10
سپتامبر

آموزش عكاسي از جواهرات

جواهر همیشه جلوه خیره کننده ای برای بشر داشته است.هزاران سال است که جواهر برای زینت بکار رفته و به عنوانطلسم برای جلوگیری از بیماریها وآسیب شیطان استفاده شده است. حال طراحان برای ارائه طرح های خود پس از تولید باید آن را معرفی کرده و ظرافت طرح خود را نمایان کنند عکاسی از جواهرات برای نشان دادن یکی از روش های جدید و نوینی است که در صنعت عکاسی به وجود آمده است. هدف اصلی در این نوع عکاسی به نمایش در آوردن صنعت چه بزرگ و کوچک به صورت حرفه ای و هنری می باشد.که به ارائه هر چه بهتر جواهر برای نشان دادن به افراد کمک می کند .
جواهرات
شاید تا به امروز شما البومی از جواهرات برای طراحی که قصد تبلیغ دارد نساخته باشید . امامی توانید با  عکاسی از جواهرات خودتان که  هم جذاب می باشد و هم درسی برای درک کردن تأثیر نورو بازتاب آن از جواهرات تجربه کسب کنید . در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان اکثر مواردی که در عکاسی جواهرات است را آموزش دهیم .

همان طور که می دانید نور پردازی از اهمیت زیادی در عکاسی برخوردار است حال نور پردازی در جواهرات که خود نیز از درخشش خاصی برخوردارند کار را یک مقدار پیچیده تر مکند اما با دانستن و آموختن نکاتی که برای شما عزیزان گرد آورده ایم راه ها و روش ها را به کار گیرید.

 زمان بیشتریرا به عکس برداری اختصاص دهید هر چه زمان بیشتری  برای آماده سازی بگذارید راحت تر می توانید عکس بگیرید،و آلبومی از عکس های مه در شرایط نور یکسان و ثابت که در مجموعه ای از عکس ها  خواهید داشت.

شما باید بتوانید نور را درک کنید و آن را تحلیل کنید برای خودتان  داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.در عکاسی از جواهرات فقط به اینکه دوربین دیجیتال حرفه ای دارید اکتفا نکنید  . این که دوربین دیجیتال در عکاسی به شما کمک می کند درست است، به این شکل که یک پیش زمینه ای از عکس نهایی به شما می دهد، اما احتیاجات اولیه برای درک نور را به شما نمی دهد.
جواهرات
با تمام این حرف ها شما برای عکاسی از جواهرات به تجهیزات زیادی احتیاج ندارید. در حقیقت می توان با استفاده از یک برگه سفید و نوری که از پنجره می آید و یک رفلکتور هم کار را در سطح ابتدایی اش انجام داد. حتی با یک دوربین Compact در حالت عکاسی ماکرو یا Close Up هم می توان از جواهرات عکاسی کرد (اگر که بتواند به شما اجازه بدهد که شرایط نوری عکس را هم تغییر دهید.

می توانید جواهرات را در یک زمینه آیینه قرار دهید که پیچیده گی خاصی را به عکس میدهد .زمانی که می خواهید از جواهرات عکاسی کنید بهتر است برای شروع کار از جواهرات خود و اطرافیان عکسبرداری را شروع کنید هرگز در اوایل کاری توقع نداشته باشید که از کمپانی های بزرگ به شما در خواست عکاسی دهند .

اغلب افراد در مکان های مختلف با استفاده از تجهیزات مختلف عکساسی از جواهرات را انجام می دهند اما برای آموزش نیاز به فراهم نمودن این تجهیزات نیست از یک میز استودیویی با رنگ پس زمینه متفاوت استفاده کنید . این تجهیزات تقریباً جزء تجهیزات گران قیمت نیستند، اما اگر هنوز آمادگی هزینه کردن در این حد را هم ندارید، می توانید از یک رو تختی و یک تکه کاغذ استفاده کنید و باز هم نتیجه خوبی بگیرید.

برای عکاسی از جواهرات داستان بسازید و بعد عکسبرداری را شروع کنید . معمولاً برای عکاسی به عنصر دیگری به جز جواهر احتیاج دارید تا به عکس عمق دهید. اگر به این سبک عکاسی علاقه مند شدید و قصد داشتید در این زمینه کارتان را دنبال کنید، به دنبال اشیائی باشید که می توانید در کنار جواهر و یا به عنوان پس زمینه از آنها استفاده کنید. استفاده از قطعه ای سرامیک، سنگ و یا تکه های چوب می توانند در زمینه های مختلفی در این شاخه عکاسی به کار شما بیایند. ولی در عین حال سعی کنید از استفاده زیاد و بیش از حد اشیاء در کنار جواهر هم پرهیز کنید.

