20
مه

عکاسی در هوای ابری

بله در روز های ابری هم می توان عکس های خوبی گرفت. در نگاه اول، رنگ خاکستری یکنواخت و نبودن سایه می تواند ناخوشایند باشد، و حتی در خوشبین ترین عکاسان نیز یک حس افسردگی ایجاد کند. اما نگران نباشید، شما می توانید در هوای ابری عکاسی کنید و تصاویر عالی ایجاد کنید، فقط باید کمی متفاوت فکر کنید. در این مقاله نگاهی به چند گزینه برای عکاسی در این نوع آب و هوا می اندازیم.

از آسمان اجتناب کنید: گاهی اوقات شما هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا به آن رنگ خاکستری یکنواخت روح ببخشید. اگر در چنین شرایطی بودید، دوربین را کمی به سمت پایین بگیرید و سعی کنید از آن آسمان خاکستری اجتناب کنید. به دنبال عکس هایی باشید که در آن بتوانید از پایین عکس بگیرید و از خطوط هدایتگر و الگوها برای روح بخشیدن به سوژه استفاده کنید. از یک عمق میدان زیاد و کمی جذابیت پیش زمینه استفاده کنید تا یک حس عمق و کنتراست به عکس ببخشید.

آسمان را بهبود ببخشید: اگر کمی شفافیت در آسمان وجود دارد، سعی کنید با استفاده از یک فیلتر کاهنده نور (ND) آن را بهبود ببخشید. ممکن است لازم باشد از یک فیلتر قوی برای برجسته کردن جزئیات استفاده کنید، اما می توانید آن آسمان کسل کننده و بی روح را به یک چیز کاملا با احساس تبدیل کنید. این تکنیک به خصوص در حالت سیاه و سفید خوب جواب می دهد، اما به یاد داشته باشید که قبل از فشار دادن دکمه شاتر به صورت سیاه و سفید فکر کنید.

عکاسی هوای ابری

یک فیلتر ND تدریجی چرخیده برای پوشاندن سمت چپ بالا به آسمان کمی شفافیت بخشید

به خیابان ها بروید: روزهای ابری می تواند زمان واقعا خوبی برای گرفتن تصاویر کاندید و خیابانی باشد. شما مجبور نیستید با طیف وسیعی از کنتراست (اختلاف نوری زیاد بین نواحی تاریک و روشن تصویر) سر و کار داشته باشید، منتظر باشید تا سوژه از سایه به مکانی با نور نه چندان ایده آل اما بهتر بیرون آید. نور یکنواخت و ثابت به این معنی است که شما می توانید بهترین مکان ها و ترکیب بندی ها را برای به دست آوردن تصاویر خیابانی عالی پیدا کنید. باز هم عکس های خیابانی سوژه ای عالی برای تصاویر سیاه و سفید هستند.

رنگ های نرم و ملایم: اگرچه نور آفتاب به تمام رنگ ها وضوح و اشباع می بخشد، اما نور در هوای ابری به شیوه ای دلپذیر رنگ های ملایم و محو را برجسته می کند. به دنبال مکان هایی با رنگ های ظریف بگردید، به خصوص جایی که در آن چند رنگ متضاد در کنار هم وجود داشته باشد. این کار به خصوص اگر محدوده اطراف سوژه اصلی کسل کننده یا خاکستری باشد خوب جواب می دهد.

رنگ های ملایم و نرم این خیابان در بروژ بلژیک، در نور هوای ابری به خوبی برجسته شده اند.

یک سوژه رنگی خیلی خوب در این نوع نور، گل ها هستند. نور نرم و یکنواخت به گل ها شفافیت و فرم می دهد و همچنین رنگ های طبیعی را ثبت می کند.

حیات وحش: علاوه بر گل ها، یک سوژه عالی دیگر در روزهای ابری خاکستری، حیات وحش است. در روزهای آفتابی، نور شدید می تواند سایه هایی در میان صورت و بدن سوژه شما ایجاد کند، نور نرم یک روز ابری به این معنی است که شما می توانید تمام جزئیات حیوان را به وضوح ببینید. این چیزی شبیه داشتن یک سافت باکس بسیار بزرگ است که سوژه شما را روشن می کند. در اینجا هم مشکلات به دلیل سطح نور کم هستند و ممکن است لازم باشد ایزوی خود را کمی افزایش دهید تا سرعت شاتر مناسب را حفظ کنید.

در روز های ابری، ابر ها همچون یک سافت باکس طبیعی بزرگ عمل کرده و به شما نور نرم یکنواختی می دهند.

عکاسی هوای ابری

نور نرم به خزهای بدن پنگوئن ها و جزئیات قسمت های سیاه رنگ، شفافیت می بخشد.

