پیش زمینه عکاسی پرتره
27
آوریل

راهنمای انتخاب پیش زمینه عکاسی پرتره

پیش زمینه عکاسی پرتره همیشه یکی از مهم‌ترین اجزا در عکاسی پرتره است و عکاسان همیشه به‌پیش زمینه تصویر توجه بیشتری می‌کنند. درواقع پیش‌زمینه تصویر می‌تواند به‌عکس ما عمق بدهد.
پیش‌زمینه هم‌چنین در عکاسی پرتره نیز بسیار مهم است، پیش‌زمینه می‌تواند عکس شمارا مؤثرتر و بهتر ارائه دهد و می‌تواند عکس شمارا تأثیرگذارتر کند.

1-پیش‌زمینه محو بسازید
پیش‌زمینه محو می‌تواند عکس شمارا بهتر و احساسی‌تر کند، درو واقع پیش‌زمینه محو می‌تواند قاب بسیار نرمی را در دور عکس ما به وجود آورد. عکاسی از میان‌برگ‌ها، گل‌ها و درخت‌ها می‌تواند برای شما پیش‌زمینه محو را به ارمغان دربیاورد. این ایده عکاسی برای عکاسی از زوج‌های جوان در روز عروسی و عکاسی از کودکان بسیار مهم و مفید است و می‌تواند عکس‌های بسیار خوبی به وجود آورد و ثبت کرد. در عکس پایین نیز از این تکنیک استفاده‌شده است و مخاطب با دیدن این عکس حس بسیار خوبی پیدا می‌کند، در این عکس، عکاس درواقع پشت چند برگ کوچک ایستاده است و کار خارق‌العاده‌ای نکرده است فقط از امکانات بهترین استفاده را کرده است.

پیش زمینه عکاسی پرتره

عکس بالا با لنز 100 میلی‌متری، ایزو 125، دیافراگم 4.5 و سرعت 60/1 عکاسی شده است.

پیش‌زمینه خود را بسازید

بدون شک گل‌ها و بوته‌ها در مناطق موردعلاقه شما رشد نمی‌کنند و شما نمی‌توانید همیشه از طبیعت انتظار داشته باشید که باب میل شما عمل کند. شما به‌راحتی می‌توانید محل موردنظر خود برای عکاسی را ازگل‌ها و بوته‌ها پرکنید و سپس به عکاسی بپردازید. این موضوع کار بسیار سختی نیست، شما به‌راحتی می‌توانید چند شاخه گل خریداری کنید و در جلوی دوربین خود قرار دهید و از موضوع موردنظر خود عکاسی کنید.

با نگاه‌داشتن گل و یا هر عنصر دیگری که می‌خواهید در پیش‌زمینه شما باشد و فوکوس کردن بر روی پس‌زمینه و عنصر اصلی و یا سوژه اصلی می‌توانید از پیش‌زمینه محو زیبا استفاده کنید. البته در انتخاب رنگ‌های گل‌های خود نیز باید دقت کنید و باید بدانید که چه رنگی می‌تواند تأثیر بهتری بر روی عکس شما بگذارد. استفاده از رنگ‌های مکمل و یا هارمونی دار می‌تواند تأثیر بسیار بهتری بر روی عکس شما بگذارد.

2- حس مبهمی در عکس خود ایجاد کنید

پیش‌زمینه می‌تواند در القای حس‌ها به مخاطب بسیار کمک کند و یکی از حس‌هایی که می‌توان در مخاطب به وجود آورد حس ابهام است. عکاسی از پشت درخت‌ها، عناصر نامتناجس می‌تواند این حس را به‌خوبی به مخاطب القا کند. عکاسی از پشت میله یکی از نمونه‌های موفق در این زمینه است. حتی شما می‌توانید یک فرد را در پیش‌زمینه قرار دهید و این موضوع در فوکوس شما نباشد و این فرد فوکوس نشده خود می‌تواند در ذهن مخاطب سؤال‌هایی ایجاد کند. عکاسی از زاویه نامتعارف، عکاسی از بالای یک ساختمان، عکاسی از زاویه بسیار پایین، همه این‌ها می‌توانند در عکاسی به شما کمک کنند.

