19
مه

دوربین DSLR چیست

DSLR مخفف ” Digital Single Lens Reflex ” مي باشد. به زبان ساده تر DSLR يک دوربين ديجيتال مي باشد که نور را  با استفاده از آيينه ها به ViewFinder يا چشمي  ( همان قسمت کوچکي که براي گرفتن عکس از آن منظره مورد نظر را نگاه مي کنيد) منتقل مي کند.

يک دوربين DSLR  شامل :

1 – لنز

2- آيينه

3- شاتر

4- سنسور

5- فوکوس اسکرين (Matte Focusing Screen)

6 – لنز کندانسور (Condenser Lens)

7- منشور (Petaprism)

8- چشمي (Viewfinder)

يک دوربين DSLR چگونه کار مي کند؟

DSLR camera

وقتي شما از چشمي دوربين خود منظره مورد نظر را ميبينيد دقيقا همان چيزي خواهد بود که در عکس شما ثبت ميگردد. صحنه اي که شما در حال گرفتن عکس آن هستيد اينگونه ثبت مي گردد:

نور ابتدا به آيينه که با زاويه 45 درجه در داخل محفظه دوربين قرار دارد برخورد مي کند (شماره 2) که نور را به صورت عمودي به يک عنصر اپتيکال که منشور ناميده مي شود منتقل مي کند (شماره 7) منشور نور افقي وارد شده را به وسيله دو آينه جداگانه به صورت افقي تغيير مسير مي دهد تا به چشمي برسد ( شماره 8)

وقتي شما يه عکس ميگيريد، آيينه (شماره 2)  بالا رفته و اجازه مي دهد نور مسير افقي خود را طي بنمايد، سپس شاتر باز شده (شماره 3) و نور به سنسور مي رسد (شماره 4). شاتر تا زماني که نور براي گرفتن و ثبت عکس کافي باشد (با توجه به تنظيماتي شاتري که شما انتخاب نموده ايد يا به صورت اتوماتيک توسط دوربين انتخاب شده است) باز مي ماند. وقتي شاتر بسته مي شود، آينه به حالت قبلي خود که همان 45 درجه است باز مي گردد تا مجددا نور به چشمي برسد.

بديهي است که کار در اينجا متوقف نمي شود، بعد از آن پردازش هاي بسيار زيادي در دوربين اتفاق مي افتد، پردازنده دوربين اطلاعات را از سنسور دريافت نموده، آن را به فرمت مناسب تبديل کرده و سپس در روي کارت حافظه دوربين ذخيره مي نمايد.

تمام اين روند در زمان بسيار کوتاهي اتفاق مي افتد و دوربين هاي حرفه اي کمي هستند که مي توانند اين پروسه را 11 بار يا بيشتر در ثانيه انجام دهند.

عملکرد اساسی یک دی اس ال آر به این شکل است: در هنگام انتخاب منظره و چشم انداز، آینه نوری را که از لنز متصل شده وارد می شود به میزان نود درجه به سمت بالا منحرف می کند سپس این نور دو بار توسط منشور منعکس می شود و به چشم عکاس فرستاده می شود. در طول نورگیری آینه به سمت بالا می چرخد، دریچه دیافراگم تنگ می شود شاتر باز می شود و اجازه می دهد لنز نور را روی سنسور تصویر بیندازد.

سپس شاتر دوم روی سنسور را می پوشاند، یعنی زمان نورگیری به پایان رسیده است. آینه پایین می آید و شاتر به جای خود برمی گردد. طول زمانی که آینه به بالا می چرخد را خاموشی منظره یاب می نامند. یک آینه و شاتر سریع بهتر است مخصوصا در زمانی که سوژه در حال حرکت است و تاخیری نباید داشته باشد.

تمام آنچه شرح داده شد در هزارم ثانیه و بصورت خودکار صورت می گیرد. دوربین های سریع این عملیات را می توانند تا ده بار در ثانیه انجام دهند. عکاسان حرفه این این دوربین ها را ترجیح می دهند زیرا عکاس می تواند پیش نمایشی واقعی از فریم را در لحظه نوردهی ببیند و یک دلیل مهم اینکه می تواند لنزهای متنوعی را انتخاب کرده و بروی دوربین خود نصب کند. یک امکان دیگر اینکه پیش نمایشی واقعی از عمق میدان را به عکاس می دهد.

خیلی از عکاسان دی اس ال آر را ترجیح می دهند چون سنسورهای بزرگ تری در مقایسه با دوربین های دیجیتال کامپکت دارد. این سنسور ها اندازه تصویری به دست می دهد که به فیلم های عکاسی قدیمی نزدیک است و عکاسان حرفه ای در گذشته با آن شروع به عکاسی کرده اند. همچنین سنسور بزرگ باعث می شود تا زاویه عکس و عمق میدان عکس به فیلم عکاسی بخصوص ۳۵ میلیمتری شبیه باشد.

تفاوت بزرگ بین دوربین های dslr و دوربین های دیجیتال کامپکت (دوربین های معمولی) طراحی نقشه بازتاب نور است که در دوربین عادی نور از لنز عبور کرده و به سرعت به سنسور تابانده می شود تا اسکرین دوربین به عنوان منظره یاب دیجیتالی عمل کند می بینیم که از آینه در اینجا خبری نیست!

پس مشخص است که قراردادن آینه باعث می شود نتوان صحنه را قبل از گرفتن عکس بروی پرده کریستال مایع یعنی LCD مشاهده کرد. با این حال دوربین های dslr جدید دارای اسکرین لایو ویو یعنی نمایش زنده هستند و می توان از آن به عنوان منظره یاب دیجیتالی استفاده کرد البته محدودیتهایی دارد از جمله این که منظره یاب اپتیکال غیرفعال خواهد شد.
DSLR camera

● DSLR و قابلیت فیلمبرداری!

از سال ۲۰۰۸ شرکتهای نیکون و کنون دوربین هایی از این دسته تولید کردند که قابلیت فیلم برداری کامل را داشته باشند. نیکوی D۹۰ قابل تصویری ۲۴ فریم در ثانیه، ۷۲۰p و کیفیت HDV را دارد. شرکت کنون نیز به تازگی دوربین بسیار قدرتمندی به نامEOS ۵D Mark IIرا وارد بازار کرده است که قابلیت فیلمبرداری ۱۰۸۰p و سی فریم در ثانیه را داراست.

در پست قبلی دسته بندی هنر، مختصری درباره ساختمان و کارکرد دوربین های DSLR دانستیم، امروز این بحث را با لنزهای قابل تعویض این دوربین ها ادامه می دهیم.

● پنتاپریسم و پنتا میرر (منشور ۵ وجهی و آینه ۵ وجهی)

بیشتر DSLRها از یک آینه ۵وجهی به جای منشور ۵وجهی سنتی استفاده می کنند. این اینه ها غالباً از پلاستیک ساخته شده و برخلاف پنتاپریسم که یک قالب شیشه ای است، سبکتر و در تولید ارزانتر است، به هر حال تصویری که شما در منظره یاب می بینید، تیره تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
شاتر (shutter) دوربین دیجیتال