30
سپتامبر

آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ

 یکی از متداول ترین انواع عکاسی و مناسب ترین گزینه برای عکاسان مبتدی عکس برداری از  پرتره یا عکاسی مدلینگ است.

نکات اولیه نورپردازی در عکاسی مدلینگ

1. پخش کردن نور
انتشار نور سبب ملایم شدن آن می شود.  برای داشتن یک پرتره زیبا و دلپسند نور ملایم شده کارایی خوبی دارد.  با قرار دادن چیزی مثل یک کاغذ نیمه شفاف در جلوی نور،شما می توانید یک نور ملایم داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که exposure یا پرتو دهی را برای اتلاف شدت نور تنظیم کنید. در صورت در دسترس نبودن منابع نور مصنوعی، برای گرفتن یک پرتره، پنجره های بزرگ تر می تواند نور ملایم و زیبایی برای شما ایجاد کند.
2. اجتناب  از نورپردازی مسطح و یکنواخت
فلش های روی دوربین تاثیر چندانی روی پرتره شما ندارند . نوری که از این فلش ها خارج می شود تند و ناخوشایند است و هیچ سایه ای به جا نمی گذارد، به همین دلیل از سوژه شما یک تصویر دو بعدی ایجاد می کند. هر چند این فلش ها برای گرفتن عکس پرتره اصلا مطلوب نیست،اما در مواقعی که هیچ گزینه دیگری وجود ندارد انتخاب مناسبی است . سعی کنید این آزمایش را انجام دهید. از 2 پرتره عکس بگیرید- یکی با نور فلش و دیگری در حالیکه فلش خاموش است. شکی نیست که پرتره ای که بدون نور فلش عکس برداری شده است حتی اگر روشنایی صحنه فقط با نور یک لامپ تامین شده باشد، خوشایند تر و بهتر است.

3. استفاده  از نورهای پیرو
به نورهای اضافه بر منبع نور اصلی نورهای پیرو می گویند. این نورها شامل نورهای پشت، نورها مو و … می باشند. شما می توانید هر تعداد که لازم است از این نورها استفاده کنید. برای شروع کار با یک نور مو پیش بروید.

4. عکس برداری تصادفی
برای ساخت یک کتاب عکس ،عکس برداری تصادفی  از پرتره  ایده جالبی ست . سعی کنید این کار را فقط برای دوستان صمیمی و اعضای خانوداه خود انجام دهید چرا که اگر این عکس ها را بدون کسب اجازه از مدل بگیرید ممکن است به دردسر بیفتید. هر چند ممکن است عکس های تصادفی در وهله اول دلچسب و مطلوبجلوه نکنند، اما حس نساتالژیکی که بعدا با دیدن آنها به بیننده دست می دهد بسیار خوشایند و دوست داشتنی است.  فقط نور یک لامپ و نوری که از پنجره وارد می شود برای نورپردازی این نوع عکس کافی است، فقط باید صبر کنید تا سوژه در محل مورد نظر مستقر شود.

 5. منعکس کردن نور
یکی از اصلاحاتی که باید روی عکس یا نقاشی انجام داد ایجاد بازتاب نور در چشمان مدل است. این چیزی است که بیننده در نگاه اول نور را فریاد نمی زند اما در جایی از حافظه ناخودآگاه او تاثیر خود را بر جا می گذارد و به آن توجه می شود. این بازتاب در همگی عکس هایی که برنده جایزه شده اند کاملا مشهود است. برای دست یابی به افکت بازتاب نور مدل  و منبع نور  را در محل مناسب قرار دهید.

modelling

 

آموزش نورپردازی در عکاسی مدلینگ استودیویی

تکنیک های نورپردازی کلاسیک که به شما آموزش خواهیم داد راه بسیار خوبی برای شروع کار هستند، اما بهترین راه کسب تجربه است. پس اگر وسایل نور پردازی در خانه دارید نترسید و سعی کنید با آنها تمرین کنید و تجربه کسب کنید.

 

وسایل مورد نیاز نورپردازی خانگی

این مجموعه وسایل نورپردازی خانگی تمام چیزی است که شما برای شروع به آن احتیاج دارید. در زیر به معرفی وسایلی می پردازیم که در تکنیک هایی که به شما آموزش می دهیم به آنها احتیاج خواهید داشت.

 • اسنوت و لانه زنبوری 

اسنوت  و لانه زنبوری به شما کمک می کنند تا نور متمرکز تری پخش کنید. این وسایل برای نشان دادن قسمت خاصی از تصویر یا برای نورپردازی پس زمینه مورد  استفاده قرار می گیرند.

 • چتر

چتر هایی که با تابیدن فلاش به داخل آنها و انعکاس از داخل آن ها به فضا عکس می گیرند، استاندارد ترین وسیله های نورپردازی هستند. این چتر ها با رنگهای مختلف سفید، نقره ای و طلایی در بازار عرضه می شوند.