عکس بالا با لنز 100 میلی‌متری، ایزو 250 و دیافراگم 5 و سرعت 160/1 عکاسی شده است. در عکس بالا عکاس به‌خوبی از قانون ذکرشده استفاده کرده است، از پشت گیاهی عکاسی کرده است و از سوژه اصلی دور شده است درواقع در تصویر بالا شخص فرد دیگری را نیز در داستان عکس اضافه کرده است.

عکس بالا نیز از قانون ذکرشده پیروی کرده است، در عکس بالا شما دو فرد را می‌بینید که توجهی به دوربین نکرده‌اند و عکاس نیز پشت بوته‌ها به عکاسی پرداخته است، این موضوع را از شاخ و برگی که در جلوی صحنه است متوجه می‌شویم. مخاطب ناخودآگاه داستانی در ذهنش می‌سازد که شاید فردی در کمین است تا این دو فرد را تهدید کند.

بک گراند عکاسی پرتره

3.داستان سازی کنید

همان‌طور که در تصاویر بالا نیز اشاره شد شما می‌توانید با عکاسی با استفاده از پیش‌زمینه‌ها، حس داستانی را به‌عکس های خود اضافه کنید، در عکس‌های بالا گفتیم که با عکاسی از پس‌زمینه این حس به مخاطب القا می‌شود که فردی درصحنه است که سوژه‌های اصلی از وجود آن بی‌خبر هستند. این موضوع در حس ترس تنها به کار نمی‌آید، شما می‌توانید با القا حس شادی نیز از این موضوع استفاده کنید.در عکس پایین از سوژه‌ای عکاسی شده است که یک کودک است و قدکوتاهی دارد، عکاس نیز از دید کودک عکاسی کرده است، این تغییر زاویه دید می‌تواند خود داستانی را بیان کند، البته سوژه نیز در این عکس خاص است و سوژه اصلی ما یک کودک تنها است و شاید همین موضوع کمی نامتعارف باشد و ذهن ما را به سمت داستان سازی منحرف کند، همین استفاده از عناصر نامتعارف می‌تواند در بیان داستان به عکاس کمک کند.

۶.نوع پس زمینه عکاسی پرتره

هنگام انتخاب پس زمینه برای عکس های پرتره تان گزینه های زیادی وجود دارد. شما می توانید هر کاری که می خواهید انجام دهید. هرچند نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید نورپردازی و تعیین موقعیت سوژه ها نسبت به آن پس زمینه است. در این مقاله ۶ نوع پس زمینه مختلف برای عکاسی پرتره را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

نورپردازی چه طبیعی باشد و چه مصنوعی، چه در فضای باز باشد و چه در فضای داخلی، بسیار مهم است که بدانید نور چگونه علاوه بر سوژه پرتره، بر پس زمینه شما نیز تاثیر می گذارد.

 

۱.پس زمینه شلوغ یا الگودار

قبل از این که به انواع مختلف پس زمینه نگاهی بیاندازیم، به شما توصیه می کنم که آزمایش کنید. از اشتباه کردن یا امتحان کردن ایده هایتان نترسید. این همان کاری بود که من با پرتره های بالا انجام دادم. من می خواستم ببینم یک پرتره با استفاده از یک پس زمینه شلوغ در خانه خودم چطور به نظر می رسد. من تصمیم گرفتم از نورپردازی LED برای این کار استفاده کنم و بسته به این که می خواهم پس زمینه چطور به نظر برسد، سوژه یا نور را جابجا کنم.

پس زمینه ها می توانند با هدایت تمرکز بیننده به سمت سوژه پرتره های شما را تقویت کنند، یا بالعکس. اگر پس زمینه مانند عکس بالا سمت راست خیلی شلوغ باشد، (من احساس می کنم تمرکز ضعیف تری بر روی دختر وجود دارد) مطمئن شوید که نور شما توجه بیننده را به سمت سوژه جلب می کند، به جای این که پس زمینه را بیش از حد روشن کند.

از آنجا که می خواستم آن نورهای افسانه ای در شومینه و همچنین جزئیات کاغذ دیواری و بقیه دکوراسیون را ثبت کنم، با یک دیافراگم کوچک (ضریب اف بزرگ) عکس گرفتم تا عمق میدان بیشتری به دست آورم و سوژه را به پس زمینه نزدیکتر کردم.

عکس سمت چپ نیز پس زمینه بسیار شلوغی داشت – یک کاغذ دیواری الگودار. با این حال، برخلاف عکس شلوغ سمت راست، من نمی خواستم بر الگو تاکید کنم، بلکه قصد داشتم از آن به عنوان یک پس زمینه تار استفاده کنم. برای رسیدن به این جلوه، من با یک دیافراگم کم عمق (ضریب اف کوچک) عکس گرفتم و سوژه ام را دور از دیوار قرار دادم.

