عکاسی آسمان شب
11
مارس

راهنمای عکاسی آسمان شب

عکاسی نجومی و آسمان شب یکی از شاخه های جذاب هنر عکاسی به شمار می آید. عکس های زیبا و مسحورکننده آسمان شب باعث شده تا هر روزه علاقه مندان بیشتری به این شاخه روی آورده و آنرا به عنوان یک سرگرمی یا فعالیت حرفه ای برگزینند. اگرچه گرفتن چنین عکس هایی آنقدرها هم مشکل نیست اما نیازمند صبر و حوصله فروان، انتخاب مکان مناسب و تمرین زیاد است.در ادامه این مقاله به راهنمای عکاسی آسمان شب میپردازیم.

در ادامه این مقاله به نکات عکاسی آسمان شب و برخی تکنیک های رایج در عکاسی نجومی خواهیم پرداخت. این نکات برگرفته از مقالات و نوشته های برخی از موفق ترین  و بزرگترین عکاسان جهان می باشد و به شما کمک خواهد نمود تا درک بسیار بهتری از ملزومات، مفاهیم و نکات کلیدی در عکاسی آسمان شب بدست آورید.

آسمان شب

آسمان شب متغیر است. بعضی از شب ها به رنگ خاکستری و ابری، برخی شب ها پوشیده با ستارگان، و برخی شب ها شاهد حرکت ابرها و جبهه های آب و هوایی مختلفی هستیم. استفاده از سرعت های شاتر طولانی مدت، راهکار و کلیدی برای گرفتن عکس هایی تخیلی و بسیار زیبا از آسمان شب است. پس صبور باشید و خواهید دید که این نوع از عکاسی به طبیعت دوم شما تبدیل خواهد شد.

عکاسی آسمان شب

1- مسیر حرکت ستارگان

با توجه به چرخش زمین حول محور خود، اینطور به نظر می رسد که نور ستارگان در دوایری در اطراف قطب آسمانی در حرکت می باشند. این حرکات پس از حدود 5 تا 10 دقیقه قابل تشخیص می باشند و به شکل خطی از نور توسط دوربین شما قابل ترسیم می باشد. برای عکاسی از چنین افکت خارق العاده ای، شما نیازمند یک سه-پایه عکاسی محکم و صبر فراوان هستید. لنز را در حالت فوکوس بینهایت قرار داده و مود دوربین را به دستی (Manual) و یا Bulb shootingتغییر دهید. سپس با استفاده از آزادی کابل دوربین قادر خواهید بود تا به عکاسی از ستارگانی که در امتداد آسمان در حرکت می باشند بپردازید. پرتوگیری ( یا همان نوردهی) و قرار دادن لنز در معرض نور ستارگان می تواند در فاصله زمانی چندین دقیقه تا حتی چندین ساعت انجام گیرد. اگر همواره چند نکته کلیدی، از جمله زمان بندی، ترکیب عناصر و ذخیره باطری را به خاطر بسپارید، عکاسی از مسیرهای ستاره ای برای شما آسان تر خواهد بود.

2- مکان مناسب را پیدا کنید

بهترین مکان برای مشاهده و عکاسی از آسمان شب معمولاً حومه روستایی و خارج از شهرها می باشد، چراکه نور مصنوعی ساطع شده در محیط شهری باعث ایجاد عارضه ای به نام آلودگی نوری می شود. برای اینکه به خوبی قادر به مشاهده ستارگان و آسمان شب باشید بایستی از شر این نورهای مصنوعی خلاص شوید. معمولاً در عکاسی نجومی یک آسمان کاملاً تاریک ترجیح داده می شود اما نورهای مصنوعی شهر مانع از این تاریکی مطلق آسمان می شوند. بسیاری از مبتدیان با باز نگه داشتن شاتر برای فاصله زمانی های طولانی، بلندترین مسیرهای حرکت ستارگان را به عنوان هدف عکاسی نشانه می روند. اگرچه، آنها تاثیر ایجاد شده از نور محیط بر آسمان را (که گاهاً تشخیص آن نیز دشوار است)  دست کم می گیرند. علاوه بر این نورهای مازاد(مانند مهتاب) می توانند باعث ایجاد تاثیرات مخرب و بسیار بدی بر عکس هایی با سرعت شاتر طولانی شوند.