پرتره: به شیوه ای مشابه با حیات وحش، پرتره های فضای باز نیز سوژه ای عالی برای عکاسی در شرایط ابری هستند. در روزهای به شدت ابری شما می توانید به سراغ سبک پرتره سیاه و سفید مرموز (مبهم) بروید، که اغلب محیط اطراف شما را در برگرفته است. در روزهای کمتر ابری، پرتره های چهره نزدیک خوب از کار در می آیند، شاید با استفاده از یک فلاش خارج از دوربین برای اضافه کردن یک مدلسازی نور و نورهای کلیدی به صورت. این عکس ها در حالت رنگی خوب از کار در می آیند، نور نرم یک اثر نقاشی مانند به پوست مدل می دهد.

HDR: در حالیکه عکاسی در محدوده دینامیکی بالا اغلب برای گسترش محدوه دینامیکی در یک روز آفتابی روشن استفاده می شود، اما می تواند به همان اندازه برای اضافه کردن کنتراست و اشباع به تصاویر گرفته شده در روزهای ابری کسل کننده نیز خوب باشد. رمز کار، همانند تمام تصاویر HDR، ظریف بودن است. ما به دنبال یک تصویر طبیعی هستیم که کنتراست آن توسط HDR افزایش یافته است.

عکاسی هوای ابری

استفاده ظریف از HDR شفافیت بیشتری به یک تصویر می بخشد

دلایل زیادی وجود دارد که در روزهای ابری افسرده نشویم، ما برخی از آنها را در بالا ذکر کردیم اما این لیست منحصر به فرد نیست. گاهی اوقات بهترین راه برای غلبه بر روزهای خاکستری این است که تنها دوربین خود را بردارید و بیرون بروید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

چگونه در یک روز ابری عکس های خیره کننده بگیریم
توجه داشته باشید که در روز های بارانی و ابری، در عکس های خود قسمت زیادی از آسمان را نیاورید، چرا که در وحله ی اول آسمان در این روز ها یکپارچه سفید است و جلوه ی خاصی ندارد و ثانیا بدلیل سفیدی بیش از حد آسمان، خطر گول خوردن نورسنج دوربین زیاد است و ممکن است طوری نورسنجی عکس شما انجام شود که عکس نهایی تیره از آب دربیاید. در روز های ابری و بارانی کنتراست عکس ها کم می شود. بنابراین برای غلبه بر این مشکل می توان اجزای دارای تون تاریک و رنگ های قوی را در پیش زمینه و نزدیک دوربین قرار داد. گل های روشن و یا سایه ی برگ درختان می توانند تا حدی کنترسات را بالا ببرند. برای محو کردن سفیدی آسمان در این روز ها یا آن را در عکس نیاورید و یا با فیلتر های دو رنگ تدریجی قسمت آسمان را تیره کنید.

 

صحنه های مه آلود پاییزی یا بهاری هم از چیزهای جالب برای عکاسی هستند. در عکاسی از این صحنه های بهتر است که در حالتی باشید که عناصر دیگر مثل انسان ها، درختان، مجسمه و … در ترکیب با مه قرار بگیرند و متفقا جلوه ی خاصی را ایجاد کنند. فقط صرف اینکه یک صحنه ی مه آلود است، نمی تواند چیزجالبی باشد مثل مهی که یک خیابان را پوشانده است. اما زمانی که یک ماشین یا انسان درون صحنه ی مه آلود به حرکت در می آید و یا در آن وجود دارند به ابهام آن کمک می کند. از نقاطی که می توان در آنجا مه زیادی را مشاهده کرد، مناطق جنگلی مرتفع است که بر اثر تبخیر باران یا رطوبت موجود و یا حرکت ابرهای ارتفاعات پایین در جنگل، همیشه می توان مه را در آنجا مشاهده کرد. حتی در صبح زود هم در بعضی از این مناطق می توان شاهد بخار آب درحال صعود بود که به شکل مه در عکس ها ظاهر می شوند. بنابراین در سفرهایی که از جنگل های مرتفع رد می شوید حتما دوربین خود را آماده داشته باشید و سریع عمل کنید چراکه صحنه ی رویایی پیش روی شما ممکن است چند ثانیه ای بیشتر دوام نداشته باشد.

نکته ی مهم در عکاسی از صحنه های دارای رطوبت حفاظت دوربین در مقابل رطوبت است. اگر هوا درحال باریدن باشد و یا در منطقه ای که تازه باران آمده است حرکت کنید که خطر ریزش آب بر روی دوربین وجود دارد، مثل منطقه ی جنگلی، حتما دوربین خود را حتما در یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید و فقط قسمت لنز آن را سوراخ کنید و یک کش نازک به دور لنز بیاندازید تا آب به درون لنز یا دوربین نفوذ نکند. همچنین درروزهای مه آلود چنانچه در نزدیکی مه قرار داشته باشید، خطر بخار کردن لنز دوربین وجود دارد. بنابراین قبل از اینکه عکس بگیرید حتما لنز خود را کنترل کنید که دارای بخار آب نباشد. چنانچه بنا به هر دلیلی، بدنه یا لنز دوربین شما بخار کرد یا خیس شد، حتما با یک پارچه ی نرم، قطره های آب را پاک کنید و نگذارید که آب درون دوربین نفوذ کند.