۲.پس زمینه بافت دار تیره

مجموعه بالا یکی دیگر از آزمایش های من است. این بار می خواستم از پارچه های بافت دار به شیوه ای طبیعی به عنوان پس زمینه استفاده کنم.نورپردازی که من برای این پرتره ها استفاده کردم، نور یک پنجره ساده بود که از کنار می تابید. انتخاب پارچه های تیره به این دلیل بود که من می خواستم توجه بیننده را به سمت چهره جلب کنم و تمام چیزهای دیگر حداقل (مینیمال) اما از نظر بافت غنی باشند.در مقایسه با پس زمینه الگودار شلوغ قبلی، در اینجا من فقط بر روی رنگ های قهوه ای و تُن پوست مانور دادم. اینها پرتره های ساده ای هستند، اما بافتی بسیار غنی دارند.

عکاسی پرتره با موبایل

۳.پس زمینه روشن

زمانی که من در فضای باز عکس های خانوادگی می گیرم، این یکی از پس زمینه های مورد علاقه من است. من به دنبال فضاهای روشنی می گردم که آسمان نیستند، اما روشن تر از سوژه هستند، مانند شاخ و برگ، درختان، و برگ هایی که آسمان روشن در پشت آنها پیداست.تا زمانی که پس زمینه روشن باشد اما آسمان نباشد، برای استفاده خوب است. مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که سوژه های خود را در جلوی پس زمینه روشن قرار دهید و بر اساس چهره آنها نوردهی کنید. این به این معنی است که پس زمینه روشن تر شده و چهره به درستی نوردهی می شود. اگر بخواهید می توانید از یک فلاش برای روشن کردن چهره استفاده کنید، اما تا زمانی که چهره را به درستی نوردهی کنید، تصویر درست به نظر می رسد.

عکاسی پرتره با پیش زمانه روشن

۴.پس زمینه تیره یا روشن ساده

پس زمینه های ساده چه دارای رنگ روشن باشند و چه رنگ تیره و چه تُن میانی، عکس های پرتره کلاسیک ایجاد می کنند. شما تا زمانی که بدانید چه کاری می خواهید با نورپردازی خود انجام دهید، با این پس زمینه ها دچار اشتباه نمی شوید.در پرتره های بالا، من تنها از یک دیوار تیره و نور پنجره برای نور اصلی استفاده کردم. یک رفلکتور نیز در سمت راست دوربین قرار دادم تا کمی از نور را بازتاب کند. همین.

بک گراند عکاسی پرتره

۵.پس زمینه یکپارچه سفید

برخلاف آنچه که بسیاری از افراد اعتقاد دارند، به دست آوردن یک پس زمینه سفید خالص چندان آسان نیست. منظور من این است که شما نمی توانید سوژه خود را در مقابل یک پس زمینه سفید قرار دهید، یک عکس بگیرید، و یک پس زمینه یکپارچه سفید تمیز و خوب به دست آورید. اگر این کار را انجام دهید، در نهایت یک پس زمینه نسبتا کدر به رنگ خاکستری روشن به دست خواهید آورد.در واقع، برای به دست آوردن آن پس زمینه سفید روشن، شما باید پس زمینه را روشن کرده و و سوژه خود را نیز روشن کنید.

عکاسی پرتره با پس زمینه سفید

۶.پس زمینه ساختگی

یکی از روش های ساختن پس زمینه در فتوشاپ، اضافه کردن یک اشعه خورشید است. پس زمینه در اینجا تنها یک دیوار سفید ساده بود، اما عکس در یک اتاق بدون پنجره با نور محیط بسیار کم گرفته شد. من از یک فلاش در سمت چپ دوربین برای شبیه سازی نور پنجره استفاده کردم. در پس پردازش، اشعه های خورشید را اضافه کردم، بنابراین به نظر می رسد که دختر نزدیک یک پنجره نشسته است.

 

بیشتر بخوانید:
راهنمای ژست عکاسی پرتره آقایان

عکاسی پرتره در فضای باز و طبیعت

آموزش عکاسی پرتره با موبایل

16 نکته برای اینکه یک عکس پرتره خوب بگیریم