07
اکتبر

راهنمای خرید فیلتر برای تازه‌کارها

فیلترها یکی از بهترین و کاربردی‌ترین تجهیزات عکاسی هستند که هر عکاس حرفه‌ای به استفاده از آن‌ها احتیاج دارند. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای بدون فیلترهای خود به عکاسی نمی‌روند. فیلترها تنوع بسیار زیادی دارند و از انواع فیلترها می‌توان به فیلتر UV و فیلتر پولاریزه اشاره کرد. بسیاری از عکاسان تازه‌کار به‌خوبی فیلترها را نمی‌شناسند که شاید این مقاله بتواند کمک شایانی به این دوستان بکند.

فرض کنید که به مغازه رفته‌اید و می‌خواهید برای دوربین جدید خود فیلتر بخرید، اینجاست که با انبوهی از فیلترها در برندها رنگ‌ها و جنس‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید، حتی بعضی واقع فیلترهای ارزان‌قیمت می‌توانند نتیجه بسیار بهتری برای شما حاصل کنند، این انتخاب شما است که مهم بوده و نقش تأثیرگذاری دارد.

فاکتورهای بسیار زیادی برای خرید یک فیلتر خوب وجود دارد که می‌توان از جهات بسیار زیادی کیفیت فیلترها را بررسی کرد.

معرفی فیلترها برای دوربین DSLR

برای دوربین DSLR خود چه فیلتری بخرم؟ این سؤال، شاید سؤال مشترک بسیاری از شما باشد که در اینجا به بررسی تنوع میان فیلترها و فیلتر مناسب دوربین شما می‌پردازیم. این سؤال یک سؤال بسیار گلی در این زمینه است زیرا فیلترها بر اساس کاربرد و نوع دسته‌بندی می‌شوند. فیلترها بر اساس نوع لنز و ژانر عکاسی شما دسته‌بندی می‌شوند و هم‌چنین بودجه شما نیز عامل مهمی در خرید لنز موردنظر شما است.

فیلترهای بسیار پراستفاده‌ای که مورداستفاده بسیاری از عکاسان قرار می‌گیرند عبارت‌اند از فیلترهای پولاریزه و فیلتر UV، البته بسیاری از عکاسان در عکاسی از طبیعت از فیلتر ND بسیار استفاده می‌کنند.

فیلتر پولاریزه

camera filter
Copyright 2015 – www.imaginephotoaz.com

فیلترهای پولاریزه یکی از فیلترهای بسیار پرکاربرد در عکاسی است که در کاهش رفلکت ها بسیار مؤثر است و رنگ‌های شما در آسمان و مناظر طبیعی را بسیار زیباتر جلوه می‌دهد. فیلترهای پولاریزه در برخی موارد کاربرد بسیار خوبی دارند و تأثیر بسیار مثبتی بر روی کار شما می‌گذارند. ازجمله این مناظر می‌توان به آب اشاره کرد، هنگامی‌که شما از آب عکاسی می‌کنید، ممکن است در اثر برخی اتفاقات رنگ آب در عکس شما به‌صورت واقعی و زیبا ثبت نشود. فیلتر پولاریزه باعث می‌شود تا آب بسیار شفاف و کریستال مانند در عکس شما ثبت شود.

از دیگر کاربردهای بسیار مؤثر فیلتر پولاریزه می‌توان به عکاسی از آسمان اشاره کرد. فیلتر پولاریزه رنگ آبی عمیق و بسیار خوبی را برای شما درصحنه ایجاد می‌کند و در برخی موارد در عکاسی از آسمان در شهر فیلتر پولاریزه بخارها و دودهای موجود در فضا را تا حد امکان کاهش می‌دهد.

فیلتر پولاریزه اشباع رنگ ها را زیاد می‌کند و در رنگ‌های موجود درصحنه عمق ایجاد می‌کند. به‌عنوان‌مثال اگر شما از یک باغ با فیلتر پولاریزه عکاسی کنید، رنگ سبز موجود درصحنه شما سبزتر می‌شود. فیلتر پولاریزه تا حد بسیار زیادی رفلکس و درخشش بسیار از اشیا اطراف ما را می‌گیرد و عکس بسیار خوبی به ما می‌دهد.

فیلتر پولاریزه یکی از فیلترهای بسیار خوب و حتی در شرایطی ضروری برای عکاسان طبیعت است.

فیلتر UV

بسیاری از عکاسان هدف خود از خرید فیلتر UV را محافظت از لنز بیان می‌کنند. لنزها معمولاً گران‌قیمت هستند و هدف عکاسان از خرید لنز UV محافظت از این تجهیزات گران‌قیمت است. فیلتر UV از لنز در برابر بسیاری از عوامل بیرونی مانند گردوغبار محافظت می‌کند و از ورود گردوغبار به داخل لنز جلوگیری می‌کند.

فیلتر ND

بعد از یک روز عکاسی در طبیعت به خانه بازمی‌گردید و عکس‌های خود را در کامپیوتر خود مشاهده می‌کنید و می‌بینید که قسمت‌هایی از عکس شما ثبت‌نشده است، یا به عبارت قدیمی عکس شما سوخته است، اینجا است که باید از فیلتر ND استفاده کنید. معمولاً فیلترهای ND در سه گروه عرضه می‌شوند، گروه‌های فیلتر سخت و نرم که هر عکاس متناسب باکار خود فیلتر موردنظر خود را انتخاب می‌کند.

دلایل نیاز فیلتر پولاریزه برای هر عکاس

فیلتر پولاریزه از فیلترهای بسیار مهم این لیست است به همین دلیل باید بیشتر به این فیلتر پرداخت در تصویر زیر شما دو عکس را مشاهده می‌کنید که با فیلتر پولاریزه و بدون فیلتر پولاریزه گرفته‌شده‌اند و این عکس‌ها بسیار واضح این تفاوت را نشان می‌دهند.

درواقع فیلتر پولاریزه رفلکت های موجود درصحنه را تا حد امکان کاهش می‌دهد، فیلتر پولاریزه باعث می‌شود تا شما از آب تصاویر بسیار واضح‌تری بگیرید و یکی از موارد بسیار پرکاربرد فیلتر پولاریزه همان‌طور که گفته‌شده عکاسی از آب است.

اما در شرایطی نیز نباید از فیلتر پولاریزه استفاده کرد. هنگامی‌که شما در نورهای کم عکاسی می‌کنید و از یک صحنه سریع در حال عکاسی هستید نباید از فیلتر پولاریزه استفاده کنید.

اگر بخواهیم برندی را برای خرید فیلتر پولاریزه پیشنهاد کنیم می‌توانیم مثال‌های بسیار زیادی بزنیم ولی در قسمت پایین مجموعه‌ای از بهترین فیلترهای پولاریزه برای تعدادی لنز معرفی‌شده‌اند که شما می‌توانید از این برندها استفاده کنید و برای لنزهای دیگر خود نیز از همین برندها فیلترهایی را خریداری کنید.

  • B+W 77mm Kaesemann Circular Polarizer with Multi-Resistant Coating
  • Hoya PRO1 Digital CIRCULAR PL – Filter – circular polarizer – 67 mm
  • Hoya 58mm HRT Circular PL Polarizer Multi-Coated Glass Filter
  • Tiffen 72mm Circular Polarizer

این فیلترها از بهترین فیلترهای پولاریزه برای لنزهای معرفی‌شده در قسمت جلوی آن‌ها هستند.

فیلترها می‌توانند تأثیر بسیار مثبتی بر روی عکس شما بگذارند و این تأثیر مثبت تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که شما فیلتر خود را با دقت انتخاب کرده باشید. برای خرید فیلتر می توانید با مشاور و کارشناس در این زمینه مشورت کنید و این موضوع را امری بی‌اهمیت تلقی نکنید.

بیشتر بخوانید
سونی دوربین PXW-FS7 ll را معرفی کرد
۹ سؤالی که قبل از خرید دوربین باید از خود بپرسید