با دقت فوکوس کنید و تصمیم بگیرید که چه قسمتی می خواهید واضح باشد و چه قسمت هایی خارج از فوکوس باشند.نتیجه ای که با استفاده از نور طبیعی به دست می آیدبسیار دیدنی است .

داشتن و تهیه کردن  لنز ماکرو یک سرمایه گذاری خوب محسوب می شود ، چون مصارف مختلفی دارد اما این لنز ها ارزان نیستند اما معمولاً برای عکاسی از جواهرات به لنز های ماکرو احتیاج دارید. .دوربین های کامپکت – Compact مدرن با توجه به سنسور های کوچکی که دارند در عکاسی ماکرو خوب عمل می کنند. بنابراین اگر می توانید به صورت دستی تنظیمات نوردهی آن را تنظیم کنید این دوربین ها گزینه مناسبی برای عکاسی از جواهرات هستند. گرفتن این عکس ها با دوربین های DSLR ساده تر هستند،

وقتی از لنز ماکرو استفاده می کنید گاهی آنقدر به سوژه نزدیک می شوید که بهتر است دوربین را مخفی کنید. استفاده از یک کاغذ سفید که بریدگی ای در وسط آن برای رد شدن لنز دارد در این عکس ها توصیه می شود. این کاغذ مانند یک رفلکتور عمل می کند.

 برای عکس برداری جواهرات می توانید  از دو لنز ماکرو استفاده کنید ، ۶۰mm و ۱۰۰mm، با یک بدنه دوربین دارای سنسور APS-C. وقتی چند لنز داشته باشید قدرت انتخاب عکاسی از فاصله های مختلف را دارید. استفاده از لنز ۶۰mm گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد، گاهی سوژه شما آنقدر کوچک است که برای پر کردن کادر باید دوربین را به سوژه بچسبانید. در این شرایط لنز ۱۰۰mm کاربرد بیشتری دارد. وقتی می خواهید لنز ماکرو تهیه کنید به این فکر کنید که از این لنز می خواهید چه استفاده ای بکنید و چقدر قصد دارید به سوژه نزدیک شوید.

روش عکاسی از جواهرات

استفاده از سه پایه به شما این امکان را می دهد تا کادر را دقیق تر انتخاب کنید و همچنین عمق میدان را با ظرافت بیشتری تعیین کنید.استفاده از سه پایه به شما کمک می کند کادر عکس را بهتر و دقیق تر تنظیم کنید، که در نهایت به دقت فوکوس عکستان هم کمک می کند.
خیلی خوب است که برای این شاخه از عکاسی از سه پایه استفاده کنید. گاهی اوقات برای عکس گرفتن دوربین را در دست می گیرم، مخصوصاً زمانی که از فلاش آن استفاده می کنم.

استفاده از شاتر بیسیم (یا شاتر سیمی) ضروری است، تا مجبور نباشید دکمه شاتر دوربین را فشار دهید. ممکن است سرعت شاتر به حدی باشد که با فشردن دکمه شاتر روی دوربین لرزشی ایجاد شود که این لرزش عکس را کمی محو کند.پس دقت لازم را به کار برید .

با تنظیم نور و ثابت نگه داشتن آن دیگر مهم نیست که پس زمینه چه تغییری بکند، نور همانطور که بوده باقی می ماند.

یک فلاش کافی است، دو فلاش عالی است و سه فلاش اضافی است!

بسیاری از عکس های رو میزی  با نور طبیعی و با استفاده از رفلکتور گرفته شده اند. شما همچنین می توانید از فلاش استفاده کنید تا در هر زمانی از روز که خواستید نور مناسبی برای عکاسی داشته باشید.

یک فلاش و یک رفلکتور (از رفلکتور های مارک دار گرفته تا قطعه کوچکی از یک کاغذ سفید، فون و یا سخته سفید) به شما قابلیت های زیادی می دهد. برای گرفتن نتیجه ای حرفه ای باید فلاش شما جدا از دوربین باشد. برای اتصال فلاش به دوربین هم می توانید از سیم استفاده کنید و هم از امواج رادیویی.

