24
ژوئن

عکاسی از ستارگان

کی از لذت بخش ترین، خاطره انگیزترین و هیجان انگیز ترین تجربه ها ی یک عکاس می تواندعکاسی از آسمان شب و ستارگان آن باشد که ممکن است کاری سخت و غیر قابل انجام برای برخی افراد به نظر برسد، در حالی که این کار به سادگی و با داشتن یک دوربین DSLR ساده هم قابل انجام می باشد.

 • تنظیمات معمول دوربین برای عکاسی از ستاره ها
 1. فرمت فایل:RAW
 2. مُد نوردهی:دستی (manual)
 3. دیافراگم:f/2.8
 4. ایزو:۳۲۰۰
 5. سرعت شاتر:۵ ثانیه
 6. مُد فوکوس:دستی
 7. Drive mode:تک عکس (Single shot)
 8. تراز سفیدی:تنگستن (Tungsten)

 

 •  تنظیمات عمومی برای دوربین های DSLR  بر اساس دوربین کنون ۷۰۰ دی به منظور عکاسی از ستاره ها
 1. اکسپوزر: ۳۰ ثانیه
 2. دیافراگم: f/4.0
 3. لنز: زیگما ۱۰-۲۰ mm f/4-5.6 سوپر واید
  ایزو: ۲۰۰
 4. فوکوس: بینهایت
 5. دیافراگم: برای این کار به مقدار زیادی از نور ستاره ها نیاز است. برای لنزی با مشخصات بالا دیافراگم f/4.0 واید ترین حالت محسوب می شود. برای اینکه بتوانید  بر روی همه چیز تا حد ممکن فوکوس کنید، فوکوس رو روی بینهایت تنظیم کنید.

اکسپوژر:
۵۰۰ رو به فاصله کانونی لنزتان تقسیم کنید ، نتیجه عددی است که می تواندبه شما کمک کنید تا متوجه شوید که در یک ثانیه تا کجا می توانید پیش بروید. هرچقدر این زمان طولانی تر بوده، با توجه به حرکت زمین ستاره ها و اجرام نورانی آسمان رد طولانی و نورانی تری از خود بر جای می گذارند. با توجه به نوع لنز، برای اینکه ردی هم بر جای نماند ۳۰ ثانیه زمان معقولی به نظر می آید. هرچقدر لنز شما بلند تر باشد این زمان کمتر می شود.
عکاسی از ستارگان
ایزو:
اگر هیچ آلودگی نوری در اطراف شما وجود نداشته باشد مثلا اگر در صحرا یا کویر باشید ،ستاره ها به خوبی خود را در آسمان نشان می دهند و نیازی به کمک ایزو برای دریافت نور نیست. در این حالت بهتر است از ایزوی کم و دیافراگم گسترده استفاده کنید، که ایزوی ۲۰۰ مناسب به نظر می آید. با این تنظیمات نویز کمتری هم ایجادخواهد شد. همچنین ایزوی پایین کمک می کند تا نور های روی زمین به حالت خیلی نورانی و اور اکسپوز در نیایند.
اما اگر ستاره ها به خوبی مشخص نیستند، بهتر است که ایزو رو به ۱۰۰۰ تغییر دهید. همین طور زمانی که ماه در آسمان به صورت درخشان وجود دارد می توانید ایزو رو بیشتر نمایید.

فوکوس:
اگر عنصری در پیش زمینه وجود نداشت که فاصله ی کمتری نسبت به ستاره ها با شما داشته باشد فوکوس رو دستی تنظیم نمایید، چون دوربین شما قادر نیست در تاریکی کامل فوکوس کند ودر این صورت عکسی تار و غیر واضح خواهید داشت.

سه پایه:

اگر فکر می کنید که پایدارترین دست ها را دارید ، باید بدانید که باز هم باید از سه پایه استفاده کنید.برای عکاسی از ستاره ها آن هم زمانی که برای دریافت نور دهانه ی دوربین  برای مدت زیادی باز است، باید دوربین را بر روی سطحی پایدار قرار دهید و بهترین گزینه برای این کار سه پایه دوربین هست.  بهتر است سلف تایمر رو روی ۲ ثانیه یا ۱۰ ثانیه تنظیم نمایید ( در صورت امکان هم از شاتر از راه دور استفاده کنید) تا کمترین لرزشی سبب خراب شدن عکس شما نشود.

