرمی‌های شبانه‌ی مردم، کنسرت‌ها، درختان، پرندگان و سایر موارد است

بیشتر بخوانید:
عکاسی در هوای ابری
تراز سفیدی در دوربین و فتوشاپ