08
اکتبر

آیا نوع دوربین در عکاسی مهم است؟

آیا نوع دوربین شما در عکسی که می‌گیرید تأثیر دارد؟ آیا تابه‌حال به این فکر افتاده‌اید که چرا نتوان با دوربین گوشی هوشمند عکس‌های خوبی گرفت؟

نظرها و پیشنهاد‌ها در این زمینه بسیار زیاد است، بسیاری از عکاسان حرفه‌ای عکاسی با دوربین غیرحرفه‌ای در حیطه حرفه‌ای را رد می‌کنند ولی برخی نیز فقط به کیفیت عکس ارائه‌شده توجه دارند. شاید بتوان گفت که زاویه دید در این میان حرف اصلی را می‌زند. زاویه دید عکاس و قابی که عکاس می‌بندد بر کیفیت دوربین او ترجیح دارد.

برای بررسی دقیق این موضوع به بررسی مثال‌های تصویری می‌پردازیم، در قسمت پایین تصاویری ارائه‌شده است که با دوربین‌های مختلفی با رزولوشن‌های مختلف گرفته‌شده است، قبل از مشاهده عکس‌ها می‌خواهیم که شما یک حدس کوچک بزنید. برای این حدس ابتدا به یک‌قلم و کاغذ نیاز دارید، بعد از بررسی کردن نام دوربین‌ها و کیفیت آن‌ها عکس‌هایی در زیر اسامی دوربین‌ها وجود دارد و شما باید حدس بزنید که کدام عکس توسط کدام دوربین عکاسی شده است. شاید نتیجه این بررسی شمارا نیز شگفت‌زده کند.

1-Olympus D345 (دوربین 5 مگا پیکسلی کامپکت، عرضه‌شده در سال 2006)

2-EOS Digital Rebel XT (کیفیت 8 مگا پیکسل APS-C DSLR عرضه‌شده در سال 2006)

3-EOS 40D (کیفیت 10 مگا پیکسل،APS-C DSLR عرضه‌شده در سال 2007)

4-EOS 5D Mark II (12 مگا پیکسل، فول فریم DSLR، عرضه‌شده در سال 2010)

5-آیفون 5

6-Fujifilm X-T1 (16 مگا پیکسل، بدون آینه APS-C عرضه‌شده در سال 2014)

در قسمت پایین عکس‌هایی ارائه‌شده که شما باید با مدل دوربین‌های عنوان‌شده هماهنگی دهید و حدس بزنید:

photographer
حدس شما چه بوده است؟ در قسمت پایین جواب‌های اصلی داده‌شده است که شاید این جواب‌ها کمی شمارا متعجب کند!

A. EOS 5D Mark II

B. Olympus D345

C. Fujifilm X-T1

D. EOS 40D

E. EOS Digital Rebel XT

F. iPhone 5

قبل از ارائه هر نظری باید گفت این مقایسه، یک مقایسه کلی است و شاید ازنظر منطقی و علمی حتی ناعادلانه باشد چون این عکس‌ها همه با رزولوشن‌های متفاوت گرفته‌شده‌اند ولی در یک قالب و اندازه ارائه‌شده‌اند، همین موضوع باعث می‌شود تا عدالت کامل در این مقایسه برقرار نباشد ولی مقایسه ما یک مقایسه بسیار کلی است و اساس منطق و علم نیز قرار نخواهد داشت.

البته تا حدی نیز عدالت در میان این عکس‌ها برقرار است، همه این عکس‌ها با ایزو 50 تا 100 گرفته‌شده‌اند زیرا برخی از دوربین‌های این لیست مانند Olympus D345 رنج ایزو بالایی ندارند و به همین دلیل از برخی جهات اصلی در میان این عکس‌ها عدالت برقرارشده است.

موضوع دیگری که وجود دارد تفاوت میان لنزها است. لنزها در کیفیت عکس‌هایی که می‌گیرید بسیار مؤثر هستند و یک لنز خوب می‌تواند تا حد زیادی کیفیت عکس شمارا بالا ببرد و این تفاوت نیز تفاوت بسیار بزرگی در میان عکس‌های گرفته‌شده در این لیست است.

با همه این تفاسیر شاید مخاطب شما با دیدن عکس شما و همه این اطلاعات چیزی از اطلاعات فنی که شما به او می‌دهید نداند و فقط به زیبایی عکس دقت کند و حس خوب عکس شمارا دریافت کند، حتی اگر عکس شما از کیفیت بسیار عالی نیز برخوردار نباشد اگر حس خوبی را به مخاطب القا کند، مخاطب جذب اثر می‌شود. در اینجا یک متن کوتاه بسیار معروف از جان لنون را باهم بررسی می‌کنیم:

وقتی به مدرسه می‌رفتم، از من پرسیده‌اند وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کار کنی و من نوشتم می‌خواهم شادباشم، آن‌ها به من گفتند که تو متوجه مفهوم این سؤال نشدی و من به آن‌ها گفتم که شما معنی زندگی را متوجه نشده‌اید!

این جمله که در همه صفحه‌های اجتماعی ترجمه‌های بسیار متفاوتی از آن را خوانده این مفهوم بسیار عمیقی را می‌رساند. دقیقاً برخورد یک مخاطب با اثر شما نیز به همین صورت است. مخاطب مفهوم و حس کلی عکس شمارا دریافت می‌کند و همین حس است که به‌عکس و اثر شما معنا و مفهوم می‌دهد و نه مدل دوربین شما!