محل عکاسی:
برای این نوع عکاسی پیدا کردن محل مناسب بسیار مهم است. بهتر است در محلی عکاسی کنید که از شهر ها و آلودگی های نوری دور باشدحتی مقدار کمی از آلودگی های نوری می تواند . شما می توانید سوژه هایی مانند: کوه درخت، جاده و یا هر چیزی که سبب جذاب تر شدن این ترکیب می شود و بیشتر جلب توجه می کند را به زمینه ای از ستاره ها اضافه کنید.

عکاسی از آسمان شب

گرفتن عکس های زیبا از آسمان شب، چیزی فراتر از این است که صرفا دوربینتان را بیرون بیاورید. این کار نیازمند انتظار زیاد برای مشاهده ستارگان است و باید طوری عمل کنید که گویی فردایی وجود ندارد. در این حین باید به دشواری های تاریکی شب غلبه کنید و عکس های خاطره انگیزی بگیرید تا سالها مردم درباره آن صحبت کنند.

 • آرامش شب به تمرکز شما کمک می کند.

مزیت دیگر عکاسی از ستارگان در آسمان شب، سکوت و آرامشی است که در حین کار از آن لذت خواهید برد. در این سکوت هیچ صدایی شما را آزار نخواهد داد و می توانید عکس هایی عالی، که خود را برای گرفتن آنها به دقت آماده کرده اید، ثبت کنید. این شرایط حالتی ایده آل برای تمرکز و تمرین بیشتر برای هر چه بهتر کردن عکس هایتان است.

همچنین اگر بخواهید می توانید یک فلاسک چای با خود همراه داشته باشید و مدت زمانی را به تماشای آسمان زیبا بنشینید.

 •  از ستارگان به عنوان منابع نور نقطه ای بهره ببرید

این روش، یکی از روش های موجود برای عکاسی از ستارگان در آسمان صاف و تاریک شب است. عکاسی از ستارگان به عنوان منابع نور نقطه ای، عکس های زیبا و خاطره انگیز می آفریند که بیننده به سادگی آنها را فراموش نخواهد کرد.

نکته در به کار گیری دیافراگم است. کار را با بازترین دیافراگم موجود که لنزتان اجازه می دهد آغاز کنید. برای این حالت، سرعت شاتر مناسب حدود ۲۰ ثانیه است. اگر بیش از این مقدار را تنظیم کنید، ستارگان تار خواهند شد. برای داشتن نوردهی مناسب، تا جایی که لازم است، ایزو را بالا ببرید.

شما باید به نحوه ترکیب بندی هم دقت کنید. عکاسی از ستارگان به عنوان منابع نور نقطه ای در همه شرایط خروجی مناسبی در پی نخواهد داشت. اگر در پیش زمینه تان عناصر جذاب داشته باشید- مانند ردیفی از درختان در شیب یک دره- عکاسی از ستارگان به شکل نقطه ای ایده آل خواهد بود، چرا که به جای منحرف کردن چشم بیننده از پیش زمینه، مکمل آن خواهد بود.

 • سعی کنید بهترین شرایط را پیدا کنید

شرایط جوی بر عکاسی شما از ستارگان بسیار تاثیرگذار است. حالت ایده آل آسمانی کاملا تاریک و سیاه، آسمانی صاف و بدون ماه و اندکی ابر، لایه نازکی از اتمسفر و یک پیش زمینه جذاب است. به خاطر داشته باشید عکاسی از آسمان پر ستاره همچنان از زیرمجموعه های عکاسی منظره است.

اگر پیش زمینه یک محل مخروبه، بدون کاراکتر و بدون زیبایی بصری باشد، توجه بیننده را از ستارگان دور خواهد کرد، حتی اگر آسمان در عکستان فوق العاده باشد. تعادل در زیبایی آسمان و پیش زمینه از ضروریات کار است.

 •  تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید

به همراه داشتن تجهیزات مناسب در این نوع عکاسی بسیار ضروری است. اگرچه عکاسان بسته به سبک و سلایق خودشان از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند، اما لیست زیر نقطه شروع بسیار مناسبی است:

 1. یک دوربین که دارای حداقل ایزوی ۳۲۰۰ که قادر به عکاسی با فرمت RAW باشد.
 2. دیافراگمی بین f/1.8 تا f/3.5
 3. سه پایه
 4. ریموت برای شاتر
 5. هد لامپ (لامپ سر)
 6. فلاش اکسترنال
 7. باتری و کارت حافظه اضافه
 • از ابرها صرف نظر نکنید

عکاسی از ستارگان

حضور ابر در آسمان به این معنا نیست که باید بیخیال گرفتن عکس های هیجان انگیزی از ستارگان شوید. ابرها حالت جالبی به عکستان می دهند، به طوریکه باعث می شوند تنها تعداد محدودی از ستارگان در آسمان مشاهده شوند.

بدترین حالت برای عکاسی پوشش کامل آسمان توسط ابرها است، اما اگر تعداد اندکی ابر در آسمان وجود داشته باشد و ستارگان در میان آنها قابل مشاهده باشند، حالت زیبایی به وجود خواهد آمد

 • برای عکستان پیش زمینه مناسب انتخاب کنید

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، داشتن پیش زمینه مناسب در عکس های آسمان شب از ضروریات است و جلوه زیبایی به عکستان خواهد داد. عکس هایی که شامل پیش زمینه عالی هستند، همواره چشم نواز تر شناخته می شوند. نکته اینجاست که نباید پیش زمینه حواس مخاطب را از ستارگان منحرف کند و برعکس.

هنگامی که پیش زمینه جالبی را در عکستان می آورید، با نورپردازی مناسب آن می توانید کیفیت کلی عکس آسمان شبتان را افزایش دهید. شما می توانید پیش زمینه را بسته به شرایط و موقعیت به روش های مختلفی نورپردازی کنید.

می توانید به یک منبع نوری ثابت اتکا کنید. به جهت ایجاد نشدن نقاط بیش از حد نوردهی شده، نور را در حین باز بودن شاتر، در نقاط مختلف صحنه حرکت دهید.

گزینه دیگر استفاده از تکنیک HDR (دامنه دینامیک بالا – high dynamic range) است. این کار مستلزم گرفتن چندین عکس، براکت گذاری (bracketing) و یا حتی تغییر زمان نوردهی است. در این حالت باید یک بار نورسنجی را بر اساس پیش زمینه انجام داده و عکاسی کنید و سپس آن را با عکس مناسبی از آسمان ترکیب کنید.

اموزش عکاسی نجومی

شما باید یک مکان واقعا تاریک برای عکاسی نجومی و تصویر برداری موفق از ستاره ها پیدا کنید، که به این معنی است که نمی خواهید در تاریکی تنظیمات زیادی را تغییر دهید، بنابراین تنظیم دوربینتان از قبل می تواند نجات بخش باشد.

قبل از شروع عکاسی به این موارد توجه کنید:

 • برای گرفتن تصاویر موفق از ستاره ها ، برخلاف سایر تکنیک های عکاسی در شب،  شما نمی توانید از نوردهی های واقعا طولانی که باعث حرکت ستاره ها خواهد شد استفاده کنید چون این کار  باعث می شود در تصویر نهایی شما به صورت دنباله یا رد ستاره ها ثبت می شوند. شما باید ایزو را بر روی یک مقدار بالا مانند ۳۲۰۰، سرعت شاتر را در حدود ۵ ثانیه و دیافراگم را به بازترین مقدار موجود بر روی لنز خود تنظیم کنید تا از این مشکل جلوگیری کنید. در حالت ایده آل این مقدار باید یک دیافراگم خیلی باز مانند f/2.8 یا f/4 باشد.
 •  شما باید دوربینتان را بر روی مد دستی تنظیم کنید.
 •  استفاده از فوکوس خودکار برای عکاسی از ستاره ها غیرممکن است بنابراین  شما باید حالت فوکوس را دستی تنظیم کنید.البته، هنگام عکاسی از ستاره ها به دلیل تاریکی خیلی زیاد حتی استفاده از فوکوس دستی نیز می تواند مشکل ساز  باشد، بنابراین بهترین راه حل این است که از قبل  فوکوس را روی بی نهایت تنظیم کنید.
 • برای به حداقل رساندن نویز در تصاویر خود، شما باید فرمت فایل RAW را انتخاب کنید، و همچنین مُد کاهش دهنده نویز در نوردهی طولانی (long exposure noise reduction) را در منوی تنظیمات دوربین روشن کنید.
 • اگر شما از یک لنز زوم استفاده می کنید، باید زوم را نیز بر روی مناسب ترین تنظیمات آن قرار دهید – معمولا یک فاصله کانونی کم مانند ۱۸ میلیمتر.سپس دوربین خود را رو به یک سوژه دور گرفته و با دقت فوکوس کنید. برای جلوگیری از حرکت آن می توانید از یک تکه چسب برای دقیق نگه داشتن فوکوس در این موقعیت استفاده کنید.