انتخاب پس زمینه در عکاسی از جواهرات مهم است چون به جذابیت و زیباتر شدن کار می افزاید پس زمینه های مختلفی را تست کنید تا نتایج مختلفی را ببینید و از بین آنها بهترین را انتخاب کنید.

بهترین مکان برای عکاسی جواهرات  پنجره ای در خانه است که نور طبیعی را به داخل خانه می فرستد وشما میتوانید با قرار دادن میزی در جلوی آن یک استودیو بسازیدشما باید بتوانید نوری که از پنجره خارج می شود راکنترل کنید  . زمینه عکس شما می تواند یک فون سفید رنگ باشد، و در کنار آن از چند رفلکتور دست ساز استفاده کنید، و می توانید از چند آینه کوچک هم در کارتان کمک بگیرید.

فقط یادتان باشد که نور رنگ دارد، و نور محیط را تغییر می دهد. اگر در پس زمینه دیوار قرمز رنگی دارید احتمالاً رنگ آن کل محیط را تحت تأثیر قرار می دهد. نور ها را با هم تلفیق نکنید. اگر از نور طبیعی وارد شده از پنجره استفاده می کنید، تمام چراغ های محیط را خاموش کنید. می توانید از فلاش استفاده کنید، لامپ های تنگستن و یا فلورسنت، و هیچوقت این نور ها را با هم استفاده نکنید.

رنگ های متضاد به شما کمک می کنند تا عکس قوی تری بگیرید و توجه بیننده را به عکس جلب کنید.

هدف عکاسی از جواهر ساخت نوری متعادل و نرم است با اندکی سایه. کار کردن در پس زمینه مشکی این کار را ساده تر می کند. وقتی تازه شروع به کار می کنید، از رفلکتور استفاده کنید تا اینطور به نظر بیاید که از همه طرف به سوژه نور می تابد.برای عکاسی از جواهرات از نور LED و رفلکتور هم می توان استفاده کرد.

استفاده از زمینه تیره و آینه به عنوان پس زمینه نتایج متفاوتی به همراه دارد.

صبر و پشت کار مهمترین عوامل در عکاسی از جواهرات است. شما باید حواستان به فوکوس باشد، اما مهم تر از آن نور است. نور نرم و متعادل جواهرات را به بهترین شکل نشان می دهد. حواستان به شارژ باشد، هم برای دوربین و هم برای فلاش، به موزیک زیبایی گوش کنید، و وقتی می خواهید به عکس هایی که گرفته اید نگاه کنید یک فنجان قهوه در کنار خود داشته باشید. تغییرات اندکی بدهید، و خواهید دید که شما می توانید عکس های بسیار خوبی بگیرید.

اصول عکاسی از جواهرات

یکی از انوع عکاسی عکاسی ماکرو است که در عکاسی از جواهرات نقش بسیار زیادی را ایفا میکند .که شامل طلا و جواهرات و سنگ های قیمتی است.

بهترین راه برای کنترل نورپردازی و نوردهی استفاده از فلاش به صورت دستی است. فلاش ها نور ثابتی دارند که می توان به صورت دقیق آن را هدف گیری کرد. با استفاده از حالت دستی، می توانید مقدار خروجی آن را با دقت بالا تنظیم کنید، حتی اگر پس زمینه و یا رنگ زمینه محیط را تغییر دهید. مکان فلاش و رفلکتور را در شرایط مختلف امتحان کنید، و یک ترکیب خوب از مکان این دو پیدا خواهید کرد.

اصول ونکاتی که  در عکاسی از جواهرات باید به کار گیریم وضوح، نور پردازی و نوردهی است، پس باید شرایط هر عکس را بررسی کنید و بر اساس آن تنظیمات مناسب را انجام دهید. وضوح عکستان به شدت تحت تأثیر عمق میدان است، بنابراین من اول از همه نوردهی را بر اساس دیافراگم تنظیم می کنم. وقتی عکاسی ماکرو انجام می دهید، عمق میدان بسیار کم خواهد بود، چون از نزدیک از سوژه عکس می گیرید و فاصله کمی بین سوژه و دوربین وجود دارد. بنابراین استفاده از دیافراگم f/11 دور از انتظار نیست.

