23
مه

راهنمای عکاسی پرتره

عکس پرتره عبارت است از عکسی که سوژه و موضوع مرکزی آن یک فرد انسانی باشد. هدف از گرفتن عکس پرتره، نمایش جوهر و وجود فرد است و باید این کار با مطالعه انجام شود. از این رو هر عکسی که از یک سوژه ی انسانی گرفته می شود، مثل عکس های فوری در سفر یا میهمانی ها را نمی توان جزو عکس پرتره به حساب آورد. برای گرفتن عکس پرتره، هم عکاس و هم سوژه باید از قبل مقدماتی را تهیه ببینند.

سه نوع عکس پرتره وجود دارد: کلوزآپ یا صورت، نیم تنه و تمام قد. در پرتره از صورت، پس زمینه نقش چندانی در زیبایی عکس ندارد، بلکه توجه عکاس باید بیشتر معطوف به صورت و حالت های صورت سوژه باشد. ولی در عکس پرتره نیم تنه یا تمام قد، محیط اطراف سوژه هم نقش مهمی در بهتر شدن عکس دارد و اصولا عکاس باید با مطالعه و بررسی محیط اطراف، جایی را انتخاب کند که با شخصیت سوژه ارتباط داشته باشد. مثلا اگر قرار است پرتره یک خیاط گرفته شود، بهتر است که او در همان محیط کارش عکاسی شود تا اینکه روی یک صندلی پارکیا در کنار یک خودرو آخرین مدل.

بعد از مطالعات اولیه در مورد سوژه و محیط پیرامون او می توانید متناسب صحنه، وسایل و تجهیزات لازم را برای عکاسی خود مشخص نمایید. مطمئنا اگر قرار باشد که عکاسی به جای فضای آزاد در یک فضای سربسته انجام شود، تجهیزات مورد نیاز هم تا حدی فرق خواهند کرد. شاید به وسایلی مثل سه پایه، رفلکتور و فلاش احتیاج پیدا کنید که برای عکاسی در محیط بیرون به آن ها احتیاج نداشته باشید. در عوض درهنگام عکاسی در محیط خارجی، زمان و جهتی که نور به سوژه می تابدد را باید در نظر بگیرید. شاید شما در تمام روز قادر به عکاسی از سوژه خود نباشید و فقط در ساعات بخصوصی بتوانید عکاسی نمایید.

portrait

در این مرحله محیط اطراف یا پس زمینه ی جایی که قرار است عکاسی صورت بگیرد را چک و کنترل کنید. چیزهایی که منعکس کننده ی نور هستند، مثل آینه، شیشه ها و صفحات پلاستیکی را از صحنه دور کنید و یا در صورتی که چنین چیزی امکان ندارد، موضع دوربین را طوری تغییر دهید که آن ها در عکس نیایند. اگر در فضای خارجی عکاسی می کنید، از عکاسی در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

سر و وضع لباس و ظاهر سوژه را کنترل کنید. چیزهایی مثل لکه، رنگ و … روی لباس یا بدن و مو نباشند. در وهله ی اول سعی کنید که طوری وانمود کنید که کاری عادی را برای سوژه انجام می دهید تا او دستپاچه نشود و حالت اصلی خود را از دست ندهد.

از سوژه بخواهید که در محل عکاسی بیاستد و سپس طرز ایستادن و قرار گرفتن حالت بدن و دست ها را کنترل و تنظیم کنید و هم از درون چشمی و هم روی مونیتور به سوژه خوب نگاه کنید. هر اشکالی که وجود دارد در این مرحله آن را رفع کنید. مثلا اگر سوژه عرق کرده است یا صورت او برق می زند، حتما صورت او را خشک کنید و یا موضع تابش نور را عوض کنید.

سعی کنید که عکاسی خود را با گرفتن عکس پرتره از صورت شروع کنید و چندین عکس در این حالت بگیرید و سپس به حالت نیم تنه و تمام قد بروید. در وحله ی اول سعی کنید که عکس ها ساده باشند و سپس از ژست ها و حالت های مختلف استفاده کنید. مثلا می توانید تعدادی از عکس ها را در حالی که سوژه ایستاده است بگیرید و تعدادی را در حالت نشسته. هم زمان خودتان نیز می توانید در اطراف سوژه حرکت کنید تا عکس های حالت های مختلف را از سوژه بگیرید. نیازی نیست که سوژه حتما به دوربین نگاه کند یا لبخند بزند. اگر سوژه ی شما اصولا آد خنده رویی نیست، بنابراین بهتر است که عکس های او هم در حالت جدی باشند.