تغییر برخی تنظیمات در روز عکاسی

 • فوکوس کردن در تاریکی کامل یکی از سخت ترین چالش ها هنگام عکاسی از ستاره ها است.شما با از پیش تنظیم کردن فوکوس، دیگر نباید نیازی به تغییر آن داشته باشید، اما اگر مجبور به تغییر زوم هستید، یا تنظیمات فوکوس تغییر کرده است، آنگاه شما باید لنز خود را بر روی یک فاصله دور فوکوس کنید.
 • نمای زنده (live view) را روشن کنید و درخشان ترین چیزی (شیء) که می توانید در آسمان ببینید را پیدا کنید. سپس می توانید با استفاده از دکمه بزرگنمایی در پشت دوربین بر روی تصویر نمای زنده زوم کنید (نه زوم روی لنز – منظور بزگنمایی تصویر است) و فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید.

اگر به چشمان خود وقت زیادی بدهید تا به تاریکی عادت کنند، می توانید کل این پروسه را ساده تر کنید ،هرچند که حتی هنگام استفاده از این روش نیز فوکوس دقیق می تواند به وقت و تمرین زیادی نیاز داشته باشد.

برای این منظور، شما باید حداقل ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بدون نگاه کردن به هرگونه نور روشن، استفاده از چراغ قوه یا حتی فعال کردن صفحه نمایش پشتی بر روی DSLR خود، در محل حضور داشته باشید.

هنگامی که فوکوس کردید، باید با استفاده از تنظیماتی که از قبل تنظیم کرده اید، یک عکس آزمایشی بگیرید، و سپس نوردهی را چک کنید.نتایج باید کاملا تاریک به نظر برسند، با جزئیات کمی در پیش زمینه، اما مطمئن شوید که ستاره ها به وضوح قابل مشاهده هستند.

اگر عکس آزمایشی شما خیلی روشن است، می توانید از یک سرعت شاتر سریع تر مانند ۲ ثانیه استفاده کنید. اگر خیلی تاریک است، باید ایزو را بالا ببرید به جای اینکه از یک سرعت شاتر طولانی تر استاده کنید تا بتوانید از ثبت حرکت ستاره ها جلوگیری کنید.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب

نور مهم ترین بخش عکاسی است؛ بدون نور، هیچ عکسی نمی توان گرفت. در طول شب هوا تاریک و نور کم است، که عکاسی را چالش برانگیز می کند. در حقیقت، برای ثبت یک تصویر در طول شب، شما به احتمال زیاد مجبورید کمی از کیفیت تصویر را فدا کنید – استفاده از یک دیافراگم باریک و ایزوی کم را فراموش کنید.

برخلاف عکاسی منظره معمولی، عکاسی در شب برای ثبت نور کافی جهت نوردهی درست صحنه، به تنظیمات کمتری نسبت به حالت ایده آل نیاز دارد. از آنجا که نور زیادی وجود ندارد، این به معنی باز کردن دیافراگم، افزایش ایزو و طولانی کردن زمان نوردهی (سرعت شاتر) است.

ایده های کلی برای عکاسی در شب

اگر هدف شما عکاسی از ستاره ها و آسمان طبیعی شب باشد، گمان می کنم که می خواهید بیشترین تعداد ستاره ممکن را ببینید. برای به دست آوردن بهترین نمای ممکن از ستاره ها، شما باید خودتان را در مکانی قرار دهید که از شهرهای بزرگ و آلودگی نوری دور باشد.

وب سایت ها و نقشه هایی مانند DarkSiteFinder برای جستجوی مناطق دارای آلودگی نوری کمتر منابعی عالی هستند. اگر شما نزدیک یک شهر بزرگ زندگی می کنید، احتمالا باید کمی بیشتر از کسی که نزدیک یک شهر کوچک زندگی می کند، سفر کنید (از شهر دور شوید). فیلترهایی مانند NiSi’s Natural Night Filter وجود دارند که به کاهش آلودگی نوری کمک می کنند، اما به طرز جادویی همه آنها را از بین نخواهند برد و یک آسمان پر ستاره به شما نخواهند داد – تنها رنگ آلودگی نوری را خنثی می کنند.

برای به دست آوردن بیشترین جزئیات در آسمان شب، اجتناب از هفته هایی که به ماه کامل نزدیک تر هستند نیز ایده آل است. در طول این دوره، آسمان روشن تر است و ستاره های کمتری هم برای دوربین و هم چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. با این حال، این بدان معنی نیست که شما باید در خانه بمانید؛ در طول ماه کامل نیز سوژه های بسیار جالبی وجود دارند.

بیشتر بخوانید
آموزش عکاسی از دود
باید‌ها و نباید‌ها در عکاسی از طبیعت
عکاسی در برف (نوردهی)