مثلاً وقتی که دیافراگم دوربین را به مدت زمان 20 دقیقه باز نگه می دارید، حتی یک ساعت پس از غروب خورشید، تصویر حاصل ممکن است به مانند عکسی که در روز گرفته اید نمایش داده شود. به طور مشابه، عکسی در ماه شب چهاردهم (ماه کامل) با زمان نوردهی در حدود 10 دقیقه ، می تواند مانند تصویری در روز به نظر برسد. بنابراین، برای گرفتن عکس هایی با شاترهای طولانی بهتر است در زمان هلال ماه نو، قبل از طلوع ماه و یا پس از غروب ماه اقدام نمایید. در این اوقات، نور پدیدار شده از ستارگان مشهودتر بوده و تصویر شما عالی خواهد بود.

عکاسی آسمان شب

3- سرعت شاتر با فاصله زمانی های طولانی

هنگامی که به عکاسی آسمان شب با پرتوگیری بلندمدت مشغولید، پرتوگیری های بیشتر از 15 دقیقه چرخش زمین را نشان خواهند داد. شما نیازمند لنزی با زاویه دید وسیع و البته یک 3پایه محکم خواهید بود. همچنین بایستی از کابل آزاد دوربین استفاده کنید، تا در لحضه ای که عکس می گیرید، از هر نوع لرزش دوربین ممانعت ورزید. لنز را در فوکوس (کانون توجه) بینهایت قرار دهید و دوربین را به مود B) Bulb Shooting mode) تغییر وضعیت دهید. برای دستیابی به نتایج مطلوب دیافراگم را در f/4 قرار دهید، و با فشردن کلید دوربین (از طریق کابل یا ریموت) شاتر را باز کنید. بهتر است ازISO 100  استفاده کنید (توضیحات بیشتر مربوط به ISO  در پایان این مقاله آمده است) تا نویز دیجیتال را در کمترین حد ممکن نگه دارید. توجه داشته باشید از آنجا که آسمان کاملاً تاریک است، برای پرتوگیری های بالای 15 ثانیه، کوچکترین عوامل می توانند باعث ایجاد نویز دیجیتال در عکس شما شوند. برای تکمیل عکس، پس از گذشت زمان مور نظر، کلید ریموت را دوباره فشرده و شاتر را ببندید.

عکاسی آسمان در نور کم

4- شفق ها و نورهای قطبی

عکاسی پدیده جوی شفق های شمالی یک چالش بزرگ برای عکاسان به شمار می آید. این مشکل ناشی ازتغییرات غیرعادی مداوم در درجه روشنایی نور می باشد. ذرات باردار خورشیدی به سرعت حرکت می کنند و گاهی از دیده پنهان می شوند، این امر عکاسی از آنها را به کاری بسیار دشوار تبدیل نموده است. با این حال، اگر نکاتی که در ادامه آمده است را به خاطر بسپارید، قادر به گرفتن بهترین عکس ها از شفق شمالی خواهید بود. دوربین خود را بر یک سه پایه قوی محکم کنید تا برای پرتوگیری های طولانی تر آماده و ثابت باشد. ISOرا در محدوده بین 100 تا 400 تنظیم نمایید. بسته به میزان نور موجود در محیط، سرعت شاتر را می توانید در حدود 30 ثانیه تنظیم نمایید. به نورسنج داخلی دوربین اعتماد نکنید، که بیشتر به درد عکاسی در روز می خورد. اگرچه هر نوع لنزی برای عکاسی شفق های قطبی قابل استفاده است، اما توصیه می شود از لنزهایی سریع تر و با زاویه دید وسیع استفاده کنید.