اگر شما یک عکاس مطبوعاتی یا صنعتی و تبلیغاتی باشید بی‌شک کیفیت عکس و مدل دوربین شما بسیار مهم است چون در این زمینه بحث منبع مالی در میان است و در مقوله تبلیغات کیفیت حرف اول را می‌زند و برای هر محصول و کمپانی مهم است که بنر آن‌ها در سطح شهر از کیفیت بسیار عالی برخوردار باشد. البته این امر بدیهی است و قصد ما از ارائه این صحبت‌ها صرفاً مربوط به عکاسی هنری و سلیقه شخصی است.

مدل دوربین شما دست شمارا باز می‌گذارد تا از رنج امکانات بیشتری برخوردار باشید ولی دوربین شما نمی‌تواند برای شما یک ترکیب‌بندی عالی را نمایش دهد و اینجا است که شما باید از نبوغ خود استفاده کنید تا بتوانید بهترین عکس را در بهترین شرایط عکاسی کنید. بله بی‌شک نبوغ شما در عکاسی هیچ ارتباطی با نوع دوربین شما نخواهد داشت.

همیشه برای خرید یک دوربین، حتی جهت استفاده درزمینهٔ حرفه‌ای نکته‌ای وجود دارد که شما باید به آن توجه کنید و این نکته همان نکته بسیار معروف است که باید بدانید از دوربین خود چه انتظاراتی دارید و برای چه نوع عکاسی این دوربین را تهیه‌کرده‌اید.

دوربین SLR

photographer

دوربین‌های SLR انتخاب اول بسیاری از عکاسان است و دوربینی است که منظره یاب دارد و استفاده از آن از سال 1960 به بعد باب شده است. یکی از مزایای دوربین‌های منظره یاب دار این است که همان چیزی که از طرف لنز دریافت می‌شود در منظره یاب دوربین شما مشاهده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید اندازه سنسورها در دوربین‌های دیجیتال بسیار متفاوت است و اندازه سنسور فول فریم با هالف فریم متفاوت است.

لنزهای دوربین‌های SLR در طول زمان پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته‌اند و از فوکوس دستی به فوکوس اتوماتیک رسیده‌اند. لنزها و کیفیت آن‌ها در کیفیت عکس شما بسیار مؤثر هستند و یکی از مسائل مهم در تبیین کیفیت کارهای عکاسان حرفه‌ای کیفیت لنزهای آن‌ها است.

همان‌طور که در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنید لنزها و دوربین‌های حرفه‌ای گزینه‌های بسیار مناسبی برای عکاسی از موضوعات با حرکات صحیح هستند.

گوشی‌های هوشمند

آیفون یکی از برندهای بسیار معتبر و شناخته‌شده در بین گوشی‌های هوشمند است که از کیفیت عکاسی بسیار خوبی نیز برخوردارند. از زمانی که دوربین گوشی‌های هوشمند پیشرفت کردند بسیاری از علاقه‌مندان به عکاسی از این طریق نبوغ خود را به نمایش گذاشتند و تصاویر اطراف خود را بادید هنرمندانه به‌راحتی ثبت کردند.

ورود گوشی‌های هوشمند درزمینهٔ عکاسی هم معایبی دارد و هم مزایایی، یکی از مزایای این مقوله راحت بودن و در دسترس بودن تلفت همراه است و عکاس می‌تواند به‌راحتی در هر جا دوربین گوشی هوشمند خود را فعال کند و از فضای اطراف خود عکاسی کند. از معایب آن نیز می‌توان به زیادشدن این تکنولوژی اشاره کرد.

دوربین‌های بدون آینه Mirrorless Camera

دوربین‌های بدون آینه خلأ میان دوربین‌های SLR و دوربین گوشی‌های هوشمند را می‌پوشانند. دوربین‌های بدون آینه امروزه بازه بسیار گسترده‌ای دارند و برای این دوربین‌ها لنزهای بسیار زیادی ارائه‌شده است. مزیت دوربین‌های بدون آینه نسبت به دوربین‌های SLR سبک بودن آن‌ها است که این دوربین‌ها درعین‌حال که کیفیت عکس بسیار خوبی دارند بسیار سبک و کم جا هستند. دوربین‌های بدون آینه معمولاً برای عکاسان خبری و عکاسان خیابانی بهترین گزینه‌ها هستند.

camera lens

حالا دوباره سؤال اول را می‌پرسیم، آیا مدل دوربین شما در عکاسی مهم است؟ بله همه پاسخ این سؤال به نوع نیاز شما مرتبط است. در این مقاله اطلاعات جامعی ارائه شد و شاید این اطلاعات در همین اندازه کوچک بتواند شمارا در انتخاب مدل دوربین راهنمایی کند.

قبل از هر چیزی و قبل از آپدیت کردن لنز و دوربین خود این سؤال را از خود بپرسید که آیا نگاه و اطلاعات خود را به‌روز کرده‌ام یا نه؟ به‌روز کردن این علم و دانش بی‌شک مهم‌تر از هر چیزی است.

۹ سؤالی که قبل از خرید دوربین باید از خود بپرسید
چگونه بهترین حالت دوربین را برای عکاسی انتخاب کنیم؟
چگونه لنز دوربین DSLR خود را تمیز کنیم؟