04
اکتبر

راهنمای ترکیب‌بندی مناسب برای تازه‌کارها

ترکیب‌بندی به چه معناست؟ یک ترکیب‌بندی موفق چگونه می‌تواند بر روی عکس ما تأثیرگذار باشد؟ ترکیب‌بندی به معنای کلی به برقراری ارتباط میان عناصر موجود درصحنه ارتباط دارد. اگر شما بتوانید یک ترکیب‌بندی مناسب و خوب در عکس خود به وجود بیاورید بی‌شک می‌توانید یک عکس بسیار خوب داشته باشید. اگر می‌خواهید یک ترکیب‌بندی خوب داشته باشید باید بدانید که هر عنصر باید در کجای کادر قرار داشته باشد.

شاید شما نیز این حرف را از عکاسان بسیار موفق شنیده باشید که قبل از عکاسی فریم و قاب موردنظر خود را می‌بینند و دقیقاً همان صحنه‌ای که در ذهن دارند را عکاسی می‌کنند. این موضوع بسیار مهم است که چشم شما به یک دوربین عکاسی تبدیل شود و در هرکجا که هستید بتوانید به‌راحتی موضوع و قاب موردنظر خود را ببینید.

یک ترکیب‌بندی خوب، ترکیب‌بندی است که قوانین ترکیب‌بندی در آن رعایت شده باشد و از الگوی خاصی پیروی کند. امری بسیار ضروری است که شما اصول ترکیب‌بندی یک عکس خوب را بشناسید و بدانید و بتوانید این قوانین و اصول را در کار خود رعایت کنید.

برای تمرین پیدا کردن کادر مناسب می‌توانید از یک مقوا استفاده کنید و در وسط آن‌یک برش دهید و از میان این قاب فضای مخورد نظر خود را انتخاب کنید.

برای تمرین برای پیدا کردن یک کادر مناسب لازم نیست که همه‌جا دوربین خود را همراه خود داشته باشید، اگر در عکس بالا نیز دقت کنید تنها با برش دادن یک مقوا به شکل کادر مستطیل می‌توانید در همه‌جا کادر موردنظر خود را از میان آن مقوا تماشا کنید و تمرین ترکیب‌بندی کنید.

حتی نیاز نیست که همه‌جا مقوا را همراه خود داشته باشید. دست‌های شما یک قاب بسیار مناسب برای شما می‌سازد، همه ما ژست معروف قاب‌بندی سینما گران را می‌شناسیم که در تصویر پایین هم مشاهده می‌کنید، با این کار نیز شما می‌توانید به‌راحتی قاب‌بندی موردنظر خود را انجام دهید.

شاید پیش خود بپرسید که این کار چه فایده‌ای دارد؟ این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید به‌راحتی کادر موردنظر خود را پیدا کنید و دیگر نیازی نیست که برای پیدا کردن یک کادر مناسب دوربین خود را همه‌جا با خود دنبال کنید. در تصاویر زیر شما نمونه یک انتخاب مناسب کادر توسط قاب مقوایی را مشاهده می‌کنید.

sky

این راه یکی از بهترین راه‌ها و ارزان‌ترین راه‌ها برای تمرین ترکیب‌بندی است که شما به‌راحتی می‌توانید در هرکجا که باشید با دستان خود و یا یک مقوای کوچک کادر موردنظر خود را مشاهده کنید. این موضوع باعث می‌شود تا شما به‌راحتی بتوانید بعد از به دست گرفتن دوربین بدون هیچ فکری بهترین کادر را انتخاب کنید.

دیدن نقاشی‌های معروف و دیدن عکس‌های بسیار معروف طول تاریخ بسیار به شما کمک می‌کند تا مفهوم ترکیب‌بندی را به‌خوبی دریافت کنید. برای دیدن نقاشی به سراغ تابلوهای نقاشی دوره رنسانس و سده 19 بروید. در نقاشی‌های این دوره از ترکیب‌بندی طلایی به‌وفور استفاده‌شده است و بسیار آثار فاخری در این دوره را شاهد هستیم.

قانون یک‌سوم

قانون یک‌سوم یکی از قوانین بسیار ساده ترکیب‌بندی است که با این قانون به‌راحتی می‌توانید عکس‌هایی با ترکیب‌بندی‌های مناسب بگیرید. این ترکیب‌بندی که بر اساس تقسیم‌بندی کادر به 9 قسمت مساوی است، بر اساس معادلات ریاضی بناشده است. حتماً شما هم تابه‌حال در منظره یاب و یا LCD دوربین خود این خطوط را مشاهده کرده‌اید. اگر شما تازه‌کار هستید به‌راحتی می‌توانید با استفاده زا این ترکیب‌بندی بر روی صفحه دوربین خود عکس‌های خود را با این قانون بگیرید.

در تصویر بالا با استفاده از قانون یک‌سوم، گل‌های آفتاب‌گردان در قسمت پایین کادر و آسمان ابری در بالای کادر قرار دارد.

قانون اعداد فرد

در این قانون شما با قرار دادن سوژه‌های مفرد، به تعداد فرد در کادر از موضوعات خود عکاسی می‌کنید. به‌عنوان‌مثال اگر از منظره‌ای طبیعی عکاسی می‌کنید و درخت‌های اندکی در کادر شما وجود دارد شما با فرد انتخاب کردن درخت‌ها به‌راحتی می‌توانید عکسی با ترکیب‌بندی قوی بگیرید.

خطوط

خطوط در ترکیب‌بندی تأثیر به سزایی می‌گذارند. اگر تصمیم به عکاسی از منظره‌ای شهری رادارید حتماً از دسته‌ای خطوط منظم در کادر خود استفاده کنید. این خطوط منظم باعث می‌شوند تا حس شهر و نظم و ترتیب شهری بهتر به مخاطب القا شود. در کل خطوط می‌توانند حس پایداری به‌عکس شما بدهند.

رنگ و بافت

wide photo
5D Classic, ISO 100, 15mm fisheye lens, f/22 for 1/8th second.

ازجمله عوامل بسیار مهم در یک ترکیب‌بندی موفق استفاده مناسب و به‌جا از رنگ و بافت است. اگر عکاسی رنگی را به‌عنوان روش کار خود انتخاب کرده‌اید بی‌شک بارنگ سروکار دارید. شناخت رنگ‌های مکمل و رنگ‌ها متضاد و کنتراست‌های رنگی بسیار به شما کمک می‌کند تا بتوانید عکس‌هایی تأثیرگذار بگیرید. برای درک بهتر رنگ‌ها می‌توانید کتاب رنگ ایتن را مطالعه کنید. اگر ژانر سیاه‌وسفید را برای عکاسی انتخاب کرده باشید بی‌شک یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر روی کار شما بافت است. بافت در عکس سیاه‌وسفید حرف اول را می‌زند پس در یک عکس رنگ و بافت بسیار مهم و تأثیرگذار هستند.

فضای منفی

ازجمله عوامل بسیار مهم در یک ترکیب‌بندی موفق استفاده مناسب و به‌جا از فضای منفی است. بسیاری از عکاسان تازه‌کار فکر می‌کنند که هر چه فضای منفی در کادر کمتر باشد عکس بهتر است. این باور بسیار غلط است، فضای مثبت در کنار فضای منفی معنا پیدا می‌کند فضای منفی در صورت زیاد بودن به‌عکس آسیب می‌رساند شما باید این فضای منفی را کنترل کنید بدانید که کجا و چگونه از فضای منفی بهترین استفاده را بکنید. مطالعه عکس‌های عکاسان مینیمال بسیار به شما کمک می‌کند تا کاربرد درست فضای منفی را درک کنید.

ترکیب‌بندی یک عکس امری بسیار پیچیده است و راه‌های بسیار پیچیده‌تر و پیشرفته‌تری برای ترکیب‌بندی یک عکس وجود دارد ولی نکات اساسی در یک ترکیب‌بندی در این مقاله خدمت شما عزیزان عرضه شد. اگر یک عکاس تازه‌کار هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که در تمام عکس‌های خود باید این نکات را به خود یادآوری کنید تا بعد از مدتی ذهن و دست شما ناخودآگاه این شرایط را تشخیص دهد.