5- آسمان های ابری

همانطور که نور شروع به کاهش می کند، به آسمان های ابری نگاه کنید. رنگ ها را تماشا کنید و ببینید که چگونه در ابرها به یکدیگر آمیخته اند. اگرچه تاریک است اما باید سعی کنید با استفاده از فیلترهای خنک کننده آبی 80A، پراکندگی رنگ آبی آسمان را بالا برده، و پراکندگی رنگ زرد حاصل از نورهای مصنوعی را کاهش دهید. از لنزی با زاویه دید گسترده استفاده کرده و از پرتوگیری های طولانی تر بهره گیرید. می توانید در ابتدا چند عکس تستی گرفته و آنها را به دقت در دوربین دیجیتال خود ارزیابی کنید. سپس باید قادر باشید تا بهترین محدوده زمانی را برای پرتوگیری های خود انتخاب کرده و عکس های فوق العاده ای از آسمان پوشیده از ابر بگیرید.

عکاسی آسمان شب

عکاسی آسمان شب با موبایل
عموما بهترین نتیجه رو وقتی میگیرین که دوربین گوشی شما تقریبا زاویه ای نزدیک به قائم با آسمون بسازه. هرچی دوربین رو بیشتر به سمت افق تنظیم کنین ممکن هست جزییات کمتری ثبت بشن ولی این مساله قطعی نیست و به عوامل مختلف بستگی داره. اگر قصد عکاسی از محیط اطراف، کوه ها یا کمپ و آسمان شب رو باهم دارین بحث کلا جدا میشه و تکنیک های خاص خودش رو میطلبه. فعلا تمرکز ما روی عکاسی از خود آسمان هست.

عکاسی آسمان شب با موبایل

برای تنظیمات حرفه ای گوشی باید حالت Pro یا Manual رو در دوربین گوشیتون فعال کنین که این حالت بسته به مدل و نوع سیستم عامل گوشیتون ممکن هست اسم یا جاش فرق بکنه ولی بدونید که دنبال گزینه ای هستیم که عکاسی اتوماتیک همیشگی نیست و کلی قابلیت های قابل تنظیم به شما میده. اگر دوربین اصلی گوشیتون این بخش رو نداره ناچار به نصب برنامه های جانبی هستین.

 

اول از همه برای عکس برداری به گوشیتون تایمر بدین. این زمان برای این هست که شما فرصت کافی برای فیکس کردن گوشی داشته باشین. فراموش نکنین که کوچترین لرزشی مثل لرزش برخورد انگشت شما با صفحه نمایش گوشی برای شروع عکس برداری میتونه عکس رو تار کنه. برای تایمر هر عددی بالای ۱۰ ثانیه به شما فرصت کافی رو میده.

حالا که تایمر تنظیم شده به تنظیمات دهانه یا همون aperture گوشی برین.در بعضی گوشی ها ممکنه این حالت قابل تغییر نباشه که اگر نبود معنیش این هست که نباید زیاد روی قابلیت های عکس برداری اون گوشی حساب کنید. مهمترین نشونه این بخش همون کلمه و عدد F1.8 هست که البته عددش توی گوشی های مختلف متفاوت هست. اگر گوشیتون قابلیت تغییر این فاکتور رو داره اون روی روی پایین ترین عدد ممکن تنظیم کنین تا سنسور بیشترین نور رو دریافت کنه.

قدم بعدی تنظیم ایزو هست این هم باز به نسبت ویژگی های دوربین گوشی شما میتونه نتایج مختلفی رو به همراه داشته باشه پس عدد مشخصی رو برای همه نمیشه پیشنهاد کرد. باید چندتا عکس با عددهای مختلف ایزو بگیرین تا به یه حد تعادلی از نویز و روشنایی برسین. عدد حدودی پیشنهادی ما روی موبایل برای شروع ایزو ۲۰۰ هست. از اونجایی که شاید به علت محدودیت های لنز گوشی مجبور باشین مدت زمان زیادی شاتر رو باز نگه دارین طبیعتا ایزو رو نمیشه خیلی بالا برد.

عکاسی آسمان شب با موبایل

آخرین فاکتور سرعت بسته شدن شاتر هست. این زمان هرچی بیشتر باشه نور و جزییات بیشتری به سنسور دوربین گوشی شما میرسونه ولی فراموش نکنین که آسمان شب از دید ما به علت حرکت چرخشی زمین در حال حرکت هست. پس اگر مدت زمان باز بودن شاتر شما برای مثال ۱۰ ثانیه باشه ممکنه مشکل کشیدگی نور یا ابیراهی نور ستاره ای رو تجربه کنین. این یعنی در عکستون ستاره ها بجای اینکه نقطه باشن به شکل خط ثبت میشن. این تکنیک به شکل اغراق آمیز برای ثبت تصاویر لانگ اکسپوژر (عکاسی با نور دهی طولانی) استفاده می شه.