چند نکته مهم در عکاسی پرتره

عکاسی پرتره از صورت آدم‌ها بسیار لذت بخش است من عاشق این ژانر هستم وقتی با گرفتن عکس از
صورت‌های مختلف حس‌های مختلفی را به نمایش می‌گزارم.در طی این سالهایی که پرتره گرفتم
چند نکته ای همیشه برایم اهمیت داشته است و سعی میکنم این نکات را با شما هم درمیان بگزارم

 

۱_کادر بندی

در عکاسی پرتره کادر بندی بسیار مهم است،به نظر من کاد‌های عمودی برای پرتره بسیار جذاب ترند
زیرا به خوبی همه قسمت‌های سوژه را میتواند در خود جای دهد.سعی کنید از زوم کردن لنز خود هراسی
نداشته باشید کادر‌های مختلف را انتخاب کنید و عکس بگیرید.قانون یک سوم در پرتره هم بسیار موثر است.
سعی کنید حداقل یکی ازچشم‌های سوژه را روی نقطه طلایی قرار دهید.همانطور که در عکس زیر میبینید

portrait

۲_شناخت زاویه صورت

یکی از مهم ترین عوامل برای یک عکس خوب پیدا کردن بهترین زاویه صورت سوژه است دقت کنید که
این عمل باعث میشود عکسهایتان بسیار متفاوت شود.

به نظر من عکاسی یک عکاس پرتره حرفه ای محسوب میشود که بتواند با مدلش ارتباط برقرار کند و زاویه
درست هر صورت را تشخیص دهد…
و از زاویه ای متناسب عکس بگیرد به صور مثال شخصی که چانه ی کشیده ای دارد را باید از زاویه‌های
بالاتر ازسطح چشمانش عکس گرفت که چانه ی کشیده اش به چشم نیاید.یا شخصی که بینی عقابی دارد
کمتر از زاویه‌های نیمرخ باید عکس گرفت و بیشتر تمام رخش با به نمایش کشید و اگر پیشانی خیلی بلندی
دارد باید از زاویه‌های پایین تر از سطح چشم‌ها عکاسی کنید.این‌ها مثال‌های ساده ای بودند که ما با کمی
تغییر دادن زاویه دوربین خود بر جذابیت سوژه می‌افزاییم .

۳_نحوه ارتباط برقرار کردن با مدل

بسیار مهم است که شما به عنوان یک عکاس با سوژه ای که شاید برای بار اول میبینیدش چگونه برخورد کنید این برخورد شما حتی در بهتر ژست گرفتن سوژه هم تاثیر دارد.
سعی کنید خوبی‌های صورت مدلتان را پیدا کنید و به او بگویید،مثلا اگر چشمان خوبی دارد بگویید که چشم‌هایش جذاب است یا اگر با خنده زیباتر میشود به او بگویید که زیبا میخندد باور کنید اعتماد به نفسی که شما به سوژه خود میدهید بسیار در گرفتن عکسهای بهتر از او تاثیر گزار است.سعی کنید وقتی او را برای دفعه اول می‌بینید سریع دوربین به دست نشوید کمی‌با او گپ بزنید اجازه دهید با شما احساس راحتی کند.

 

۴_انعکاس نور در چشم‌ها(کچ لایت)

از انجایی که چشم‌ها در پرتره حرف اول را میزند باید سعی کنید به بهترین نحو ممکن آن‌هارا به نمایش بگزارید یکی از عواملی که باعث زیبایی چشم‌ها میشود کچ لایت است یا همان انعکاس نور در چشم‌ها که باعث براقی و جذابیت دو چندان آن‌ها میشود.
اگر با نور طبیعی عکاسی میکنید پنجره به نظر من بهترین کچ لایت‌هارو به چشم‌ها میدهد اگر تا به الان عکاسی در کنار “نور لایتی” که از پنجره میزند را امتحان نکرده اید پشنهاد میکنم حتما انجام دهید.

 

۵ _ادیت (ویرایش عکس)

میتوان گفت معجزه میکند..یک ادیت خوب و درست میتواند زیبایی عکس را چندین برابر کنید من هم با ادیت‌های
زیاد از حد موافق نیستم ویرایش عکس باید عکس را اصلاح کند نه اینکه به کلی تغییرش دهد.رتوش درست پوست
بدون این که بافت پوست از بین برود بسیار تاثیر گزاراست هم چنین دادن افکت‌های مختلف و اصلاح رنگ عکسها
اگرتفکرتان این است که عکس باید دست نخورده باشد از نظر من کمتر سمت ژانر‌های پرتره بروید چون میشود
گفت یک عضوجدا نشدنی از عکس‌های پرتره مخصوصا پرتره‌های کلاسیک و هنری است .بعد از قوی کردن خود
درعکاسی حتما به سراغ یادگیری فتوشاپ بروید و با تمام قدرت پیش بروید.

بیشتر بخوانید:
عکاسی مناظر شبانه