عکاسی طبیعت
14
جولای

باید‌ها و نباید‌ها در عکاسی از طبیعت

عکاسی در طبیعت معمولا یک چالش محسوب می‌شود. به همین دلیل نکاتی را به همراه یک ویدئو برای شما آماده کرده‌ایم تا با کمک آن بتوانید عکس‌های بهتری از مناظر طبیعی بگیرید.

کریگ رابرتز، یک عکاس طبیعت در فصل‌های مختلف است. او در یک ویدئو که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید. نکات مهمی برای تازه‌کاران در عکاسی مطرح می‌کند؛ پس خودکار و دفتر‌چه خود را آماده کنید و نکات مهم این ویدئو را یادداشت کنید. در این ویدئو تعدادی از مهم‌ترین باید‌ها و نباید‌ها برای گرفتن عکس‌هایی بهتر در طبیعت گفته می‌شود.

رابرتز در این ویدئوی ۱۰ دقیقه‌ای پاره‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد. او قبل از ترکیب‌بندی، نوردهی، عمق زمینه، روشنایی، فیلتر‌ها و موضوعات گوناگون دیگر تا انتهای ویدئو، ابتدا کار را با لوکیشن آغاز می‌کند.

و برای هر‌یک از این دسته‌‌های بسیار مهم، رابرتز به دنبال باید‌ها و نباید‌های شخصی خود است که به شما کمک می‌کنند در طبیعت عکس‌های بهتری بگیرید. ما قطعا به شما پیشنهاد می‌دهیم که این ویدئو را تا انتها به‌طور کامل مشاهده کنید؛ به این دلیل که خلاصه کردن نکات مهم این ویدئو تقریبا غیر ممکن است. اما در ادامه می‌توانید برخی از این نکات را به‌صورت خلاصه به همراه زمان دقیق در ویدئو، ببینید:

 • باید از طبیعت محل زندگی خود عکس بگیرید. ۱:۱۰
 • نباید همیشه واید‌ترین لنز را انتخاب کنید. ۱:۵۹
 • نباید عکس واید بگیرید و سپس آن را کراپ کنید. ۲:۲۴
 • نباید فکر کنید که به یک کیف ‌‌پر از لنز نیاز دارید؛ یک کیت لنز کافی‌ است. ۲:۴۳
 • باید یک عکس با پیش‌زمینه، میان‌زمینه‌ و پس‌زمینه خلق کنید. ۲:۵۳
 • باید فاصله‌های مختلفی را امتحان کنید. ۳:۱۲
 • نباید همیشه تا آخرین حد فوکوس کنید. تا یک‌سوم بالای قاب دوربین فوکوس را انجام دهید. ۴:۱۰
 • باید با فوکوس روی پیش‌زمینه، عکس‌های وسیع بگیرید. ۵:۴۳
 • نباید تنها از غروب و طلوع آفتاب عکس بگیرید: ۶:۰۱
 • باید از فیلتر‌ها برای ایجاد تعادل نور بین آسمان و زمین استفاده کنید. ۷:۱۴
 • نباید از فیلتر ND (فیلتر کاهنده نور) ۱۰ استاپ استفاده کنید؛ مگر این‌که واقعا لازم شود. ۸:۴۹
 • باید برای یک سه‌پایه خوب هزینه کنید. ۹:۲۰
 • نباید برای داشتن جدیدترین دوربین و لنز‌ها نگران باشید.

نکات عکاسی از طبیعت

به جرات میتوان گفت یکی از لذت بخش ترین ژانرهای عکاسی ، عکاسی از طبیعت است. عکاسی طبیعت سرشار از حس زندگی ست که مورد علاقه بسیاری از عکاسان حرفه ای و آماتور می باشد. در این سبک توجه عکاس به محیط طبیعی اطراف معطوف است که شامل عکاسی از مناظر طبیعی، حیات وحش شامل حشرات و پرندگان، عکاسی از زیر آب و دریا و عکاسی از ابرها میباشد. معمولا این ژانر را با عکاسی لند اسکیپ یا منظره اشتباه می گیرند. در عکاسی لند اسکیپ بخشی از محیط طبیعی همراه با سوژه انسانی یا سازه های ساخت دست انسان به تصویر کشیده میشود. اما در عکاسی از طبیعت ملاک فقط عکاسی از محیط طبیعی بدون حضور انسان یا سازه های انسانی است.