البته واید بودن لنز هم در این فاکتور دخیل هست که وارد بحثش نمیشیم چون کلا روی موبایل قابلیت تغییر و تعویض لنز رو ندارین مگر در گوشی های چند دوربینه که به علت سیستم ثبت عکس اونها نمیشه به طور یقین گفت نتیجه استفاده از یکی از دوربین های تله گوشی تون بهتر از حالت استفاده از همه لنزها باهم بشه پس این حالت هم با گرفتن عکس های مختلف میتونین تست کنید.

برای این بخش هم مثل ایزو باید با آزمون و خطا بهترین عدد رو پیدا کنین. عددی که بیشترین جزییات با کمترین کشیدگی نور در عکس رو به شما بده.

نکته دیگه ای که باید حواستون بهش باشه تنظیم فوکوس هست. سوژه شما خیلی دور از دوربین قرار داره پس فوکوس رو روی دورترین حالت یعنی حالت بی نهایت قرار بدین.

فراموش نکنین که این سه فاکتور نسبی هستند و روی هم اثر میذارن پس پیدا کردن بهترین ترکیب این سه فاکتور میتونه به شما بهترین خروجی عکاسی در نور کم و آسمان شب رو بده. با یکم آزمون و خطا معمولا به بهترین حالت ممکن دست پیدا می کنید.

 

نکات و ترفندهای مهم

تمیز بودن لنز جزو اولین نکات عکس برداری هست پس فراموش نکنین که قبل از هر کاری لنز گوشی رو با یه دستمال نرم تمیز کنین.

اگر در محلی که دارین عکاسی میکنین تلکسوپی هست میتونین اول با تنظیم تلسکوپ روی سوژه اتون که میتونه ماه یا یه خوشه ستاره ای باشه چشمی تلسکوپ رو تبدیل به لنز دوربین موبایل بکنین. دوربین موبایلتون روی روی چشمی قرار بدین و عکس بگیرین به همین سادگی.

ویرایش تصاویر با برنامه های مخصوص (مثل لایت روم) یکی از کارهای رایج بین عکاسان حرفه ای هست. بیشتر گوشی های جدید امروزی گزینه عکس بردای خام یا RAW رو دارند. شما میتونین با برنامه های ویرایش عکس خود گوشی یا نمونه های حرفه ای رو کامپیوتر کیفیت عکس های خودون رو چند برابر بالاتر ببرید!

فراموش نکنین کیفیت واقعی عکس ها توی صفحه گوشی مشخص نمیشه. همیشه برای دیدن کیفیت واقعی عکس ها اونهارو توی کامپیوتر باز کنین و در سایز واقعی میزان نویز و جزییات رو بررسی کنید.

به هیچ وجه موقع عکاسی در نور کم از زوم دیجیتال استفاده نکنین چرا که این مترادف نابود کردن کیفیت عکس هست. حتی زوم اپتیکال هم در عکاسی با موبایل خیلی توصیه نمیشه.

از فلش و فعال کردن گزینه HDR هم تا جایی که ممکن هست پرهیز کنین. این دو فاکتور معمولا در عکاسی آسمان شب نتیجه مطلوبی نمیدن مگر اینکه بخواید از تکنیک نورمالی برای ثبت یه سوژه درکنار عکس از آسمان شب استفاده کنین که اون هم نیازمند دوربین بسیار خوب و تخصص و مهارت بالا در عکاسی هست.

در پایان اگر میخواهید بهترین گوشی ها در زمینه عکاسی را بشناسید به این آدرس بروید و بررسی تخصصی دوربین گوشی ها را مشاهده کنید.

اگر سوال یا پیشنهادی دارین حتما با ما در قسمت نظرها درمیان بگذارین.

بیشتر بخوانید:
عکاسی بدون فلاش در شب
عکاسی پرتره در شب
آموزش عکاسی در شب