24
مه

اصول چاپ کارت ویزیت

 

سایز کارت ویزیت :

سایز کارت ویزیت بسته به نوع و نحوه ی چاپ آن، متفاوت است و از انواع متداول آن می توان به سایز 4.8*8.6 و 5.5*8.5 برای شیت های عمومی و 5*9 برای چاپ دیجیتال و اختصاصی اشاره کرد که به غیر از فرم های عمومی در موارد دیگر سایز به دلخواه مشتری قابل تغییر می باشد.

 

حاشیه در کارت ویزیت :

در چاپخانه برای چاپ کارت ویزیت تعداد زیادی کارت همزمان روی یک زینک قرار می گیرند و پس از چاپ شدن به وسیله ی یک تیغ مخصوص کارت ها از هم جدا و آماده می شوند. بهتر است در چاپ کارت ویزیت از هر سمت 3 الی 4 میلیمتر فاصله گذاشته شود تا بخش های اصلی کارت که حاوی اطلاعات مهم است دچار آسیب نشوند. البته این فاصله به معنی گذاشتن حاشیه ی سفید دورتادور کارت نیست بلکه ایجاد یک فضای فرضی جهت جلوگیری از اشتباه دستگاه است که برای ایجاد این فاصله می توان از خطوط فرضی یا Graid  استفاده کرد.

 

اصول رنگ بندی در طراحي كارت ويزيت

مد رنگی مخصوص چاپ مد CMYK است تا حالت اصلی رنگ ها حفظ شود و رنگ طبیعی را پس از چاپ نمایش دهد . نکته ی قابل توجه این است که برای نمایش صحیح رنگ ها در مانیتور پس از انتخاب حالت مد رنگ CMYK باید مانیتور شما کالیبره شده باشد تا رنگ های اصلی نمایش داده شوند. ذخیره ی فایل با پسوند TIFF پس از طراحی نیز باعث حفظ بهتر کیفیت و رنگ ها می شوند. پسوند JPG نیز پسوند خوبی است اما این پسوند بیشتر برای کارهایی که در مانیتور نمایش داده می شوند مناسب است چون مقدار کیفیت و رنگبندی را کاهش می دهد.

.

 

رزولوشن و سایز تصاویر :

مقدار رزولوشن مناسب برای چاپ کارت را 300 DPI درنظر بگیرید. انتخاب پسوند TIFF  برای ذخیره کار و همچنین انتخاب رزولوشن 300 برای طراحی و نیز تعداد لایه های ایجاد شده هنگام طراحی می تواند تاثیر زیادی بر روی حجم کلی کار بگذارد.

بهتر است تصاویر با کیفیت و حتی بزرگتر از سایز کارت استفاده کنید و هنگام طراحی آنها را کوچکتر کنید اما از تصاویر کوچک که مجبور به بزرگتر کردن آنها هستید استفاده نکنید چرا که بزرگ کردن تصاویر باعث افت کیفیت آنها می شود.

 

کاغذ و چاپ کارت ویزیت:

سلفون مات:

(تركيب شده از كاغذ ساده + يك لايه نازك سلفون مات بر روي آن)

در حال حاضر چندين نوع سلفون مات وجود دارد. از طرفي هر چه سلفون مات نرم تر و لطيف تر باشد كار زیباتر جلوه می کند. از نظر چاپ نیز بيشتر برای كارت هايي كه از گرافيك قوي برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرد. البته اين نكته را باید متذكر شد كه باعث مات شدن 2% كار هم مي شود .

 کارت ویزیت

سلفون براق:

(تر كيب شده از كاغذ ساده + يك لايه نازك سلفون براق )

اين نوع كارت ها براي متون و همچنين گرافيك هاي ساده خوب است . گرافیک پیشرفته بدليل براق بودن شفافيت كار رو بالا مي برد . چاپ کارت با این نوع سلفون سریع ترآماده می شود و قیمت مناسبی دارد.

 

گلاسه يووي:

( كاغذ گلاسه با تركيبي شميايي )

اين كاغذ نسبت به گلاسه و همچنين سلفون براق، براق تر است و بيشتر براي بروشور ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع گلاسه برای کارت ویزیت هزینه ی کمتری دارد.

 

كتان:

(خطوط الیافی شکل برجسته )

در برخی از کارت ها خطوط الیافی شکلی مشاهده می شود که برجسته هستند و به همین دلیل برای چاپ گرافیکی مناسب نیستند. و بیشتر برای کارت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای آرم و متون برای شرکت های بزرگ است.

PVC :

(كاغذ مخصوص Pvc )

اين نوع كارت ها بيشتر مشابه کارت های اینترنت و تلفن می باشد و از جنس pvc با ضخامت های مختلف موجود می باشد. هزینه بالایی دارند .
کارت ویزیت

برای چاپ کارت ویزیت در کاربری های متنوع مثلا اعلام زمان مهمانی، تبلیغات تجاری، فروش منزل و … می توانید با استفاده از فونت های جذاب و مناسب، رنگ های گرافیکی و ایجاد مرز بندی در کل صفحه و در بخش هایی که نیاز به برجسته سازی آن قسمت را دارید. شما می توانید با ایجاد مرز بندی یک سند جذاب ، موثر  و حرفه ای را خلق کنید بدون هیچ گونه هزینه های اضافی.

یک سند جدید را در word و یا در سایر نرم افزارهای متنی باز کنید. اندازه صفحه را بسته به نیاز و احتیاج خود انتخاب کنید.

اطلاعات مربوط به کارت ویزیت را در سند تایپ کنید. با تغییر گزینه های قالب بندی که معمولا در نوار ابزار در بالای صفحه قرار دارند تغییراتی را اعمال کنید، سپس یک فونت جذاب را انتخاب کرده و اندازه قلم متنی را نیز بسته به نیاز و اهمیت متن انتخاب کنید.

در سربرگ word با انتخاب گزینه insert و سپس picture می توانید تصویر دلخواه خود را برای طراحی تراکت در سند آپلود کنید.

در سربرگ design و در بخش page background بر روی Page Borders کلیک کنید و در پنجره باز شده می توانید حاشیه بندی صفحه خود را ایجاد کنید. شما با ایجاد یک محدوده متنی و با انتخاب گزینه Page Borders می توانید برای آن محدوده متنی حاشیه را ایجاد کنید.

کاغذ دلخواه خود را درون دستگاه چابگر قرار بدهید و سپس دستورات لازم را برای چاپ کارت ویزیت خود را صادر کنید.

حال شما یک کارت ویزیت زیبا و ارزان قیمت برای بسیاری از مصارف خود دارید و می توانید برای دعوت نامه های خودتان از این نوع کارت ویزیت استفاده کنید در ضمن از این روش هم نیز می توانید برای تراکت بصورت خیلی ابتدایی استفاده و نیازهای خودتان را رفع کنید.