در این ژانر از عکاسی نیازمند داشتن انواع لنز با فاصله کانونی مختلف می باشید. و همچنین در مورد خودتان نیز داشتن صبر و شکیبایی نیز از موارد مهم در عکاسی از طبیعت می باشد. یکی از محاسنی که عکاسی از طبیعت دارد وفور سوژه در اطرافتان است. شما می توانید حتی از باغچه منزل خود سوژه های ناب شکار کنید. معمولا حرفه ای تر ها دنبال مکان های بکر در فصول مختلف هستند تا بتوانند دست به خلق آثاری چشم نواز بزنند

 

 • عکاسی طبیعت

  استفاده از لنز واید در عکاسی طبیعت

  از آنجایی که می خاهیم پهنه وسیعی از سوژه طبیعی خود را به ثبت برسانیم لنز واید مناسب این هدف ما میباشد. همچنین استفاده از لنز واید در عکاسی طبیعت باعث ایجاد عمق و نمای پرسپکتیو می شود. برای ثبت عکس از حشرات و گل ها نیز میتوان از لنز ماکرو استفاده کرد.

  دریچه دیافراگم مورد نیاز برای عکاسی طبیعت

  هدف اصلی در عکاسی از طبیعت ایجاد عمق و سه بعدی بودن در تصویر است. به همین دلیل دریچه دیافراگم کوچک پیشنهاد میشود. اعدادی مانند f16 تا f22 اعداد مناسبی برای این منظور هستند. همچنین انتخاب این محدوده از اعداد برای ایجاد وضوح تصویر بالا به کار میرود.

  استفاده از فیلتر مناسب در عکاسی طبیعت

  برای عکاسی طبیعت معمولا از دو نوع فیلتر استفاده می کنند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد.
  فیلتر پلاریزه: این فیلتر از شدت نور کم میکند و آسمان را تیره تر میکند. زمانی که در آسمان ابر باشد تیرگی آسمان با روشنی ابرها تضاد چشم نوازی را ایجاد میکند.
  فیلتر ND یا خنثی: از این فیلتر نیز برای جلوگیری از ورود نور زیاد به لنز استفاده میشود.

  استفاده از فرمت raw

  به جای استفاده از فرمت پیش فرض دوربین یعنی jpeg از فرمت raw استفاده کنید. گرچه که این فرمت تصویر فضای زیادی را در حافظه دوربین اشغال میکند اما که هنگام ویرایش عکس دستتان برای ایجاد تغییرات دلخواه باز است.

  استفاده از ساعت طلایی

  ساعات طلایی یعنی یک ساعت بعد از طلوع و یک ساعت قبل از غروب خورشید. بهترین تایم برای خلق آثاری به یاد ماندنی. پس از گلدن تایم غافل نشوید.

  تا اینجا عکاسی طبیعت ساده به نظر می رسد. ولی اشتباه نکنید. بسیاری از عکاسان حرفه ای برای شکار صحنه ای به ظاهر آسان در طبیعت ساعت ها منتظر لحظه ای ناب می مانند تا تصویری جدید و جذاب خلق کنند. اگه علاقه مند به گردش در طبیعت هستید می توانید این علاقه را با هنر عکاسی درامیزید و ببینید که می توانید چه هنری خلق کنید

 بیشتر بخوانید:

6 راه‌کار برای عکاسی سیاه‌ سفید از طبیعت

آموزش عکاسی از طبیعت شب

عکاسی از کودکان در ژست های طبیعی و با پیش زمینه طبیعت

لنزهای واید و عکاسی طبیعت

چگونه عکس‌های خیره‌کننده‌ای از طبیعت بگیریم؟

عکاسی پرتره در فضای باز و طبیعت