نکته بسیار مهم وکلیدی در ثبت تصاویر جواهرات که شامل طلا و سنگ های قیمتی مباحث نور است که شفافیت ، اکسپوژربرای ایجاد درخشش خیره کننده ای را به آنها می بخشد .

فوکوس در عکاسی از جواهرات

در ثبت تصاویر جواهرات ،محدوده عکاسی بسیار  محدود است و باید تمرکز روی یک نقطه باشد. استفاده از یک سه پایه محکم که جلوی کوچکترین لرزش ها را سلب کند بهترین نتایج را نیز در برخواهد داشت.عکاسی از جواهرات نیاز به یک فوکوس دقیق و نرم دارد. ارزش و بهای طلا یا جواهر به شناختی است که شما به عنوان یک عکاس به خریدار طلا می دهید. پس بهتر است از دوربینی استفاده کنید که قابلیت “spot focus” یا فوکوس نقطه ای را دارا باشد.

اکسپوژر مناسب در عکاسی از جواهرات

معنای لغت اکسپوژر به بیان ساده، یعنی اینکه چقدر عکس روشن یا تاریک شود. احتمالا با اصطلاحات نوردهی بیش از حد یا Overexposed ( عکس زیادی نوردهی شده و جزئیات هایلایت ها ناخوانا است) و نوردهی نا کافی یا Underexposed (تقریبا اطلاعاتی در سایه ها وجود ندارد) آشنا هستید.پس به صورت کلی تر اکسپوژر میزان نوردهی و تاریکی را در بر میگیرد .

در رابطه با اکسپوژر نمی توان نسخه واحدی پیچید وگفت که به آن عمل کنید که نتیجه بهتری را می گیرید . فقط ذکر این نکته را لازم می دانم که نه اکسپوز پایین و نه اکسپوز بالا مد نظر این شیوه عکاسی نیست. یک اکسپوز میانه بهترین حالت است. شما باید تلاش کنید و EV های مختلف یا مقادیر اکسپوژر را آزمایش کنید تا حالتی بهینه با بهترین شرایط نوری را کسب نمایید.

در زیر به ابزار و وسایلی که مورد نیاز است اشاره خواهد شد:

برای عکسبرداری به محفظه ای نیاز داریم همانطور که قبلا نیز اشاره شد شما به یک محفظه از جنس پارچه سفید نیاز دارید که هم نقش منعکس کننده را ایفا نماید و هم نورهای محیطی را دریافت کرده و باعث ایجاد یک فوکوس نرم و رویایی برای طلا باشد.که در دو طرف محفظه ای که دورن آن طلا یا جواهر قرار گرفته است، و نقش یک منعکس کننده را ایقا می کند، ودو منبع نوری قرار می دهیم  . اما ما به یک تمام کننده نیاز داریم یعنی منبع نوری که ویژگی جرقه زنی داشته باشد. از خصوصیات نور جرقه زن یک نور ضعیف است که باید از بالا بر جواهر تابیده شود. پس می توان دیواره بالایی محفظه را برداشت.

برای افزودن حالت درخشندگی به جواهرات و سنگ های قیمتی استفاده از لامپ های ویژه توصیه می شود.

می توانید با آموختن ترفند هایی که در پایین برای شما عزیزان ذکر می شود در جذاب نشان دادن و زیبا تر نمودن جواهرات درخشندگی آن را نیز بیان کنید .

میتوانید سطح طلا را براق نموده و سطح آن را پاک گردانید که این کار را در ابتدا انجام دهید و سطح آن را با استفاده از وازلین یا روغت براق کنید سپس روغن اضافه آن را با یک دستمال دیگر بگیرید و آن را حسابی براق کنید  از صفحات براق مشکی اکرلیکاستفاده کنید   بهتر است از جنس شیشه باشند تا انعکاسی از شیء طلایی بر زمینه نیز بیافتد.دوم آنکه برای ایجاد حسی منحصر به فرد بهتر است از صفحات با رنگ مشکی استفاده کنید. غیر از صفحات مشکی شیشه ای صفحات سفید نیز می توانند در عکاسی از جواهرات مورد استفاده قرار گیرند. به عقیده بسیاری از کارشناسان طلا و جواهر در عکاسی به این شیوه باید قدری به اطلاعات روانشناسی رنگ ها دست یافت تا بهترین اعتماد را از خرید طلا و جواهر نصیب فروشنده و خریدار نمود.