 • پایه فلاش

 قرار دادن منبع نور با فاصله از دوربین به منظور اینکه نور خشنی در عکس نداشته باشیم ،هدف استفاده از فلاش های استودیو ای است. فلاش به این پایه ها متصل می شود و به وسیله آن میتوان فلاش را با هر فاصله و زاویه ای از سوژه تنظیم کرد.

 • فلاش

اکثر مجموعه های نورپردازی دو فلاش دارند. علاوه بر فلاش چراغ دیگری هم برای استفاده در مکان های تاریک و روشن کردن فضا، به نام « modeling light» وجود دارد. اکثر این فلاش ها گزینه ای به نام «Slave» دارند که با استفاده از این گزینه می توان یک فلاش را تابع فلاش دیگر کرد، و با اتصال دوربین به یک فلاش هر دو فلاش روشن شوند.

 • رفلکتور یا بازتابنده 

مخصوصاً اگر بخواهید فقط از یک منبع نوری استفاده کنید ، یک رفلکتور ساده  برای انعکاس نور به طرف سوژه و روشن کردن سایه های تیره می تواند در نورپردازی بسیار مفید واقع شود و درست همان استفاده  که در شرایط نوری طبیعی دارد را دارا می باشد .

 • سافت باکس

سافت باکس وسیله ای شبیه به چادر های مسافرتی است که در صورت برپاکردن  آن ، این وسیله نور لطیف تر و کنترل شده تری نسبت به چتر می دهد، و روشنایی بیشتری هم دارد.
modelling

تکنیک های نورپردازی داخل استودیو

تکنیک نورپردازی Rembrandt

این تکنیک برای نورپردازی های هنری مناسب است.

یک فلاش که به آن یک چتر متصل است را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به مدل و با ارتفاع تقریباً ۲ متری قرار دهید.

این فلاش یک نور قوی، خشن و مستقیم به سمت مدل می اندازد. به این نور، نور اصلی می گویند.

یک رفلکتور در سمت دیگر مدل قرار دهید تا به نورها تعادل ببخشید تا مقداری از این نور را به سمت مدل بازتاب دهد و سایه ها را کمی روشن کند.

باید یک مثلث نوری بر روی صورت مدل ایجاد شود، به از این کار با عنوان Rembrandt یاد می شود.

وسایل مورد نیاز:

 • یک فلاش
 • دو پایه فلاش
 •  یک رفلکتور

تکنیک نورپردازی Clamshell

برای نشان دادن تمام جزئیات صورت با نور یکنواخت از اینتکنیک نورپردازی استفاده می شود.

انجام دادن این تکنیک هم بسیار ساده است، تنها کاری که باید انجام دهید قرار دادن دو سافت باکس با فاصله و زاویه برابر نسبت به مدل در دو طرف اوست.

می توانید از یک رفلکتور هم در پایین صورت مدل خود برای بهبود عکستان استفاده کنید، این رفلکتور را خود مدل هم به راحتی می تواند نگه دارد. که این رفلکتور باعث می شود نور از پایین به سمت صورت مدل بازتاب داده شود.قدرت هر دو فلاش هم باید برابر بگذارید.

با توجه به تخت بودن نور و عمق نداشتن و یکنواخت بودن نور، این تکنیک برای نشان دادن زیبایی مدل مناسب است.

وسایل مورد نیاز:

 • ۲ عدد فلاش
 •  سافت باکس ۶۶ سانتی متری
 • رفلکتور
 •  پایه نور

تکنیک نورپردازی از پشت – Backlight

برای ایجاد این بعد یک لانه زنبوری یا اسنوت را بر روی یکی از فلاش های خود نصب کنید. با این کار پرتوی نور را باریک می کنید.

این تکنیک با استفاده از یک فلاش در پشت سر مدل عمق و هیجان به عکستان می دهد.

فلاش را پشت سر مدل و رو به دوربین قرار دهید تا پشت سر مدل را روشن کند.

این نور باعث عمق و هیجان عکستان می شود، و در عین حال مدل را از پس زمینه جدا می کند. البته باید حواستان باشد که این فلاش در عکستان نیفتد.

وسایل مورد نیاز:

 • ۲ عدد فلاش
 •  سافت بکس ۶۶ سانتی متری
 • رفلکتور
 •  لانه زنبوری
  modelling

تکنیک نورپردازی ریم – Rim lighting

برای نشان دادن یک تصویر هیجان انگیز و نشان دادن شخصیت مدل از این تکنیک استفاده می شود.

این روش ممکن است کمی برای تنظیم نور ها کار ببرد.

این تکنیک فرم و شکل سوژه را خیلی خوب به تصویر می کشد.

دو فلاش را در دو طرف و اندکی پشت مدل رو به دوربین قرار دهید.

باید حواستان به عدم ایجاد Lens Flare (ثبت اشعه های مزاحم روی عکس) در عکس باشد. با استفاده از Barn door ، هود های قابل نصب بر روی لنز و یا هر چیزی که جلوی برخورد مستقیم نور را به لنز بگیرد، استفاده کرد.

یک دستیار برای نگه داشتن رفلکتور برای روشن کردن سایه های خشن هم می تواند به بهبود عکستان کمک کند.

وسایل مورد نیاز: