02
آگوست

از لنزها چه می دانیم؟(بخش اول)

لنز ها در واقع نبض عکاسی هستند، بعد از شناخت دوربین بدون شک شما باید شناخت دقیقی از لنز ها داشته باشید. در ظاهر لنز ها ممکن است ساختمان ساده ای داشته باشند و حتی شاید به نظر شما این موضوع بی معنی جلوه کند که لنز که دیگر نیازی به شناختن ندارد، شناخت لنز یکی از ارکان اصلی عکاسی است، اگر لنز خودرا خوب بشناسید و بدانید که لنز ها هر کدام چه کاربردی دارند در آن صورت می توانید عکاس موفقی باشید، در عکاسی لنز ها دارای اعداد و اجزای بسیار زیادی هستند که در این مقاله سعی شده است تا حد امکان به جزئیات پرداخته شود.

در حال حاضر که این مقاله را می خوانید شاید با خود بگویید که من لنز را می شناسم و نیازی به خواندن چنین مقاله های ابتدایی ندارم، حتی اگر لنز را نیز می شناسید به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله را از دست ندهید، به دلیل گستردگی مطالب این مجموعه در چند بخش ارائه می شود. با ما همراه باشید تا بتوانیم به بررسی این مطالب بپردازیم.

اگر شما تازه کار هستید بی شک این مقاله یک نقاله بسیار ضروری و لازم برای شما است ولی اگر شما یک عکاس حرفه ای هستید باز هم خواندن این مطلب برای شما عزیزان خالی از لطف نیست.

آناتومی اولیه لنز

لنز ها دارای ساختار بسیار شگفت انگیزی هستند، یک لنز از چندین عدسی و شیشه تشکیل شده است، در واقع لنز ها به منزله ورودی هستند که در این سیستم نور از یک سو وارد لنز می شود و در لنز اتفاقی می افتد و سپس نور پس از گذشت از فیلتر هایی به سنسور می رسد و سپس بر روی سنسور حساس ثبت می شود. در واقع لنز ها عدسی های اپتیکی هستند که کاربرد خاصی دارند و لنز ها نیز براساس کاربردها طبقه بندی می شوند. همه لنز ها چه گران قیمت چه ارزان قیمت دارای ویژگی های مشترکی هستند که در این جا به بررسی این ویژگی های مشترک می پردازیم.

بدنه لنز

لنز ها از بدنه ای تیوپی شکل تشکیل شده اند که این بدنه براساس فاصله کانونی لنز بلند و کوتاه می شوند و طول این لوله به فاصله کانونی لنز شما بستگی دارد. در واقع درون این لوله عدسی های متفاوتی قرار می گیرند که این عدسی ها براساس کارکردشان عکس های متنوعی را برای ما خلق می کنند. لنز ها ممکن است با مواد و متریال های متفاوتی ساخته شده باشد، پلاستیک و فلز از متریال های رایج در ساخت یک لنز است که براساس کاربرد می توان از این متریال ها در شرایط مناسب استفاده کرد.

عدسی های لنز

همان طور که گفتیم درون بدنه لنز تعدادی عدسی قرار دارد که تعداد این عدسی ها محدود نمی باشد و ممکن است در یک لنز چندین عدسی قرار داشته باشد که این عدسی ها براساس کاربردشان با ترتیب های متفاوتی چیده شده اند. یکی از نکات ایمنی که در رابطه با لنز ها باید رعایت کرد این است که تکان های شدید به لنز باعث ایجاد اشکال در عدسی ها می شود.

دهانه لنز

در انتهای هر لنز قسمتی وجود دارد که این قسمت دهانه لنز نام دارد، از این قسمت لنز بر روی بدنه دوربین چفت می شود و بر روی لنز دوربین قرار می گیرد، برخی دوربین ها و برخی دهانه های لنز خاص هستند و نمی توان هر لنزی را بر روی هر بدنه ای قرار داد. در این قسمت شما باید بدانید که چگونه لنز خود را تعویض کنید و دقت کنید که در هنگام تعویض لنز حتما لنز شما باید بر روی بدنه چفت شده باشد. سعی کنید در مکان های عاری از گرد و غبار لنز خود را عوض کنید چون رفتن گرد و غبار به درون لنز شما آسیب های جدی به سنسور شما می زند.

رینگ های لنز

در لنز ها ما رینگ هایی داریم که از این رینگ ها برای تنظیم ویژگی ها و مشخصه های خاصی می پردازیم. در لنز های ما دو رینگ وجود دارد که یک رینگ، رینگ فوکوس و رینگ دیگر رینگ زوم است. اگر لنز شما زوم باشد شما رینگ روم را بر روی لنز خود مشاهده می کنید ولی اگر لنز شما فیکس باشد، این رینگ بر روی دوربین شما قرار نخواهد داشت.

رینگ فوکوس

در دوربین های DSLR و دوربین های بدون آینه شما با رینگ فوکوس مواجه هستید، اگر شما بخواهید از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید باید دکمه فوکوس را بر روی لنز خود فعال کنید. اگر از فوکوس دستی استفاده کنید باید با استفاده از رینگ بر روی سوژه خود فوکوس کنید، استفاده از فوکوس دستی در بسیاری از شرایط حساس پیشنهاد می شود.

رینگ دیافراگم

در لنز های قدیمی می توانید رینگ دیافراگم را به وضوح مشاهده کنید، در لنز های جدید این رینگ دیده نمی شود ولی اگر بتوانید یک لنز قدیمی را به دست بگیرید به راحتی می توانید این رینگ را بر روی لنز مشاهده کنید.

در روزهای آینده در ادامه این مبحث مطالب بیشتری ارائه می شود.

بیشتر بخوانید
درک لنزها؛ دیافراگم F-Stop و T-Stop
معایب و مزایای استفاده از لنز تله فتو در عکاسی خیابانی
جدیدترین لنز کانن با قابلیتهای ویژه
لنز تله فوتو چیست