میتوانید از اشیاه و وسایل دیگر یا حتی مدل ها به عنوان پس زمینه و گیره برای طلا به کار برد. بهتر است به اشیا اطرافتان خوب دقت کنید تا دریابید با این رنگ طلا و جواهر چه شیء می تواند زیبایی خارق العاده طلا را صدچندان کند. ضمن آنکه به عنوان یک شیء پس زمینه خود باعث جذب نور نگردد و تلالوی مضاعف ایجاد ننماید.

عکاسی حرفه ای از جواهرات

برای عکسبرداری از  دوربین عکاسی SLR  استفاده می توانید بکنید ، (لنز استفاده شده از نوع ماکرو و 50 میلیمتری می باشد) باید به اینکه نوردهی چگونه است خوب است یا عمق میدان در آن که ممکن است با کم بودن عمق میدان   سایه های شدیدی در زیر آن به وجود آمده اند که ناشی از دیافراگرام باز و اتوماتیک آن می باشد.

یکی از مقدمات نورپردازی در عکاسی جواهرات به  صورت نرم یا سافت قطع کردن فلاش خود دوربین است، تامین نور محیط و نورپردازی در این روش با بهره گیری از فلاش استودیویی به همراه جعبه سافت یا همان سافت باکس انجام می گیرد که زاویه 135 درجه برای آن تنظیم می شود، (معمولا از سمت راست و کمی عقب تر از دوربین عکاسی این نورپردازی انجام می گیرد)
برای گرفتن تصاویر زیبا در عکاسی تبلیغاتی از جواهرات ، دوربین را از حالت اتوماتیک در آورده و به حالت تنظیم دستی انتقال می دهیم، سپس دیافراگرام را F/10 تنظیم کرده و میزان سرعت شاتر را با میزان سفیدی محیط بک گراند و تابش نور تنظیم می کنیم و سپس عکس برداری را انجام می دهیم.که تفاوت های چشم گیری صورت گرفته و کیفیت عکس به صورت قابل توجهی افزایش یافته است .

نورپردازی در عکاسی صنعتی بسته به نوع و جنس کالایی که از آن گرفته می شود متفاوت بوده و مخصوصا در جواهرات به دلیل روشنایی آن ها و انعکاس نور توسط آن ها حساس تر بوده و دقت بالایی را طب می کند. انعکاس نور در عکاسی صنعتی می تواند تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده و ایجاد کند.

شما میتوانید در زوایای مختلف عکس برداری کنید که از بهترین زاویه ها 90 ، 180 است که میزان انعکاس نور به دو برابر در زاویه 90افزایش یافته و زیبایی خاصی به آن می بخشد .

در عکاسی از جواهرات با زاویه 180 ، سافت باکس در مقابل دوربین قرار داده و عکاسی را انجام می دهیم. در این حالت انعکاس نور بیشتر افزایش یافته ، جزئیات بیشتری نمایان شده و تصاویر بهتری را ضبط می کنیم ، البته همانطور که در بالا نیز اشاره شد تنظیم زاویه تابش نور بیشتر به موضوع عکاسی بستگی دارد.

در اینجا سعی داریم درخشش قسمت های ریز بیشتر شود و جزئیات بیشتری را به نمایش در آوریم، این حالت با افزودن یک منبع نو دیگر،یک آینه ساده و یا کارت رفلکتور نقره ای ، با زاویه مناسب انجام می گیرد . برای رنگ دهی به اجسام و داشتن های لایت و زمینه ای با رنگ خاص می توان از فوم های رنگی استفاده کرد تا تصاویر از حالت سیاه و سفید در آمده و مقداری رنگ به خود بگیرند.

در این مرحله مقداری از نور تابانده شده به طرف اجسام ، دوباره به طرف آن ها بازتابانده می شود.  این تکنیک به کمک پرده سفید و یا روکش سفید انجام شده و مقداری از این نور تابانده شده به طرف جسم دوباره از زاویه ی مقابل بازتابانده می شوند. این بازتابش نور باعث روشن تر شدن تصاویر، کاهش کلی کنتراست تصاویر و نرم تر شدن سایه های اجسام می شود.

بیشتر بخوانید
عکاسی تبلیغاتی
عکاسی مدلینگ در خانه
چگونه از غذاهای خود عکس های قابل قبولی بگیریم؟