16
مه

تفاوت جوهر دای و پیگمنت

زمانی که قصد دارید تا یک کارتریج جوهر جدید از طریق فروشگاه های آنلاین را دارید یا فروشگاه های محلی خرید کنید, ممکن است با گزینه های زیادی برای سخت شدن انتخاب در مقابل خود روبرو شوید. برای مثال تونر لیزری در برابر کارتریج جوهر, رنگی در برابر مشکی یا نمونه های ظرفیت بالا در برابر نسخه استاندارد. البته برخی از این تفاوت ها به خاطر تفاوت در نوع کاربرد آنها می باشند, اما مدل های مختلف برای یک نوع کالا مثل کارتریج جوهر چیزی نیست که برای همه واضح بوده تا بتوانند به راحتی در مورد آن تصمیم بگیرند. پس بهتر بدانیم که تفاوت میان جوهر Pigment (رنگ دانه) یا Dye (بر اساس رنگ) در چیست؟

جوهر دای یا پیگمنت

-جوهر Pigment و Dye، هردو از موادی هستند که با ترکیب های خاص، به مواد دیگر، رنگ می بخشند.
این دو نوع جوهر از انواع رایج، در استفاده از چاپگر ها می باشند. تفاوت های این دو ماده با یکدیگر باعث می شود تا جایگاه و کاربری آنها نیز با یکدیگر متفاوت باشند.

مزایای جوهر های Pigment؛
مقاومت در برابر آب
آب می تواند یکی از دشمنان اصلی عکس ها و اسناد به چاپ رسیده باشد. از آنجاییکه جوهرهای مبتنی بر Dye، به راحتی در آب حل می شوند، در هنگام تماس با آب درهم می شکنند و تجزیه می شوند و با رقیق شدن، تمام تصویر از بین می رود.
اما جوهر های Pigment با ایجاد یک لایه محافظ در برابر آب، مقامت بیشتری در برابر آب و رطوبت نشان می دهند. هرچند که باز هم توصیه کارشناسان بر این است که محتوای چاپ شده خود را برای نگهداری به بهترین شکل، به دور از تماس با آب نگاه دارید. البته این مقاومت در برابر حل شدن، تنها مختص به آب نیست. جوهر های Pigment در برابر بسیاری از حلال ها، مقاوم هستند.

جوهر دای و پیگمنت

جوهر پیگمنت چیست؟

اجازه دهید ابتدا به توضیح جوهر پیگمت بپردازم و این که چیست و چگونه استفاده می شود را بیشتر مشخص کنم. پیگمت در واقع پودری خشک است که باید با مایعی مانند آب برای اثر تاثیرگذاری در رنگ های مشکی, سفید یا رنگی ترکیب شود. ما نیازی به وارد شدن به جزئیات زیاد در علوم طراحی جوهر پیگمنت نداریم, و گفتن این نکته کفایت می کند که جوهر پیگمت لزوما نیازی به مخلوط شدن با آب ندارد.

خاصیت دیگر این ماده معلق ماندن در مایعاتی نظیر آب است که از خواص بارز مواد کلوییدی colloid (مانند روغن در آب) محسوب می شود. در اینجا این سوال به وجود می آید که مزیت استفاده از جوهر پیگمنت در چیست؟ ذرات رنگدانه در این نوع جوهر تمایل زیادی به درگیر شدن در منافذ رسانه داشته و به هیمن خاطر این نوع جوهر دوام و ماندگاری بسیار زیادی به جای می گذارد.

چه هنگامی که از جوهر پیگمنت استفاده می شود

جوهر پیگمنت به طور کلی برای پرینت بر روی سطوح صیقلی مانند کاغذهای شفاف یا برچسب ها بسیار مناسب است. البته هزینه تولید این جوهر کمی بالا بوده و در زمان خشک شدن بر روی رسانه درخشندگی کمتری نسبت به رقیب خود دارد. در صورتی که قصد پرینت تصویر یا پرونده مهمی را دارید که لازم است برای زمان بسیار طولانی حفظ شود, جوهر پیگمنت می تواند بهترین گزینه برای استفاده باشد. اما در صورتی که به دنبال تصاویر روشن و هزینه کمتر هستید جوهر دای گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود.

جوهر دای چیست؟

ارزانی و حل شدن در آب برای جوهرهای برپابه دای, توضیحی برای تمایل بیشتر سازنده ها در استفاده از این نوع جوهر است. جوهر دای معمولا زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز داشته و در برابر تماس حتی یک قطره آب بر روی صفحه احتمال از بین رفتن محتوا وجود دارد. با این حال مزیت جوهر دای در طراوت و وضوح آن است. رنگ ها در این نوع جوهر به خاطر ترکیبات مختلف که برای افزایش رنگ های آن اضافه شد اند بسیار روشن تر هستند.

با این حال ترکیبات یاد شده نیز مانند رنگ های اصلی مقاومت بسیار کمی در برابر نور یا ماوراء بنفش داشته و از آنجا که جوهرهای بر پایه دای معمولا ضخامت کمتری از رنگ را در مقایسه با جوهر پیگمنت بر روی سطح قرار می دهد زودتر هم پاک خواهند شد. محو شدن برای پرونده های  قرار گرفته در معرض آفتاب برای این نوع جوهر امری طبیعی خواهد بود و به همین خاطر جوهر های دای برای پرینت چیزهایی مانند بنر یا علائمی که بر روی درب و پنجره ها آویزان شده یا در محیط بیرون نصب می شوند گزینه مناسبی نخواهد بود.

در حالی که جوهردای اشکالاتی دارد, اما پیشرفت های به دست آمده در صنعت تولید این جوهر در حال بهبود محو شدگی آن در برابر آفتاب است. برند های بزرگ مانند اچ پی, اپسون و فوجی کیفیت محو شدگی جوهر دای را بهبود داده و آن را تقریبا به حد کیفیت جوهر پیگمنت رسانده اند.